anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Pixel 6 VoLTE

ThePresident
Junior entuziast
Eu am avut doar telefoane de la Google seria Pixel pentru că sunt foarte reușite. Telefoanele sunt capabile de VoLTE dar pentru asta trebuie să fie înregistrat și telefonul la providerul respectiv. De atâtia ani de când există aceste telefoane se pare că Orange nu s-a ocupat de asta și întrebarea mea e când vor să facă asta. Sau dacă știți o rețea unde sunt înregistrate telefoanele Pixel?
167 Răspunsuri 167

Sunt unul din cei care vor sistemul de operare cat mai curat (asa cum este IOs pe IPhone si IPad), respectiv Android-ul pe Nexus/Pixel), dar nu si a sitemului corporatist (Google: operatorul nu ne tirmite setarile, Opretatorul: producatorul nu vrea sa implementeze...). Momentan folosesc un Huawei fara GMS (deci, si fara aplicatii inutile de operator sau interventii prea mari de la producator) si imi e ok (VoLTE si VoWiFi functioneaza pe Orange, Vodafone si Digi (Telekom are doar VoLTE si nu am incercat). Deci daca la unii se poate...

Zic ca aici, la Orange, deja pistonam (noi si altii) prin intrebari sau cereri de informatii. Mai ramane Google de pistonat.

Tot ce sper este sa nu fim facuti minge intre unul si celalalt (intre Google si operatori).

Dar Orange din pacate nu se sinchiseste sa ne raspunde....

Are tor tutorial dat mura in si nimic

Tutorial cu ce? Cum trebuie scrise in Android setarile de VoLTE si VoWiFi? Tocmai este confirmat ca setarile respective sunt functionale (folosesc Huawei Nova 8i si sunt functionale cele doua servicii).

Din pacate, vad ca nu prea se intelege faptul ca Orange nu vrea si unul din motive este legat direct de Google. Orange are deja setarile pentru Andoid, doar ca pe Pixel nu ajung. Aici nu mai este problema Orange (si subliniez: nu mai este problema Orange). Sunt niste sume de bani si cerinte din partea Google pe care Orange trebuie sa le plateasca. Daca nu recupereaza din vanzarea Pixel (ca despre el vorbim), ce ar trebui sa faca? Este un proiect care trebuie asumat de ambele parti.

Ca sa ma mai leg inca o data de Google: Intel, AMD, Qualcomm si MIcrosoft coopereaza cu Huawei (Qualcomm are restrictii, dar vinde direct). Google, in continuare, nu misca. Nici macar nu am auzit sa iasa si sa spuna: nu vom colabora cu Huawei pana nu ne lasa Unchiul Sam (pe langa faptul ca nici macar nu au depus, ei, o cerere de exceptie). Deci, oricat am da in Orange ca nu vrea, as merge mai mult pe rea-vointa de partea cealalta.

Si legat de raspuns (sau lipsa lui din partea Orange): citeste printre randuri. Lipsa lui inseamna ca nu se are in vedere, in viitorul apropiat, o colaborare.

Orange nu a venit official sa zica ups nu am bani ca sa ma certific la google!

Sau ca google nu vrea nu ma lasa!

Pana Orange Ro nu vine cu un statement official se poate intelege ca este reavointa din partea Orange Ro.

Dupa ce da statement-ul pitem declara ca ii rea vointa Google si atunci putem pushui pe acel front!

Cum eu platesc abonament lunar direct la catre orange si orange nu da un raspuns clar asta este clar rea vointa!

 

Nu o sa insist intrucat vad ca nu ceri un contra-raspuns oficial din partea Google (si, daca nu folosesti IPhone sau Huawei (mai nou de 2019), nu vad de ce nu te deranjeaza si lipsa lor de rapsuns). Doar vrei sa fii clientul lor, nu?

Scuza-ma ca te intreb: bagi pumnul in gura operatorului ca vrei servicii pentru producatorul X, dar la producator nu ceri sa-ti raspunda care sunt intentiile?

Mi-as dori sa ne arati vointa Google in discutiile cu tine si sa ne arati ca Google a incercat din rasputeri, dar Orange le-a dat cu flit.

Si tot legat de operator: la IPhone poti vizualiza in setarile telefonului consumul pe care il ai si diverse optiuni disponibile. La Android nu le-am descoperit. Si da, vorbim de relatia Orange-Apple. Deci in relatia asta, s-a vrut si s-a putut (si IPhone este numarul doi in vanzari ca unitati vandute raportat la Android (indiferent de producator)). Oare la Android (si Google) nu se poate? Sunt ferm convins ca se pot gasi solutii (nu mai zic de teste pe diverse terminale). Si banii platiti de clienti sunt aceeasi.

Stiu, sunt rau, dar hai sa punem totul pe masa. Sunt de acord cu tine ca esti clientul lor, dar ... (si te las pe tine sa completezi).

PS: in urma cu vreo 6 ani aveam telefon cu Windows si eram pe Vodafone. Am intrebat la Vodafone daca intentioneaza sa creeze aplicatia proprie (MyVodafone) si pe Windows Phone. Raspunsul a fost nu (nu au zis direct, nu se are in lucru acest aspect). N-a durat mult si am portat in Orange (nu asta a fost singurul motiv, ci mai multe). Dar, din moment ce stiam (printre randuri) ca nu vor, am cautat in alta parte.

sorinica
Junior

Verific topicul asta tot la doua zile sa vad daca sunt noutati in legatura cu compatibilitatea retelei in Romania. Nu am treaba cu reteaua orange (sunt pe digi ca asa a vrut soarta) dar detin un pixel 6a. Ca o paranteza, am facut o sesizare in legatura cu reteaua 5G si VoLTE la digi si am ramas cu 'telefonul dvs. nu are retea 5g si VoLTE'. 

AndrSav
Junior entuziast

Si mie mi-a luat ceva timp sa conving consultantii Orange ca Pixel 6 (pe vremea) ultimul flagship Google, are 5G si VoLTE, dar nu au stiut de ce nu merge. Dupa ceva cautari mi-am dat seama cat de adanca era radacina defapt la problema mea minora.

Din pacate, cei de la Digi nu sunt cei mai avansati. Soacre foloseste un telefon la ei (Huawei Mate 10 Lite, cumparat de la Orange, VoLTE functional, VoWiFi nu) si, desi cand am cerut sa activeze/provizioneze VoLTE pe el, mi-au zis ca este activat si ar trebui sa apara in meniu (in cerere am specificat modelul si ca la Orange VoLTE este functional). Cand am ajuns la soacra sa vad daca este nevoie de ceva setari, m-au sunat sa-mi spuna ca au mai facut verificari "pe ceva site-uri", telefonul nu este, de fapt, compatibil. Deci ti-as recomanda ceva rezerve.

Legat de Pixel, cred ca ai citit comentariile mele mai acide privind Google si este un proces de durata, chiar daca se initiaza procedurile de catre Orange. Totul se rezuma la $$$.

Pololică
#StarMember

O discutie si pe alt forum (pentru 7/7Pro). Pentru cine este mai tehnic, poate incerca root. Totusi, merg pe recomandarea ca ai nostri colegi de comunitate mai atehnici (printre care ma numar si eu in cazul de fata) sa aiba foarte mare bagare de grija daca se apuca de asa ceva.

https://forum.softpedia.com/topic/1215591-google-pixel-7-7-pro/page__st__810

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Singura chestie care lipseste este felul in care a activat VoLTE si VoWIFI. Root-ul e doar unul dintre pasi. Banuiesc ca a folosit ceva similar (daca nu chiar identic) cu modulul de Magisk pe care l-am folosit si eu la Pixel 6 aici. De fapt, daca nu ma insel, acelasi modul de Magisk, si acelasi tutorial se aplica si pentru Pixel 7.

Acuma, sa trebuiasca sa treci prin toate chestiile astea ca sa-ti activezi VoLTE si VoWIFI...mi se pare mult. In special pentru cei mai putin initiati. Bine macar ca se poate si asa. Personal, nu recomand root-ul nimanui. Mi se pare foarte complicat, si odata root-at telefonul, alte chestii incep sa nu mai merga. Dar asta e una dintre situatiile in care nu prea ai alta varianta.

Client Orange

alin7
Junior entuziast

Mi am vandut telefonul Google Pixel 6 cu 1500 ron si am cumparat un Motorola Edge 30 Fusion cu 2200 ron, telefon de care ma declar multumit. Aceasta a fost solutia finala. 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Este intr-adedvar o solutie. Si in functie de cat de repede se rezolva problema cu google si serviciile astea, s-ar putea sa fie si cea mai buna pe termen lung. Si eu am tot un Motorola, si am toate serviciile functionale.

Client Orange

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Hello guys,

Acum avem si o metoda no-root pentru Pixel-uri. Nu am testat 5G, si din cate am inteles, momentan nu functioneaza. Deci, daca pentru asta aveti nevoie, posibil sa trebuiasca sa mai asteptati un pic.

Dar pentru VoLTE si VoWIFI, ar trebui sa mearga.

Aveti mai multe detalii in tutorialul deja facut aici.

Client Orange

Heavyd
Explorator

Merge excelent variabta fara root 😄

Andreii93
Junior

Citesc pe reddit ca in Android 13QPR2 beta, Volte si VoWifi au inceput sa mearga in Grecia, Kuwait. E cineva inrolat si poate confirma ca merg si la noi?