anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review Xiaomi Redmi 7A

FaraUnID
Campion certificat

Xiaomi Redmi 7A sau una din propunerile low entry de la Xiomi, un telefon fara prea mari pretentii, dar la un pret nejustificat raportat la pachetul hardware oferit.

 

Inca de la inceput tin sa mentionez faptul ca nu este un telefon oferit de Orange prin programul Smart Tester. Acest telefon o fost oferit unui amic / vecin la repozitionare de abonament TV + Internet, de catre Digi.

Nu' de alta, da' Orange Romania trimite produse spre testare clientilor de casa, care ulterior vin si ne spun faptul ca telefonul are o camera buna daca vrei o camera buna in buzunar sau ca telefonul este ok pentru un copil mic si care nu sta locului.

 

1. CONSTRUCTIE
Tipica pentru segmentul entry: Sasiu din plastic, spatele din plastic, partea forntala din sticla si cu protectie la mici stropi de apa, praf, transpiratie. Se simte destul de solid in mana gratie acumulatorului de 4000 mAh dar, arata ca un telefon low entry si acest aspect se resimte in calitatea materialelor si a finisajelor.

 

2. ECRAN
Avem un IPS LCD cu o diagonale de 5.45 inchi, capabil sa redea rezolutii de 720 x 1440 pixeli la un aspect de 18:9 si o densitate pixel-per-inch de aproximativ 295 ppi. Un display decent, luminuozitate ok si care reuseste sa redea corect culorile dar fara a rupe gura targului.

 

3. PROCESOR
Xiaomi Redmi 7A este tractat de un Qualcomm SDM439 Snapdragon 439 pe 12 nm, Octa-core la urmatoarea configuratie: 4 x 1.95 GHz Cortex-A53 + 4 x 1.45 GHz Cortex A53.

In testele sintetice GeekBench, acest Snapdragon 439 a obtinut aproximativ aceleasi performante cu Nokia 4.2, un scor de 864 puncte in single-core si 3109 puncte in multi-core.

 

4. CHIPSET GRAFIC
Avem un Adreno 505 care a scos cam aceleasi rezultate cu Nokia 4.2 si putin sub Motorola Moto G7 Power. Se descura ok pe joculetele fara prea mari pretentii sau in a reda continut HD dar fara sa exceleze.

 

5. PLATFORMA
Din fabrica Xiaomi Redmi 7A vine motorizat de Android 9 cu posibilitatea actualizarii la Android 10. Mentionez faptul ca peste sistemul de operare Android este adaugata interfata proprietara si personalizata de Xiaomi, in cazul de fata MIUI 12.

 

6. MEMORIE
Xiaomi Redmi 7A este disponibil in urmatoarele versiuni de echipare:

  • 16GB ROM cu 2GB RAM;
  • 32GB ROM cu 2GB RAM este versiunea de m-am jucat eu cu ea;
  • 32GB ROM cu 3GB RAM;

Valorile sunt brute, utilizatorul avand la dispozitie cca 50% din memoria RAM si cca 28 GB din memoria ROM totala. Aceste valori scad in momentul in care utilizatorul instaleaza diverse aplicatii terte.

Spatiu de stocare se poate suplimenta prin intermediul unui card de memorie microSDXC de maxin 256GB cu slot dedicat. Adica nu avem un hibrid si unde trebuie sacrificat un slot SIM pentru cardul de memorie. Xiaomi Redmi 7A este un telefon dual-sim + slot card de memorie.

 

7. CAMERA PRINCIPALA
Avem 1 singura camera echipata cu AI (inteligenta artificiala) de 12MP cu o deschidere a diafragmei de f/2.2, 1/2.9" ce foloseste pixeli mari de 1.25μm si care suporta AI Beautify si PDAF.

In conditii de exterior si lumina naturala, fotografiile sunt luminoase, clare si detaliate daca capturati o scena statica. Daca trebuie sa captutari un obiect aflat in miscare sau daca trebuie sa fotografiati in conditii de iluminat scazut sau artifical...... datele problemei se schimba dramatic.

Pe parte de video, telefonul este capabil sa traga la 1080p cu 30 fps (cardre pe secunda) dar fara un rezultat final spectaculos. Adica filmarile sunt acolo si cam atat.

O camera care lasa senzatia ca o fost pusa pe principiul "sa fie acolo" fara puncta la nici unul din capotole.

Test Camera Foto - http://u.pc.cd/Mx3

 

8. CAMERA SECUNDARA aka SELFIE CAMEA
Cu ajutorul camerei frontale ce dispune de o rezolutie de 5MP cu o deschidere a diafragmei de f/2.2, 1/5" si aceasi pixeli mari de 1.12µm aveti posibilitatea sa realizati selfie-uri decente beneficiind de aceeasi inteligenta artificiala AI Beautify cu rezultate relativ ok.

Tot prin intermediul camerei secundare telefonul ofera functia de deblocare faciala. Spre surprinderea mea se misca destul de rapid si precis la acest capitol.

Camera secundara poate si ea sa efectueze captura video la 1080p cu 30 fps dar fara a excela.

 

9. COMUNICATII
Pe partea de conectica si comunicatii Xiaomi Redmi 7A se lauda cu:

  • mufa jack de 3.5mm;
  • WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot;
  • Bluetooth 4.2, A2DP, LE;
  • A-GPS, GLONASS, BDS;
  • FARA NFC;
  • FM Radio cu antena interna, adica functioneaza fara a avea castile conectate;
  • microUSB 2.0;

 

10. SENZORI

  • Accelerometru;
  • senzor de Proximitate;
  • Compass;

 

11. ACUMULATOR
Xiaomi Redmi 7A dispune de un acumulator generos Li-Po de 4000 mAh si incarcare rapida pe 10W. Pentru incarcarea rapida este necesar utilizarea unui incarcator original Xiaomi (inclus in pachet) gandit pentru acest proces.

Ca si in cazul EMUI de la Huawei si acest MIUI optimizeaza destul de bine procesele din background oferind utilizatorului o autonomie de cca 200 ore de ascultare muzica, 25 de ore convorbiri si 17 ore de video. Aceste valori se ating cu telefonul asancum vine el din fabrica, fara alte aplicatii instalate.

In conditii de utilizare normala telefonul (vorbit, navigat pe internet, ceva joculete, radio) duce o zi fara emotii, la o singura incarcare.

 

12. CONCLUZIE
Cum am spus in deschidere este un telefon extrem, extrem de modest din gama low-entry si caruia cu greu poti sa-i gasesti cateva plusuri. Este un telefon si atat.

Poate fi o solutie pentru persoanele care doresc doar functiile de baza ale unui telefon mobil si care ocazional sa tina legatura cu cei dragi prin intermediul Facebook, Messenger, WhatsApp.

Poate fi o solutie de tipul "primul telefon al copilului" , in caz de il face praf sa nu-ti para rau.

 

In cazul meu, pachetul de retail NU continea casti, husa si nici folie de protectie. Din dorinta lor de reduce costurile au cam dat-o de gard la acest capitol. In pachet exista: telefon, incarcator rapid, cablu de incarcare / transfer date, cheita acces sloturi SIM, cartea tehnica, certificat garantie.

 

Din acest motiv tind sa cred faptul ca avem alternative la acest Xiami Redmi 7A, in bugetul de 500 lei avem:

  • HUAWEI Y5P
  • MOTOROLA Moto E6 Play
  • LG K22
  • HUAWEI Y6 2019 cu pachetul Google din fabrica
  • NOKIA 2.3
  • SAMSUNG Galaxy A20e

 

2 Răspunsuri 2

svetalex
Senior certificat
Felicitari pentru review! Informații foarte utile

Constantin_Miha
Începător
Unul dintre proverbele venite din " batrani " spune ca : - Nu se poate si cu varza unsa si cu slanina in pod ! sau mai clar spus " ieftin platesti , ieftin ai " Momentan sunt in Franta unde m-a prins pandemia si nu ma puteam intoarce deoarece trebuia sa intru automat in carantina. Am cumparat de curand un Xiaomi Redmi 9S, 128 Gb. mentionez ca inainte de acest telefon am avut un samsung j3 achizitionat in Romania in urma cu 2 ani. Pretentiile mele la nivel de TELEFON sunt sa am semnal bun, sa am memorie suficienta, bateria sa se comporte onorabil . Pentru poze am aparat de fotografiat profesional asa ca aparatul de pe telefon il folosesc numai in rarele ocazii cand las aparatul foto acasa. Samsungul nu mi-a facut probleme cam 1,5 ani apoi incet incet bateria a inceput sa ma lase . Initial am vazut Xiaomi Redmi 9S la un prieten din Franta si pentru ca se apropria data reinoirii abonamentului la Orange Romania am cautat acest model in lista de produse dar nu l-am gasit asa ca l-am achizitionat de aici de la unul din magazinele din Paris . PRECIZARE : am cumparat NUMAI telefonul fara contract sau alte obligatii . Am abonament la Orange Rpmania de multi, foarte multi ani si sunt foarte multumit de el . Pretul acestui model, repet FARA ABONAMENT, variaza functie de dotari intre 209 € si 155 € . pentru ca o seara buna va doresc , razvan