anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum poate orasul tau/ localitatea ta sa devina Smart City?

Laura_cio
Senior
Smart City este un oraș inteligent care folosește tehnologia ca sa își ajute locuitorii. Orașul/ localitatea ta prin ce este smart?
1 Soluţie acceptată‚

FaraUnID
Campion certificat
Un oras "smart" este un oras care colecteaza informatii si foloseste tehnologia moderna pentru a imbunatati viata locuitorilor. Pana in momentul de fata orasul meu se lauda cu: - „Zona smart“ proiect pilot de tip Smart City include: o piesă de mobilier stradal inteligent - o bancă alimentată cu energie solară care permite vizitatorilor parcului din centrul oraşului să îşi încarce dispozitivele mobile şi să se conecteze la serviciul de internet Wi-Fi, o soluţie de iluminat stradal inteligent, instalată în aceeaşi arie, oferă posibilitatea de diminuare a fluxului luminos în funcţie de anumite scenarii predefinite, o staţie de încărcare pentru maşini electrice, sistem de monitorizare a calităţii aerului și supraveghere video inteligentă. - „Smart Security“ - Sistem de supraveghere video, compus din 12 camere de supraveghere care vor monitoriza traficul din intersecțiile și zonele aglomerate ale orașului. - „Smart Public Services“ - infochioșcuri stradale de tip Tom – Touch prin intermediul cărora cetățenii beneficiază de o serie de servicii publice pe internet (depunerea unor declarații legate de impozite sau privind Registrul Agricol, cereri de eliberare adeverințe, participare la dezbateri online etc.). - „Ghid turistic digital QR“ – implementare rețea de internet wireless gratuit în Piața Curtea Domnească și realizarea de videoclipuri de prezentare a principalelor obiective turistice din oraș. - „Smart Education“ – Centrul Județean de Excelență, în cadrul căruia grupe de elevi sunt pregătite pentru participare la Olimpiade în diverse discipline.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

Ascary
Campion certificat
Din păcate Tulcea nu figurează pe lista orașelor Smart city. Am citit însă despre acest proiect. Într-adevăr este unul inovator daca va fi implementat corect .

RafaHelper
#StarMember
Buna @Laura.cio, Acest subiect nu este incadrat corect in categoria Internet si TV. De altfel acest subiect nu are legatura cu produsele si serviicile oferite de Orange Romania conform regulamentului: " 6.1. Comunitatea Orange permite Utilizatorilor să facă schimb de informații referitoare la produsele și serviciile oferite de Orange România. " Poti consulta oricand Termeni și Condițiile generale de utilizare a Comunității Orange România la acest link: https://comunitate.orange.ro/pages/termeni-si-conditii-generale-de-utilizare-comunitatii-orange-romania precum si Principiile Comunității Orange România: https://comunitate.orange.ro/questions/1971113-principiile-comunitatii-orange-romania O zi frumoasa!

Laura_cio
Senior
Buna, rafa! Eu consider ca acest subiect se încadrează dezbaterilor din comunitatea Orange, deoarece termenul de Smart ii este comun. Ba chiar, sunt proiecte Smart City la Orange. Cât despre pozitionarea întrebării, cred ca este acolo unde trebuie fiindca a putea fi “Smart” necesita internet. Nu trebuie decât sa ne gândim la toate lucrurile smart din orașul/ localitatea noastra și sigur găsim câte ceva.

DanielaH
Moderator

@Laura.cio, mulțumim pentru subiectul propus!

@rafa.bloger, mulțumim pentru sesizare!

 

Compania Orange este foarte implicată in proiectele de Smart City și cred ca discuțiile despre conceptul de oraș inteligent vor fi interesante pentru pasionații de tehnologie din Comunitate.

 

Nefiind foarte specific pentru categoria Internet și pentru a nu crea confuzii, am mutat acest topic în categoria Despre Comunitate/ subcategoria Altele Despre Comunitate.

 

Eu personal sper ca și Bucureștiul sa fie cât de curând pe lista orașelor Smart din România.

 

Miha_Z
#StarMember
Nici Braila, din pacate din cauza conducerii acestui oras a regresat in ultimii ani. 😞

FaraUnID
Campion certificat
Un oras "smart" este un oras care colecteaza informatii si foloseste tehnologia moderna pentru a imbunatati viata locuitorilor. Pana in momentul de fata orasul meu se lauda cu: - „Zona smart“ proiect pilot de tip Smart City include: o piesă de mobilier stradal inteligent - o bancă alimentată cu energie solară care permite vizitatorilor parcului din centrul oraşului să îşi încarce dispozitivele mobile şi să se conecteze la serviciul de internet Wi-Fi, o soluţie de iluminat stradal inteligent, instalată în aceeaşi arie, oferă posibilitatea de diminuare a fluxului luminos în funcţie de anumite scenarii predefinite, o staţie de încărcare pentru maşini electrice, sistem de monitorizare a calităţii aerului și supraveghere video inteligentă. - „Smart Security“ - Sistem de supraveghere video, compus din 12 camere de supraveghere care vor monitoriza traficul din intersecțiile și zonele aglomerate ale orașului. - „Smart Public Services“ - infochioșcuri stradale de tip Tom – Touch prin intermediul cărora cetățenii beneficiază de o serie de servicii publice pe internet (depunerea unor declarații legate de impozite sau privind Registrul Agricol, cereri de eliberare adeverințe, participare la dezbateri online etc.). - „Ghid turistic digital QR“ – implementare rețea de internet wireless gratuit în Piața Curtea Domnească și realizarea de videoclipuri de prezentare a principalelor obiective turistice din oraș. - „Smart Education“ – Centrul Județean de Excelență, în cadrul căruia grupe de elevi sunt pregătite pentru participare la Olimpiade în diverse discipline.

Laura_cio
Senior
Foarte interesant, FaraUnld! Și la mine in localitate se folosește acest sistem de supraveghere a traficului. La asta m-am gândit când am adresat întrebarea și ai venit cu foarte multe informații.

Vio73
#StarMember
Aș vrea ca și în orașul meu să existe așa ceva, dar din păcate, nu există. Poate pe viitor, și în Pitești se va implementa. Dar cred că ține foarte mult și de administrația locală.

Razvan
#StarMember
În București, administrarea semafoarelor și supraveghere a traficului se face de către UTI, cum contractul a fost prelungit de curând, slabe șanse sa fie înlocuit cu ORO.

Vio73
#StarMember
În București, ORO e minoritar, deci nu o să aibă întâietate.

Razvan
#StarMember
Cam tot sudul tarii e minoritar la ORO.

Miha_Z
#StarMember
@FaraUnID din ce oras ziceai ca esti?

FaraUnID
Campion certificat
Piatra Neamt, scuze de intarziere!

FaraUnID
Campion certificat
Se pare ca de la postarea mea initiala orasul meu urmeaza sa devina si mai smart prin modernizarea a 80 de stații de așteptare moderne pentru transportul public din municipiul Piatra-Neamt, dotarea lor cu panouri LED/LCD, cu panouri de afișaj informativ conectat la dispozitive montate pe mijloacele de transport în comun, ce vor prezenta timpul de sosire al mijlocului de transport, distanțe sau alte informații utile, echiparea cu panouri fotovoltaice astfel încât să poată fi independente energetic, cu dispozitive de conectare wireless. De asemenea, ele vor deveni adevărate centre cu informații de interes public privind atracțiile turistice, evenimente socio-culturale și sportive, harta orașului și informații utile despre vreme. În acest fel, stațiile de transport public inteligente vor permite călătorilor să planifice călătorii complete utilizând un transport de tip multimodal (autobuz, taxi sau bike sharing). Toate cele 80 de stații vor fi monitorizate video în timp real. Modernizarea transportului public de persoane din municipiul Piatra-Neamț se va realiza într-o viziune integrata, prin mai multe proiecte compelmentare care cuprind și achizitia a 41 de autobuze electrice, realizarea de stații de încărcare electrice, modernizarea autobazei și a insfrastructurii rutiere. Toate proiectele pregătite de municipalitatea pietreană privind modernizarea sistemului de transport public de persoane din Piatra-Neamț au contractele de finanțare semnate din fonduri europene nerambursabile, sunt în linie dreaptă pentru implementare în diverse stadii procedurale, având ca termen maxim de implementare anul 2022. Informațiile sunt furnizate de Primăria Piatra Neamț.