anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

#Concurs - Review Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Miha_Z
#StarMember

Sunt fan Samsung de mulți ani si de cate ori apare un model nou îmi place să-l achiziționez. In urma cu 3 ani am cumpărat de la Orange prin prelungirea abonamentului Samsung Note 10+ un mobil deosebit atât ca design cat și ca specificații. Din păcate m-am bucurat de el maxim un an jumătate pentru că din greșeală în loc să-l pun pe masa, l-am scăpat i s-a spart display-ul. 😔 Pe langa faptul că nu reușisem să-l achit complet, înlocuirea display-ului mă ajungea 1400 Ron și am considerat că nu se merita și am hotărât să achiziționez alt mobil. Tot din gama Samsung trebuia să fac alegerea și am zis că dacă Note 9 și Note 10+ au avut un sfârșit nu prea drăguț, sa nu risc sa continui cu ghinionul luând Note 20 ultra. Așa că am luat la prelungire Samsung S21 ultra 5G, nuanța Phantom Black de 256 GB, putând oricand atașa un S pen daca mi se facea dor de gama Note  :)) Cei drept m-a convins și descrierea telefonului de pe pagina Orange: "Cea mai dura sticla pentru ecrane. Concepută pentru a se zgâria cât mai puƫin și a proteja cât mai bine atât faƫa, cât și spatele telefonului, aceasta este cea mai rezistentă versiune de Gorilla Glass utilizată vreodată pe un smartphone".
După un an de utilizare pot spune că este un adevărat vârf de gamă în aproape toate privințele. Are specificații, camere și design de top, materiale premium si software excelent. Dar din păcate la prețul mare de achiziție nu se oferă încărcător, căști sau husă ci doar un cablu USB-C - USB-C și o folie de protecție aplicată direct pe ecran. Nu mi-a plăcut faptul că nu vine cu încărcător, lucru care poate fi o problema pentru utilizatori. De aceea este necesara cumpararea separata a unui încărcător dedicat, fiindca încărcătoarele de la modelele anterioare nu vor fi capabile de fast charging adecvat pentru S21 Ultra. De asemenea, un alt minus îl reprezintă faptul că mobilul nu mai vine cu slot pentru card MicroSD.
Deși ca design arată impecabil, modulul camerei este totuși destul de mare și mult ieșit în afara telefonului, ceea ce duce la folosirea inconfortabilă a telefonului pe o suprafață plană. 
De asemenea un alt minus îl reprezintă calitatea vopselii după rama telefonului. Am sesizat multiple zgârieturi după folosirea husei.
Ca plusuri, camera principală este excelentă, cu rezultate foarte bune chiar și noaptea prin Night Mode, iar camera ultra-wide e foarte capabilă. Camera principală este de 108 MP, iar cea cu ultra-wide, cu unghi larg este de 12MP. In mod deosebit mi-au plăcut cele doua camere de zoom - 3x și 10x - folosite în situațiile când nu te poți apropia prea mult de obiectul fotografiat. Ambele camere au senzori de 10 MP. Telefonul poate filma Full HD la 60 de cadre pe secunde, iar utilizatorul poate selecta în timpul înregistrării oricare dintre cele patru camere. De asemenea se poate inregistra videoclipuri 8K la 24 cadre/s iar imaginile vor fi mai clare si vor arăta mai bine decât la cinematograf. Si in ceea ce privește sunetul, el este excelent pe toate difuzoarele. Sunetul difuzorului de ureche este foarte bun și permite convorbiri clare.
Galaxy S21 Ultra vine cu o baterie Li-Ion de 5000 mAh ce oferă o autonomie chiar foarte bună. La utilizare intensa pe internet și multe apeluri, telefonul tine cam 12 ore.
Caracteristice telefonului sunt:
Spatiu de stocare: 256 GB
Memorie RAM: 12 GB
Model Procesor: Exynos 2100
Numar nuclee: 8
Frecventa maxima: 2.912 GHz
Sistem de operare: Android 11
Wireless charging: da
Capacitate baterie: Li-Io 5000 mAh
Display-rezolutie: 1440 x 3200 pixeli
Display-tehnologie: WQHD+ Dynamic AMOLED 2X, 120Hz
Senzor amprenta ultrasonic, sub display
Camera principala: 108MP+10MP+10MP+12MP
Camera frontala: 40MP f/2.2
Dual Zoom, max 100x
Rezistent la apa IP68                              Compatibil cu stylus Samsung S-pen printr-o husă specială

În linii mari Galaxy S21 Ultra s-a ridicat oarecum la nivelul așteptărilor mele, excelând la multe capitole, însă nu-și justifica prețul ridicat de lansare și omiterea accesoriilor. Uneori stau și mă gândesc dacă am făcut alegerea cea bună optând pentru acest mobil, sau era mai bine daca as fi ales Note 20 Ultra, la un preț mai accesibil și cu accesorii cadou, căști, husa.

IMG_20230110_200156.jpg

IMG_20230110_113230.jpg

IMG_20230110_113110.jpg

IMG_20230110_113401.jpg

 

 

 

3 Răspunsuri 3

Miha_Z
#StarMember

Poze făcute cu cele doua camere de zoom - 3x și 10x. 

IMG-20230110-WA0005.jpg

IMG-20230110-WA0004.jpg

IMG-20230110-WA0003.jpg

DanielaH
Moderator

@Miha_Z, muțumim mult!l

Cu drag! 🤗