anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Viteza date mobile in Oradea, zona Universitatii

Blue12
Senior

Screenshot_2023-10-27-11-02-26-220_com.android.chrome.jpg

 Cam slabut....iar cand sunt in zona si apelez, aud persoana cu care vorbesc precum un soricel.

5 Răspunsuri 5

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut Blue! 🙂

Ma gandesc ca in general in zonele mai aglomerate, banda se imparte la numarul de utilizatori. Cu cat mai multi clienti deserviti de aceeasi antena, cu atat mai mica banda (si viteza) pentru fiecare dintre ei...

Fenomenul asta e constant? E doar in anumite intervale orare? Daca da...cam asta ar fi explicatia.

Acuma...solutia tehnica probabil ca necesita niste upgrade-uri. Si timp... Dar oricum ar fi, poti face o sesizare in sensul asta, din sectiunea de Contact, sau din harta interactiva.

De asemenea, daca ai ceva prieteni care sunt tot pe Orange, in acelasi timp, in acelasi loc, ca sa confirmi ca nu e o problema doar pe contul tau (ceea ce ar presupune o alta potentiala solutie), poti sa compari rezultatele. Daca e la fel, cel mai probabil e cum am zis mai sus. Daca e doar la tine, poti cere o resetare a parametrilor de retea de pe cont, tot cu metodele de comunicare din sectiunea de Contact.

Client Orange

Vio73
#StarMember

Salutare!

Probabil o zonă aglomerată, la care se adaugă și ceea ce ,,poate" telefonul.

Te sfătuiesc să faci o sesizare și să ceri și o resetare de cont. Până atunci, poți  da și un restart la telefon și vezi dacă se schimbă ceva!

Baftă!

Oare sa fie mai mult vina telefonului? Pe Cellmapper vad ca sunt conectat la ceva antena de cartier indepartat, desi sunt multe alte antene apropiate

In alte zone, totusi, merge ok

Blue12
Senior

In schimb....

Cand sunt acasa, tot in Oradea, am pe date mobile de doua ori mai mare viteza decat pe WIFI prin fibra Gigi 🤣

Screenshot_2023-10-29-19-14-42-042_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2023-10-29-19-15-07-760_com.android.chrome.jpg

O rugaminte: routerul Digi e pe 2.4GHz? Eu am cerut sa-mi fie pus in mod bridge si am pus altul dupa (viteze sub 50Mbps pe routerul lor).