anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Samsung Galaxy A71 review. Surprinzator!

RecenziiPeBune
Explorator entuziast

De cateva zile ma joc pe Galaxy A71 si vreau sa va spun cum a fost pana acum.

 

Am dat 2200 lei pe telefon, este varianta standard de 128 GB stocare cu 6 GB RAM si in cutie am gasit un incarcator de 25W si casti. Designul este fain, marginile sunt foarte subtiri si camera frontala este ascunsa intr-o bulina mica. Cand l-am luat in mana, am ramas surprins de cat e de confortabil. Am fost putin dezamagit de constructia din plastic, dar asta a permis telefonului sa fie atat de usor si subtire. Sa ai un telefon cu o baterie de 4500 mAh si ecran de 6,7" de doar 7,7mm grosime si 179 grame, mi se pare o performanta.

 

Ecranul este cu siguranta unul dintre cele mai bune din segment. Este un Super Amoled cu rezolutie FHD si e o placere sa vizionezi continut pe el. Cred ca este principalul motiv sa achizitionezi telefonul.

 

Al doile atu este bateria. A tinut o zi de utilizare intensa fara probleme si, la utilizare obisnuita, am obtinut doua zile. Incarcatorul de 25W incarca bateria de la 0 la 100% intr-o ora si 25 de minute.

 

Unde n-as putea sa recomand telefonul este la performanta. Procesorul Snapdragon 730 este unul mediu capabil, dar in acest buget este intrecut mai de toti concurentii. Pentru utilizarea de zi cu zi este foarte ok, chiar si jocurile solicitante le duce, doar ca la setari medii. In AnTuTu am obtinut 250.000 de puncte, un scor mai mic decat al lui Redmi Note 8 Pro, de Huawei Nova 5T (350,000) sau Xiaomi Mi 9T Pro (450.000) nici nu amintesc.

 

Partea buna e ca procesorul "s-a inteles" cu sistemul de operare, adica One Ui 2 cu Android 10. Totul a mers bine, nu am observat lag sau erori. One Ui este o versiune de Android puternic modificata de Samsung care are multe optiuni de personalizare. Dezavantajul este ca update-urile vin mai greu, dar de venit, vin. Samsung ofera 2 ani de update-uri,

 

Cea mai mare imbunatatire fata de Galaxy A70 am observat-o la camera. Pozele sunt luminoase si surprind multe detalii, chiar si camera cu unghi ultra-larg sau cea macro. Culorile sunt naturale, destul de apropiate de realitate. La fel este si la video, unde A71 poate filma 4k30fps sau 1080 60fps. Singurul minus observat a fost stabilizarea in 4k30fps, inexistenta. Un Redmi K30/Poco 2, un telefon mult mai accesibil, s-a descurat mult mai bine cand am comparat filmarile. Daca vrei cea mai buna camera in acest buget, Galaxy S10e este alegerea, camera lui Galaxy A71 mi se pare egala cu a lui Huawei Nova 5T si Xiaomi Mi 9T Pro.

 

In rest, m-am bucurat sa regasesc locul pentru cardul de memorie si mufa jack. Nu m-am bucurat insa de senzorul de amprenta in display, care a fost lent si nu foarte precis. Recunoasterea faciala s-a descurcat mai bine. Un plus a fost motorasul de vibratie, care a oferit un feedback la tastare excelent, ca al unui telefon de top. Dar, pentru ca nu e un telefon de top, A71 nu are rezistenta la apa, incarcare wireless sau difuzoare stereo.

 

In concluzie, la 2200 lei Galaxy A71 este o optiune buna pentru cei ce vor un telefon cu ecran foarte mare si bun, care sa fie confortabil in mana, si nu se joaca jocuri solicitante. Daca vrei performanta si gaming, exista optiuni mai bune pe piata. Daca pretul telefonului va scadea pana prin martie (cum s-a intamplat anul trecut cu Galaxy A70), A71 va fi una dintre cele mai interesante optiuni din segment. Pentru mai multe detalii despre telefon, aveti review-ul complet pe canalul de YouTube Recenzii Pe Bune 😄

17 Răspunsuri 17

Ascary
Campion certificat
Un telefon foarte bun la un pret decent. Ne-am obisnuit sa cumparam cele mai scumpe telefoane dar le folosim ca si unul din clasa de mijloc, browsing, video, audio, jocuri. Nu facem nimic special cu cele scumpe si atunci ma intreb de ce sa dam o căruță de bani pentru niste functii pe care nu le folosim ori de care nici macar nu suntem constienti ? Buna alegere ai facut, colegule. Asta numesc eu rezonabilitate. Sa-l stapanesti sanatos. Multumim pentru review. Foarte frumos!

Vio73
#StarMember
Foarte frumoasă și completă prezentarea! Păcat că nu are un procesor mai capabil. Mulțumim!

Anca07
#StarMember
Foarte fain cand auzi ceva despre un telefon, de la cineva care chiar il foloseste! Frumos review! Am facut si eu cunostinta cu acest telefon, si ce e drept are un design frumos, si daca e asa cum l-ai prezentat tu, ar trebui sa isi merite banii. Tehnologia avanseaza foarte rapid, si nu ne da voie sa ne bucuram foarte mult de un telefon, ca imediat apar altele noi mai performante si de ce nu, putin mai ieftine. Un topic tot despre a71 a mai fost deschis si aici: https://comunitate.orange.ro/questions/2192792-parere-aveti-samsung-galaxy-a71-galaxy-a51

Ascary
Campion certificat
Dupa cum spune si autorul, procesorul duce orice si asta-i important. Mie cel mai mult imi place ecranul imens si full HD. Face toti banii. E rezolutia cea mai buna pentru un telefon. Chiar si cele mai scumpe vin by default setate pe aceasta rezolutie chiar daca au una mai mare. Consum mai mic, iar ochiul nu face diferenta pe un telefon intre aceasta si una mai mare.

Razvan
#StarMember
Este cam scump la 2200 lei, mai bine iei un Huawei P30 sau un Sony Xperia mult mai capabil ca A71.

Vio73
#StarMember
La prețul ăsta, nu prea e deloc ok. Poți lua chiar un Xiaomi mi mix 3 5g!

Ascary
Campion certificat
Foarte bune si sugestiile voastre insa ma gandesc ca poate,zic poate,colegul nostru este fan Samsung si de asta a ales A71.

RecenziiPeBune
Explorator entuziast
Telefonul l-am cumpărat pentru review, personal în acest buget as alege S10e, e mai accesibil, are construcție din sticlă, cameră mai bună, încărcare wireless, difuzoare stereo, procesor mult mai capabil. Cu toate astea, A71 este o alegere bună în acest segment pentru persoanele care vor un telefon cu ecran foarte mare, dar care să rămână confortabil in mână, cu baterie pe măsură, nu se joaca pe telefon și nici nu vor cea mai buna calitate foto-video. Procesorul este mai mult decat capabil pentru utilizarea de zi cu zi, iar jocurile le duce la setari medii.

Ascary
Campion certificat
Cam tot spre Samsung te orientezi 🙂

Gabiii
Începător
Când aud aceste vorbe: "Xiaomi e mult mai bun la același preț". Într-adevăr, au niște componente cu puțin mai performante, dar Xiaomi nu se compară cu software-ul creat de Samsung cât nici Sony și nici atât Huawei. Samsung este unic în felul său! Din punctul meu de vedere, samsung galaxy A71 dacă ar fi la un preț de 1800-2000 de lei, ar fi o alegere de neratat.

Tartpart
Începător
De ce sa cerem atât de mult de la un telefon?Vrei sa te joci ia-ti PS5 ,vrei poze ia-ti un DSLR, telefonul este pt apeluri, sms,whatsapp si cine stie ce chestii de comunicare.Cat despre telefoanele premium full glass mie nu îmi plac pt ca mi se par greoaie și incomode.Samsung A71 cred ca este mai mult decat suficient pt 90% dintre utilizatorii din toata lumea.App de fanii Xiaomi asa ca idee... hai sa folosim in acelaș regim un Samsung A71 si un Xiaomi de care vreti voi 3 ani de zile sa vedem care dintre cele 2 tel duce 3 ani!!!!! Terminati cu Xiaomi si cu alte telefoane de genul asta....pana la urma Samsung si Apple au inventat smartphone.

Ioana_33
Începător
Salutare. Care ar trebui sa fie setarile la camera/camere pentru niste poze atat de bune si laudate ale telefonului? :P Multumesc

DanielaH
Moderator
@RecenziiPeBune, o poți ajuta pe Ioana_33 cu un sfat? Mulțumim.

RecenziiPeBune
Explorator entuziast
Ioana, eu am dezactivat A.I-ul si, in rest, am lasat pe modul auto. Pentru bugetul sau camera este ok.