anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Poco F5 și Poco F5 Pro

Anonim
Neaplicabil

Alături de Poco F5 a fost lansată şi o variantă mai puternică, Poco F5 Pro. La prima vedere acest device pare un best-buy veritabil, mai ales că specificaţiile şi caracteristicile sunt peste medie.

cocolosh_0-1684127200197.gif

 

Poco F5 Pro dispune de un ecran AMOLED de 6.67 inci cu rezoluţie de 3200 x 1440 pixeli, rată de refresh de 120Hz şi luminozitate de până la 1400 nits, un display foarte bun raportat la costul de achiziţie. Nici procesorul nu stă rău, Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 fiind flagship-ul de anul trecut, iar spaţiul de stocare ce pleacă de la 256 GB va satisface şi cei mai pretenţioşi utilizatori.

Smartphone-ul vine cu o cameră foto triplă cu un senzor wide de 64 Megapixeli cu OIS capabil să înregistreze video la rezoluţie 8K, iar bateria de 5160 mAh suportă şi încărcare wireless la 30W.

Specificații Poco F5 Pro:

display AMOLED de 6.67 inch cu rezoluție 2K (3200 ×1440 pixeli), rată de refresh de 120Hz, touch sampling rate de până la 480Hz, HDR10 / 10+, 12-bit, luminozitate de până la 1400 nits, acoperire 100% pentru spectrul de culoare DCI-P3, contrast ratio 5.000.000:1, Dolby Vision, certificare IP53;

procesor Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 de tip octa-core realizat pe 4nm, Adreno 730 GPU, 8 / 12 GB LPDDR5 RAM, 256 / 512 GB UFS 3.1 spațiu de stocare;

Android 13 cu MIUI 14;

dual-sim, 5G SA + NSA, 4G, Wi-Fi a/b/g/n/ac/ax, dual-band, Wi-Fi direct, DLNA, hotspot, bluetooth 5.3, NFC, USB Type-C, GPS (L1+L5), GLONASS, BDS, Beidou, GALILEO, QZSS (L1+L5), cititor de amprentă integrat în display, port infraroşu, radio FM, acustică Hi-Res, difuzoare duale cu tehnologie Dolby Atmos;

64 Megapixeli cu senzor OmniVision OV64B, f/1.79, EIS, OIS și dimensiune a pixelului de 0.8 microni, flash LED + 8 Megapixeli de tip ultrawide la 120 de grade, f/2.2 + 2 Megapixeli macro cu f/2.4, filmare 8K la 24 fps, cameră frontală de 16 Megapixeli cu f/2.4, funcţii AI, filmare la 1080p cu 30 fps;

baterie de 5160 mAh ce permite o încărcare rapidă pe fir la 67W (de la 0 la 50% în 15 minute) şi wireless la 30W, dimensiuni 162.78 × 75.44 × 8.59 mm, 205 gr greutate

La nivel global preţurile vor fi următoarele:

 

8 GB RAM + 256 GB stocare – 449 dolari;

12 GB RAM + 256 GB stocare – 499 dolari;

12 GB RAM + 512 GB stocare – 549 dolari.

Vor exista şi promoţii de lansare, dar să vedem preţurile din Europa / România.

Sursa: gadget.ro

Prețul este unul corect la ce oferă, asta cred eu.

Voi ce părere aveți?

cocolosh_1-1684127355941.png

 

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu e rau. Dar mi-e dor de ceva nou. De diversitate. 

Mi-e dor de asta

arsradu_0-1684134672919.png

 

in loc de asta.

arsradu_2-1684134779212.png

Da, stiu, in mare parte lucrul asta se datoreaza felului in care interactionam cu ele. Nu mai avem butoane fizice, si forma e oarecum aceeasi. Dar nu stiu, as vrea sa vad ceva nou. Un telefon care abia astept sa apara. Sa ma bucur cand il cumpar, pentru ca stiu ca nu e doar e versiune un piiic imbunatatita fata de predecesorii lui, ca nu arata ca toate celelalte milioane de telefoane de pe piata, toate "diferite", dar in acelasi timp, toate la fel. Sa ma surprinda si sa ma bucure prin ceva unic. Fie prin features, fie prin design, fie, de ce nu, amandoua. Din pacate, astfel de telefoane sunt din ce, in ce, in ce...mai rare.

 

Client Orange

Samsung scoate atatea modele, variatiuni pe aceeasi tema... de unde atata imaginatie? 🙂

Nu stiu calitatea telefoanelor Poco, dar preturile suna bine. 🙂

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Exact. Sunt variatiuni pe aceasi tema. Sunt mult prea multe!

Si cum ai zis si tu, nu mai au timp sa se gandeasca la un design diferit, sa testeze ceva features noi. Sunt doar o masina de produs telefoane pe banda rulanta. Si evident ca vor fi pe banda rulanta, ca doar asta inseamna productie de serie. :)) Dar mi-as dori sa incetineasca un pic, sa lase timp cumparatorilor sa respire, sa se bucure de ce si-au achizitionat, si sa isi dedice mai mult timp si pe alte lucruri, astfel incat sa poata veni cu ceva intr-adevar nou.

Pentru ca altfel...

"- Ce telefon sa-mi cumpar?

- Oricare, ca toate sunt la fel."

Client Orange

Anonim
Neaplicabil

@delfinas Poco e un brand Xiaomi, e aceeași calitate dar sunt gândite (din ce știu eu) mai mult pentru gaming. Prețurile sunt foarte bune, așa este! 😁

Pololică
#StarMember

Specificatiile sunt in pas cu piata in care este vandut. DIferentele fizice (design si componente) deja incep sa devina irelevante, in timp ce partea soft (sistemul de operare) ia avant.

Multi blaneaza Apple ca telefoanele arata la fel (ca design, sunt aproape identice cu cele de acum 10 ani...). Pe piata Android problema este mai mare (nu doar aceeasi marca "abuzeaza" de acelasi design, dar si altii au "motive inspirationale". Si nu vorbesc de Honor ("fost Huawei")).

PS: pana sa dispara Windows Phone, fiecare producator isi cam avea propria linie vizuala (Lumia avea un format, HTC altul, Samsung altul, de Apple nu mai zic, Huawei se inspira putin de la IPhone (nu cred ca e cazul sa ne ferim), etc).