anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pixel 6 VoLTE

ThePresident
Junior entuziast
Eu am avut doar telefoane de la Google seria Pixel pentru că sunt foarte reușite. Telefoanele sunt capabile de VoLTE dar pentru asta trebuie să fie înregistrat și telefonul la providerul respectiv. De atâtia ani de când există aceste telefoane se pare că Orange nu s-a ocupat de asta și întrebarea mea e când vor să facă asta. Sau dacă știți o rețea unde sunt înregistrate telefoanele Pixel?
167 Răspunsuri 167

Anonim
Neaplicabil
Telefoanele Pixel mereu au avut lipsa acestor funcționalități de când lumea. Nu știu ce se va face și când, dar asta e politica Google, sa fie certificați ca în stilul Apple. Personal nu as alege niciun telefon Pixel atât din motivele astea, cât și din punct de vedere al interfeței care mi se pare urata. Aici e o părere personala, desigur. Având în vedere situația din România în ceea ce privește furnizorii ma îndoiesc ca va da bani cineva sa ii certifice și Google pentru o mana de terminale. Vezi cazul DIGI Mobil cu IOS. Aia preferă să investească banii în altceva decât într-o certificare. 🙂

ThePresident
Junior entuziast
Ok dar problemă nu stă la telefon că nu e capabil ci doar la provider că nu dorește sau nu e capabil să dea liber această funcție. Eu de ce să fiu obligat să cumpăr un telefon scump care nu îmi place sau la un preț nerezonabil doar că providerul nu dorește să se ocupe să își îmbunătățească serviciile.

Trixen_old
Cunoscător
Decizia de a se certifica sau nu, de a investi sau nu, de a oferi suport sau nu apartine in totalitate operatorului. Pe piata sunt o gramada de telefoane - si mai ieftine si mai scumpe - care au aceeasi "buba". Unele cu VoLTE, altele cu VoWifi. Eu dintr-un motiv similar am renuntat la Nokia - telefoane foarte bune pentru ce imi trebuie mie, telefoane cu un pret decent, care suporta VoWifi. La Orange nu merg cu VoWifi si gata, iar eu nu am semnal GSM in casa. Mult timp m-am intrebat daca tine de popularitatea unui anumit telefon sau producator, de strategia operatorului, de dorinta operatorului de a vinde mai multe telefoane dintr-o anumita categorie. Nu te obliga nimeni sa iei un anumit telefon, insa este frustrant cand nu poti folosi telefonul la capacitate maxima - mai ales daca exista si un scenariu punctual de care chiar ai nevoie si care nu merge.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Nu stiu sa functioneze (cel putin default, iar cu root...din nou, nu stiu daca o sa mearga, plus ca n-o sa-ti mai mearga alte aplicatii, asa ca nu cred ca merita) pe vreun operator din Romania. Orange nu limiteaza accesul la VoLTE, din cate am vazut eu, cu toate ca SIM-ul trebuie sa fie provizionat. Lucru care se poate cere la Relatii Clienti. Dar problema cea mai mare e pe partea producatorului telefonului. E unul dintre motivele pentru care eu nu mi-am luat Pixel. Cu toate ca mi-ar fi placut. Merita, nu merita certificarea respectiva...nu stiu. Nu stiu cat ar costa, si daca o sa aduca sau nu vanzari in plus pentru Orange. Eu unul mi-as lua Pixel. Dar nu stiu cati altii vor gandi la fel, astfel incat sa merite investitia. Parerea mea e sa te indrepti spre alt producator care are deja serviciile astea functionale. Iti pot recomanda Motorola ca idee. Cu toate ca am auzit lucruri bune si despre Oppo si Xiaomi. La un moment dat, si eu ma gandeam sa-mi iau un Nokia, dar dupa ce am intrebat de VoLTE, si mi s-a spus ca "avem in vedere colaborarea cu cat mai multi operatori..." am renuntat. E adevarat, asta a fost acum mai multi ani. Nu stiu daca s-a schimbat ceva in sensul asta. Dar nu mi-a dat foarte mare incredere sa cumpar Nokia. Cel putin nu daca te bazezi pe serviciile de VoLTE si VoWIFI, din cauza semnalului.
Client Orange

ThePresident
Junior entuziast
Nu e nimic cu producătorul. Dacă bag o cartelă străină din altă țară spre exemplu Germania am serviciile VoLTE pentru că operatorul oferă suport pentru acest telefon. Deci să scoatem producătorul din funcție că aici depinde doar de operatorul tău dacă dorește sau nu să colaboreze cu producătorul să introducă și în România e cam foarte înapoiată la orice operator in această privință. Pe lângă asta telefonul funcționează la fel de bine cât și la viteză de date mobile sau semnal cât și semnalul propriu zis pentru convorbiri. Faptul ce mă deranjează pe mine e de fapt că orice operator ar putea da liber la serviciile astea pentru orice marcă dacă dorește doar în România limitează asta de a te face să cumperi cică telefoanele de la ei de încredere.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Hint: nu trebuie sa cumperi de la operator ca sa ai VoLTE sau VoWIFI. Dar da, trebuie sa fie un telefon destinat pietei din Romania. Hai sa-ti spun o poveste reala. Mai demult am avut un telefon Moto M, care nu era in lista de telefoane agreate de Orange, dar care, conform producatorului, avea VoLTE (nu si VoWIFI). Doar ca nu se activa deloc. Am petrecut luni de zile in apeluri. Ba la Orange, ba la Motorola. Orange imi spunea ca e totul ok pe partea lor, si ca e o problema cu telefonul, Motorola ca e totul ok pe partea lor, si sa ma duc la Orange. Iar eu n-aveam VoLTE. Ulterior, am gasit o postare pe forumul Softpedia, in care cineva zicea sa folosesti o aplicatie care sa-ti dea acces la setarile de development ale telefonului. Si de acolo, am reusit sa schimb o setare, si imediat dupa asta, s-a activat si VoLTE (cu iconita si tot ce trebuie). Concluzia? Serviciile astea tin mai mult de producator decat de operator. Faptul ca ai suport pe un operator din strainatate, nu inseamna ca ai si pe cei din Romania. Suportul in soft e adaugat de producatorul telefonului, pentru fiecare operator in parte, in functie de MCC-MNC. Faptul ca ai VoLTE pe Orange FR, de exemplu, nu inseamna ca vei avea si pe Orange RO. Pentru ca, din punct de vedere MCC-MNC, sunt operatori diferiti. Nu zic ca n-ar fi o colaborare si cu operatorul. Zic doar ca, partea cea mai complicata, partea de suport de soft, se face la producator, nu la operator. Operatorul doar da acces la servicii. Telefonul trebuie sa stie ce sa faca mai departe.
Client Orange

mihai_13
Maestru
- Ai putea sa ai acces la acest serviciu dar se pare ca trebuie root - pe xda apare problema discutata despre pixel 5 si 6 adica cu root+magisk+ module magisk - Rom-ul de pe Pixel este android pur si ca si orice AOSP nu are serviicile volte si wifi-call incorporate in rom -vezi de exemplu Lineage OS - la o "superficiala examinare" mi se pare ca nu operatorul este "vinovat" de lipsa acestor serviicii

Heavyd
Explorator
Si politica Orange e ca ceapa, daca Orange FR si-a tacut certificatea pentru VoLTE, VoWifi, 5G ar fi trebuit sa le faca pentru toate....

product_red
Junior entuziast
Chiar nu se poate face ceva in acest sens? Orange are "puterea" necesara de a lua legatura cu Google pentru a fi pe lista operatorilor aprobati. Intelegem ca doriti sa cumparam doar telefoanele din oferta Dvs., insa terminalele Google au fost si sunt in continuare extrem de populare (din motive deja enuntate: sistem de operare curat, camere de calitate etc.). Chiar nu se poate face o exceptie in acest sens? Eu unul astept aceasta colaborare inainte de a ma abona (momentan sunt pe prepay) pentru a avea acces 5G. Sunt convins ca exista multi altii care se afla in situatia mea. PS: am incercat sa va scriu si prin formularul de contact de mai multe ori insa nu primesc decat raspunsuri generice in care mi se spune ca opinia/sugestia mea este "incredibil de importanta pt. Orange" si ca "se va tine cont de sesizarea mea pe viitor". Ei bine, dupa 3 ani de zile nu observ niciun fel de schimbare..

ThePresident
Junior entuziast
M-aș bucura dacă Orange ar lua legătura cu Google să colaboreze împreună de a bagă pe lista pentru VoLTE. În legătură dau devină cât și pe cei de la Google cât și cei de la operatorii din Romania că nu colaborează împreună de a activa această funcție. Mi se pare doar ciudat că cu o cartelă din Germania de la Telekom funcționează dar cu o cartelă Telekom din Romania nu. Dacă s-ar vinde oficial și în magazinele cred că ar fii un plus cât și pentru Orange. Sunt telefoane foarte bune la un preț foarte ok. Cam toți prietenii mei au acest telefon și eu am multe produse de la Google, sunt de calitate și ieftine de aia mi se pare doar trist faptul că operatorii din Romania nu vor să colaboreze cu Google

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Daca tinea de Orange...nu cred ca ar fi fost o problema. Dar din cate stiu, tine de Google. Telefoanele Pixel aduse in Romania nu sunt aduse pe cai oficiale. https://support.google.com/pixelphone/thread/50999740/can-you-buy-the-phone-in-romania-from-the-google-store-in-germany?hl=en "Google Pixel phones are only sold in countries where they have been officially launched for sale by Google authorized resellers, and where a support system has been established. Unfortunately, Romania is not one of those countries; therefore, there are no authorized resellers there, nor is there a support system." Traducere (daca e nevoie): Telefoanele Google Pixel sunt vandute doar in tarile in care au fost lansate oficial pentru vanzare de catre reselleri autorizati Google, si unde a fost stabilit un sistem de suport. Din pacate, Romania nu este una dintre acele tari; ca atare, nu exista reselleri autorizati acolo, si nici un sistem de suport. Banuiesc ca asta e si motivul pentru care ai VoLTE cu un operator din alta tara, si nu si din Romania. Din punctul de vedere al sistemului de operare, Telekom DE si Telekom RO, sau Orange FR si Orange RO, sau orice combinatie de operatori cu acelasi nume, din tari diferite, reprezinta operatori diferiti. Pentru ca vor avea MCC-MNC diferit. Dupa parerea mea, problema e la Google, nu la Orange. Cu toate astea, daca este ceva ce poate face Orange (sau oricare alt operator din Romania), pentru a importa oficial acel telefon si a beneficia de serviciile astea, m-as bucura foarte mult. 🙂
Client Orange

DanielaH
Moderator
Salut tuturor! Am întrebat clegii și ne-au informat că acest model nu va fi adus în portofoliul Orange în viitorul apropiat. Îmi pare rău că nu am mai multe detalii.

Heavyd
Explorator
Si ar fi greu ca Orange Ro sa vorbeasca cu firma mama Orange Fr sa rezolve problema? Conform Google support Google da vina pe operator! Operatorul da vina pe Google! Dar ar fi frumos ca Orange Ro sa rezolve problema ca ar putea castiga multi clienti!!!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver
Problema este la Google, nu la Orange. E normal sa dea vina pe operator pentru ca este dependent si de operator. Dar partea cea mai importanta este implementarea pe partea de soft. Softul e al Google-ului, asa ca, dupa parerea mea, ei sunt cei care ar trebui sa rezolve problema. Dar, dupa cum ziceam si mai sus, lucrul asta n-o sa se intample, cel mai probabil, decat atunci cand telefoanele astea vor fi importate oficial in Romania. Crede-ma, si eu as vrea un Pixel cu VoLTE si VoWiFi. Dar depinde de Google sa-l avem. Pe partea Orange, se face un singur lucru: provizionarea SIM-ului. Mai departe, telefonul e cel care detecteaza operatorul, si activeaza setul de facilitati corespunzator. 🙂
Client Orange