anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Review Telefon mobil Huawei P30 Pro

teacher_
#StarMember

Doresc sa fac și un review al telefonului meu Huawei P30 Pro

De ce Huawei?
Dețin acest telefon de mai bine de un an (aproximativ un an și jumătate) și încă prețul de pe piața este unul ridicat (peste 2500 de lei) ceea ce denota ca nu am făcut o alegere proasta. Era perioada în care modelele Huawei urmau sa nu mai dețină aplicațiile Google, și aveam câteva emoții legate de asta, dar s-au spulberat rapid.


Un alt motiv pentru care am ales Huawei este faptul ca și vechiul meu telefon era tot Huawei, dar p10 Lițe și începusem sa ma obișnuiesc cu modul de funcționare (între timp, cel vechi s-a stricat).


Nu prea pot face comparație cu seria P10, deoarece tot ceea ce tine de P 30 pro este net superior: camera mai mare, inclusiv cea pentru selfie, bateria mai mare, spațiul de memorie mai mare, etc.


Revenind la achiziție, l-am luat de pe site - ul Orange, iar coletul a ajuns în 3 zile la locul selectat de mine. Conținutul pachetului este standard, cu încărcător usb tip C, căști de asemenea USB tip C, cheita și manual de utilizare. Un alt semn de întrebare (intrebare adresata inclusiv aici, în comunitate) îl aveam legat de funcționalitatea unui încărcător wireless cu acest model, dar din nou problemele au dispărut, telefonul suporta încărcare wireless. De asemenea, din punct de vedere al procesorului, este echipat cu kirin 980 care încă este performant chiar dacă lansarea telefonului oficiala a fost acum aproape 3 ani. Nu pot sa nu menționez serviciile google de care ma bucur, în special YouTube. Ce pot sa remarc, Huawei a dezvoltat o harta proprie, Petal Maps, care încet încet ajunge sa concureze cu Maps oferit de Google.


Nu am avut nici o problema cu funcționarea lui, dimpotrivă, anul trecut l-am uitat în mașina la - 10 grade și nu a avut absolut nimic. Daca ne raportam la viteza de internet, în Cluj zilnic am in jur de 100 Mbps, in funcție de diversele zone în care merg. Asemănătoare viteze am prins și în alte reședințe de județ (Târgu Mureș a fost în top, cu 140, Oradea, Deva, Brașov, etc) sau municipii. Pot spune că cel mai mult ma bucur de spațiul de memorie, am câteva mii de poze stocate în el. Sfat: chiar dacă primesc de la Orange, eu am făcut un abonament la cloud Huawei, pentru cateva zeci de lei pentru 2 ani, și am primit 55 GB extra, pentru a proteja imaginile și documentele în contul meu Huawei.


În ceea ce privește durata bateriei, cel mai puțin a ținut 10 ore ( de la 7 dimineața la 5 seara), iar cel mai mult 24 de ore, cu mențiunea ca nu am utilizat prea mult din resursele telefonului.


Calitatea camerelor foto reprezinta principalul motiv pentru care am cumpărat acest telefon, si astăzi sunt fascinat de felul în care ies pozele făcute in natură. Are trei camere principale, care au diverse funcții, inclusiv filmare 4K, plus una frontala, care face niște super selfie-uri. Plus, sunt foarte mulți senzori care identifica atât momentele zilei, persoanele, chiar artificiile sau concertele live.


Alte dotări pe care as dori sa le menționez, sunt NFC-ul, utilizat cu aplicația BT Pay, hotspotul personal, la care am conectat 6 persoane și toți aveau net rezonabil, GPS-ul, care merge bine de cele mai multe ori, problemele apar atunci când semnalul nu este unul foarte bun, precum și conexiunea Bluetooth, la care din nou, nu am întâmpinat probleme sau greutăți în asocierea cu alte dispozititive (fie ele alte telefoane, căști, tastaturi, etc). Una peste alta, manevrarea aplicațiilor și a funcțiilor tefelonului este ușoară, făcând comparație cu S10 al soției mele, care uneori are dificultăți cu găsirea aplicațiilor în telefon.


Am uitat sa menționez, încărcătorul super fast charge cu care vine telefonul, după cum ii spune și numele, încarca în 50-55 de minute telefonul pana la 100%. Tot ca și comparație, fast charge la S10 încarca în 1 ora și 20 min.


Din punct de vedere estetic, telefonul se prezintă foarte bine, este ușor și slim, încape în orice buzunar și nu mi s-a întâmplat sa îl scap. Telefonul are și un slot pentru card NanoMemory, care suporta pana la 256GB. Momentan eu nu utilizez, memoria de 128 GB este suficienta.


Tot din categoria aplicațiilor preinstalate vine și Huawei Health, o aplicatie care nu este destinata exclusiv atleților sau sportivilor, ci tuturor celor care doresc sa aibă un stil de viata mai sanatos. Pentru mine a început cu parcurgerea celor 10 k de pași recomandați, dar am ajuns și la 42 k într-o zi. Menționez ca îl utilizez cu un smartwatch Huawei Gt2-e, care de curând a primit un update și funcționează ca frații lui mai mari din seria GT 2. Aplicația Health are o funcție care îți amintește sa te ridici dacă ai stat prea mult jos, sa bei apa, și chiar recomanda ca brățara sa nu fie purtata 24/7.


Pe mine unul m-a impresionat acest telefon, și o sa ma despart cu greu de el, deoarece știu ca va veni întrebarea, sa aleg tot gama Huawei, chiar dacă au scăzut vânzările și dotările considerabil?


Am incercat o detaliere cât mai obiectiva, nu știu dacă mi-a reusit, dar sper ca, dacă mai aveți alte întrebări, sa le lămurim.
Atașez poze din toate anotimpurile și câteva videoclipuri scurte, filmate în slow motion.
Va mulțumesc.

 

6 Răspunsuri 6

Viocat
Senior certificat
Bun telefon. Oare va mai avea Huawey vreunul asemanator ca si dotari in viitorul apropiat? Google si celelalte servicii, sigur nu.

teacher_
#StarMember
@Viocat, eu sper să revină serviciile Google. Oricum, aștept să scadă preturile la gama P50...

delfinas
#StarMember
Mda, din păcate, Trump a pus o talpă gravă lui Huawei, a clătinat grav o companie care făcea niște telefoane de senzație (chiar și versiunile Lite) la preturi accesibile, aveau cel mai bun raport calitate/preț. Dacă nu se ridică embargoul, Huawei nu-și va mai reveni, din păcate. :( Ador P30 Pro, am luat încă unul de rezervă, firește un SH. O să trag de el cât se va putea. La mine ține bateria și 40 de ore. Ideea e sa nu abuzezi de fast charging și încărcare wireless, mai des îl încarc cu încărcător normal, parca tine mai mult bateria așa. De poze nu mai vorbesc, de când am telefonul, aproape că nu mai car dupa mine nici compactul cu zoom optic de 40x, care era nelipsit din geanta mea. As fi făcut și eu un review odă pt acest model de telefon senzațional, dar are aproape 3 ani și nu-l mai găsești nou in magazine specializate serioase. La Orange nici măcar recondiționat nu-l mai găsești de multă vreme, că aș mai fi luat unul. 🙂

Bugnar_Tudor
Explorator entuziast
Mulțumim pentru review!

teacher_
#StarMember
@Delfinas, înca se mai găsește https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-p30-pro-dual-sim-128gb-8gb-ram-4g-aurora-blue-huawei-p30-pro-128-8-blue/pd/DGN46DMBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android https://www.emag.ro/telefon-mobil-huawei-p30-pro-dual-sim-128gb-8gb-ram-4g-midnight-black-p30pro8gbram/pd/DY88T8BBM/?utm_campaign=share_product&utm_source=mobile_dynamic_share&utm_medium=android Cam scump, dar inca este 🙂

delfinas
#StarMember
Nu m-as baga sa iau de la acele firme necunoscute, mai ales a doua suna dubios, nici nu are sediu in Romania, cica ar fi in Italia. Daca era vandut si livrat de eMAG, era altceva...