anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review telefon Xiaomi Mi 11 Lite 5g

Vio73
#StarMember

În cele ce urmează, vreau să povestesc, din propria mea experiență, ceea ce a însemnat și înseamnă achiziția și utilizarea acestui model de telefon, de care sunt încântat, cel puțin decocamdată. Și sper să rămân așa, pentru că am avut destule experiențe neplăcute cu alte modele de telefoane, mai ales de la ,,renumita” marcă Samsung.


Păi să începem cu începutul.
L-am cumpărat în luna iulie a acestui an și iată că au trecut aproape 6 luni de la achiziție, deci consider că sunt astfel îndreptățit să emit o părere despre produsul respectiv, care chiar dacă nu excelează, își face cu prisosință treaba pentru care a fost achiziționat.


Ce îmi place cel mai mult la el este faptul că el este destul de bun la recepția semnalului, în comparație cu un telefon Samsung S20 FE 5g, de exemplu, pe care îl aveam la momentul achiziției, iar bateria ține lejer o zi la o utilizare normală, are încărcare rapidă ( în vreo 45 de minute se cam încarcă), face poze decente, are memorie RAM (8 GB) și de stocare suficiente pentru a fi ales ( 128 GB), preț decent în raportul calitate-preț, etc. Este finuț, ușor și drăguț că design, plăcut la privire și are multe lucruri care te determină să îl alegi, și doar pe acestea le-am remarcat eu.


A venit la pachet cu husă și folie din silicon și l-am luat de la Orange România, la un preț destul de bun la acea vreme, dar am folosit și puncte thank you, plus că am reușit să prind și o reducere consistent, în conformitate cu gradele de afară.


Voi face o descriere tehnică, scuucintă, în cele ce urmează.

 

Caracteristici

 

  • Procesor este 8-core Qualcomm Snapdragon 780g, 1x2,4 GHz Kryo 670 și 3x2,2 GHz Kryo 670 și 4x1,90 GHz Kryo 670;
  • Cip grafic: Adreno 642;
  • Memorie de operare: 8 GB;
  • Capacitate de memorie: 128 GB UFS 2.2 flash;
  • Afişaj: 6.55" 90Hz AMOLED, 2400 x 1080 FHD+, Gorilla Glass 6;
  • Aparat foto: are trei camere pe spate: 64 Mpx, f/1,8, 26mm, 1/1,97 ", 0,7µm, PDAF, 8 Mpx, f/2,2, 119˚, 1/4,0", 1,12µm, unghi larg, 5 Mpx, f/2,4 , AF, macro, cameră frontală de 20 Mpx;
  • Conectivitate: 2G/3G/4G LTE/5G, acceptă toate lte-urile europene, VoLTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax, Bluetooth 5.2, USB-C, NFC (Android Pay);
  • Alte caracteristici: GPS cu frecvență dublă, inclusiv AGPS, GLONASS, Galileo, Beidou, busolă, cititor de amprente în butonul de alimentare, deblocare facial;
  • Sistem de operare:Android 11 cu interfață MIUI 12;
  • Dimensiuni: 160.5 x 75.7 x 6.8 mm;
  • Greutate :159 g;
  • Baterie: 4250mAh (typ), încărcare rapidă până la 33W;
  • Culoare: Truffle Black ;
  • Continut pachet: telefon, încarcător telefon, cheie sim, cablu de date USB type-C.

 

Puncte forte


• design foarte bun (subțire / sticlă pe spate);
• protecția la apă/praf;
• procesor de bună calitate;
• camere foto bune;
• încărcare rapidă, de 33 W;
• recepție semnal foarte bună;
• este plăcut la atingere;
• a venit la pachet cu husă din silicon și cu folie pentru ecran, ceea ce mi se pare un mare avantaj.

 

Puncte slabe


• bateria e cam mică, de doar 4.250mAh, dar totuși își face bine treaba;
• nu are mufă de căști, dar poate fi folosit cu cască bluetooth.

 

De reținut este faptul că orice produs achiziționat,va avea atât părți bune și experiențe plăcute, dar există, din păcate și unele părți , mai puțin plăcute. Eu până acum, din fericire sunt destul de mulțumit de el și chiar l-am cumparat cu câteva modele de top de la concurența sa directă și pot spune, cu mâna pe inimă, că nu m-a dezamăgit.
În ultimii ani, așa cum spuneam și anterior, am avut neplăceri mari cu unele modele de telefoane, mai ales la partea de baterie și semnal, adică exact ceea ce mă interesa cel mai mult.


Telefonul costa, la momentul achiziției, vreo 2100 lei, la liber, iar cu prelungirea de abonament și cu reducerile aferente și cu punctele thank you l-am luat pe la vreo 1000 de lei. Consider însă că merită toți banii!
Acum costă la Emag vreo 1550 lei, după cum se poate vedea și în link:
https://www.emag.ro/telefon-mobil-xiaomi-mi-11-lite-dual-...
La Orange, costă vreo 2000 de lei, la liber, iar cu abonament, în jur de 1300 lei, așa cum se vede și în link-ul de mai jos:
https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/xiaomi-11-...

 

L-am testat și în ceea ce privește vitezele pe LTE, dar și pe wifi, unde își face, de asemenea, destul de bine treaba.


Mai jos, adaug și ceva fotografii, care stau mărturie la tot ceea ce am spus mai sus și sper să fie edificatoare.
Doresc să precizez faptul că tot ceea ce am scris aici reprezintă doar părerile mele personale, care pot fi luate în calcul sau nu de către eventualii cumpărători și utilizatori.
Mie mi se pare o alternativă mai ieftină la variante de telefoane scumpe, care au probleme pe partea de semnal și baterie, așa cum am subliniat și anterior.

 

O mică descriere făcusem și aici:
https://comunitate.orange.ro/questions/2842988-parere-aveti-xiaomi-11-lite-5g

 

Vă mulțumesc foarte mult pentru atenția acordată și sper că nu v-am plictisit!

 

9 Răspunsuri 9

delfinas
#StarMember
Bun review! Ai incercat niste casti cu mufa Type C?

Vio73
#StarMember
Nu, dar nici nu îmi trebuie. Folosesc căștile bluetooth doar în mașina mai veche, ce nu are sistem hand free. Mulțumesc!

Haptic
Explorator entuziast
Orice telefon e bun daca iti indeplineste cerintele tehnice.

Razvan
#StarMember
Tare review-ul Vio! @delfinas posibil să îi funcționeze și căștile pe usb. La Sony 5III căștile pe usb utilizate la Huawei P20 pro sunt compatibile cu acest model.

delfinas
#StarMember
Razvan, exact la castile de la Huawei ma gandeam. 🙂

Anonim
Neaplicabil
Să te bucuri de el! Xiaomi este un brand excelent cu un raport imbatabil calitate/preț.

Vio73
#StarMember
Mulțumesc foarte mult!

Viocat
Senior certificat
Super review. Si la noi in familie am trecut de ceva vreme pe Xiaomi. Problema la brandurile concurente e ca fix la terminarea garantiei respectivele telefoane deveneau aproape inutilizabile. Bateriile nu prea mai tineau foloseam telefoanele mai mult in priza si destul de lente. Bafta in continuare

mihai_13
Maestru
Vio73 poti posta un print sau mai multe cu SOT