anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange se pregătește să-și regrupeze turnurile de telefonie mobilă într-o companie separată?

Vio73
#StarMember

Umblă o știre că se va întâmpla acest lucru, iar că rivalii săi ( Vodafone, etc), ar fi făcut-o deja. O fi bine, o fi rău, ne-o afecta cu ceva pe noi? Mulțumesc!

https://m.jurnalul.antena3.ro/stiri/externe/orange-se-pregateste-sa-isi-vanda-turnurile-de-telefonie-mobila-827515.html

1 Soluţie acceptată‚

Razvan
#StarMember
Teoretic nu cred că ne va afecta la nivel de utilizator final. Poate în primă fază, operatorul va câștiga ceva bani, prin vânzarea acestor obiective, însă în timp ei vor trebui sa plătească chirie către noua entitate juridică. Om trăi și om vedea, timpul le rezolvă pe toate.

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Razvan
#StarMember
Teoretic nu cred că ne va afecta la nivel de utilizator final. Poate în primă fază, operatorul va câștiga ceva bani, prin vânzarea acestor obiective, însă în timp ei vor trebui sa plătească chirie către noua entitate juridică. Om trăi și om vedea, timpul le rezolvă pe toate.

Ascary
Campion certificat
Ma rog,Orange stie mai bine ce e pentru el si sper ca aceasta operatiune nu v-a afecta utilizatorii. Ma intreb insa cine le v-a cumpara turnurile din Romania. Vodafone oare,sau poate vreo companie straina care apoi sa le inchirieze? Sunt bani multi in joc,miliarde de euro. Va dati seama ce capital are Orange?

Trixen_old
Cunoscător
Nu ma pricep, insa din experiente anterioare: subcontractarea unui serviciu core pentru businessul tau duce la scaderea calitatii si impactarea negativa a utilizatorilor. Daca Orange chiar face acest lucru, in 3-5 ani utilizatorii vor vedea o scadere semnificativa a calitatii. Decizia are sens pe termen scurt din punct de vedere financiar (pe langa capital si vanzare de infrastructura, vorbim de mutarea a posibil mii de angajati, deci vorbim de un venit mai mare pe cap de angajat Orange obtinut prin artificii si nu prin randamentul muncii sau valoare adaugata mai mare), insa urmarile sunt pe termen lung si s-ar putea ca in 10 ani sa vedem ca Orange isi construieste iar propria infrastructura. Parerea mea...