anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] E picat WiFi calling astazi 01.02.2021?

DanielArdelian
Începător
Folosesc WiFi Calling in casa pentru ca semnalul GSM este foarte slab.
Azi, 01-Feb-2020, incepand de pe la ora 12:00 mi-a disparut iconita de WiFi Calling si nu mai merge.
As vrea sa stiu daca sunt ceva probleme cunoscute astazi la Orange sau o fi problema la telefonul meu.
Navigarea pe Internet prin WiFi de pe telefon merge fara probleme.
1 Soluţie acceptată‚

tomaciprian
Cunoscător
Da, astazi, atat Apelul WiFi (VoWiFi) cat si Apelul 4G (VoLTE) au fost "picate" pentru cateva ore. Am vorbit si pe chatul de pe site cu un consultant orange care mi-a confirmat ca aveau ceva probleme cu ele astazi si ca nu am fost singura persoana care a sesizat acest lucru.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

tomaciprian
Cunoscător
Da, astazi, atat Apelul WiFi (VoWiFi) cat si Apelul 4G (VoLTE) au fost "picate" pentru cateva ore. Am vorbit si pe chatul de pe site cu un consultant orange care mi-a confirmat ca aveau ceva probleme cu ele astazi si ca nu am fost singura persoana care a sesizat acest lucru.

DanielArdelian
Începător
Multumesc pentru raspuns. Intre timp vad ca si-a revenit si la mine. Astazi au fost picate si serviciile Microsoft Teams si Outlook pentru unii dintre noi precum si aplicatia din cloud a unei statii de incarcare masini electrice pe care o folosesc eu (go-e Charger)...sa fi fost doar o coincidenta? 🙂

FLo1
#StarMember
Ar fi interesant de analizat situatia, tardiva, daca reteaua funcționa pe 4G sau avea caracteristici la nivel de 3G? Explicație: pe 3G nu ai VoWIFI sau VoLTE, ci doar pe 4G.

tomaciprian
Cunoscător
@FLo_1 Seteaza-ti telefonul pe 2G si ai sa vezi ca vei avea VoWiFi (functioneaza chiar si daca pui telefonul pe modul avion) VoLTE, dupa cum i se spune si numele este activ doar cand reteaua semnalizeaza 4G.

FLo1
#StarMember
@tomaciprian: tot e perfect, cu o singură observație: "merge",inclusiv VoWIFI, doar dacă vrea operatorul, rețeaua numărul 1 în acest caz. Vezi multitudinea de topicuri despre subiect aici în comunitate. Dar dacă e defect sau nu vrea... ce faci? Stai în mod avion? :)))