anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

#Concurs Review Samsung Galaxy A52s 5G 128 GB Dual SIM Black

Elena13
Junior

Buna tuturor,

Prin luna iulie a anului trecut am cumparat un telefon Samsung Galaxy A52s 5G 128 GB Dual SIM de la Orange, prin migrare de la OrangeMeStart la Fun8, pe 24 de luni. La achizitie am folosit punctele Thank You acumulate pana la acel moment si astfel am achitat in jur de 100 de lei (un pret extrem de bun zic eu).

Am decis sa achizitionez acest telefon deoarece vechiul Samsung J5 2017 nu mai facea fata “provocarilor” de zi cu zi, bateria se descarca foarte repede iar spatiul de memorie era aproape plin.

Nu voi insista prea mult pe detaiile tehnice ci voi incerca sa ma focusez pe ceea ce consider important de mentionat despre acest telefon, raportandu-ma la calitate-pret:

  • Ecran Super AMOLED, la 120Hz, nu are lag si miscarile sunt fluide;
  • Capacitatea de memorie 128GB si o memorie RAM 6GB, ceea ce pentru mine este suficient;
  • Procesorul Octa Core Qualcomm SM7325 Snapdragon 778G 5G (6 nm) – un procesor destul de bun;
  • Camera principala de pe spate are 64MP pentru Wide,12MP pentru UltraWide si doua camere de cate 5MP; camera frontala este de 32MP. Camerele se comporta destul de bine si pe timp de noapte si pentru asteptarile unui fotograf amator le consider perfecte. Nici la capitolul filmare nu sta rau, filmeaza 4K si are diferite moduri si filtre care fac filmuletele mult mai dragute si interesante.
  • Bateria de 4500mAh tine aproximativ o zi chiar si cu utilizare intensa(Youtube, WhatsApp, jocuri). Eu personal in zilele in care folosesc doar aplicatii precum Google, WhatsApp/Facebook ajung sa il incarc chiar si la 2 zile. Incarcarea se face prin USB Type-C 2.0, si DA, telefonul a venit la pachet cu incarcator si cablu (suporta fast charging 25W).
  • Telefonul suporta 5G insa in zona in care locuiesc nu exista acoperire asa ca ma multumesc cu 4G+.
  • Senzorii(amprenta, miscare, accelerometru) se comporta normal, nu am avut probleme.
  • Pentru transferul datelor intre telefoane(fiind ambele Samsung) am folosit Smart Switch pe care il recomand pentru a transfera toate datele. Este mult mai la indemana folosirea aplicatiei decat mutarea manuala a tuturor datelor.
  • Telefonul are mufa jack, asa ca daca puteti utiliza linistiti castile clasice sau alte dispozitive care se conecteaza printr-o astfel de mufa.
  • Telefonul a venit initial cu Android 11 insa ulterior i-am facut upgrade la versiunea 12 UI 4.1. Interfata si aplicatiile sunt tipice unui telefon Samsung, fara alte surprize.

Cateva puncte slabe ale acestui dispozitiv:
- nu are eSim;
- nu are incarcare wireless.

Sunt multumita de achizitie in ansamblu, telefonul pare sa fie fiabil si reuseste sa indeplineasca cerintele pe care mi le doresc. Sper ca acest review sa fie util si sa ofere o viziune celor interesati sa cumpere acest telefon.

Deocamdata pe site-ul Orange nu mai este in stoc, dar in caz ca va fi readus, poate fi achizitionat de aici: https://www.orange.ro/magazin-online/telefoane/samsung-galaxy-a52s-5g-128-gb-dual-sim-black

Daca va pot ajuta si cu alte informatii, puteti scrie in comentarii si raspund cu mare drag!
Toate cele bune!

20230106_214147.jpg

Poze realizate cu telefonul:

IMG-20190728-WA0002.jpg

IMG-20211218-WA0007.jpg

1 Răspuns 1

DanielaH
Moderator

Mulțumim mult pentru review!

Te mai așteptăm în Comunitate.