anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Oare se va repara/ înlocui echipamentul 4G de la stația de metrou Piața Unirii 2?

Razvan
#StarMember
De vreo 2 ani, echipamentul 4G de la Piața Unirii 2 funcționează defectuos. Deși nu sunt înregistrate valori mari de trafic pe site, la ore de vârf rețeaua pică bine, echipamentul merge sub parametrii și când stația de metrou este goală.
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
Această situație este cunoscută. Ea se datorează congestiei, prezentă mai ales în orele de vârf (dimineața și seara, în intervalele orare în care se pleacă/ se vine de la serviciu), atunci când această stație de metrou (care este și nod) este tranzitată de un flux foarte mare de călători, iar resursele de rețea sunt limitate. Viteza de trafic de net este direct proporțională cu cea de deplasare în pasajul dintre cele două linii de metrou Unirii, iar aglomerația le afectează pe amândouă. Avem în desfășurare lucrări de montare a unor echipamente suplimentare care să marească capacitatea rețelei pe 4G. Vă vom ține la curent cu evoluția acestor lucrări. Între timp, vă mai așteptăm cu feedback aici. Mulțumim!

Vizualizare soluţie în postul original

8 Răspunsuri 8

Jay
Campion certificat
Păi, nu s-a rezolvat până acum? Stiu ca in urma cu mai bine de jumătate de an se știa de această problemă și că era în lucru montarea unui nou echipament 4G... care urma să fie functional in cateva luni..

Ascary
Campion certificat
Si eu stiam de aceasta problema de pe un alt forum,de anul trecut. Vazusem ca plouase o vreme cu nemultumiri si probabil si sesizari la Orange. Pacat ca intr-un nod atat de important nu se rezolva aceasta problema. Pana la urma nu e nevoie decat de ceva echipament,inlocuit sau suplimentat. Sa speram va vede cine trebuie aceasta intrebare.

imch
Cunoscător certificat
La Unirea se intampla ceva ciudat nu numai cu reteaua wifi... Pot sa-ti spun ca este singura statie de metrou in care castile mele pe bluetooth nu merg. In 80% din timpul cat il petrec in statii nu aud nimic in casti. De wifi nu mai vorbesc (mai ales ca eu ajung acolo doar in perioadele de varf). Dar oricum, intrebarea ta este retorica.. :-).

Salut, Te asiguram ca am trimis mesajele de pe pagina si exemplele oferite catre departamentul Tehnic. O zi buna!

Miha_Z
#StarMember
@Razvan tu sa ramai optimist :)) Cu timpul...se va remedia.

Razvan
#StarMember
Daaa, trebuie, numai că problema e veche de vreo 2 ani 😄

Vio73
#StarMember
Hai că se va face ceva, cu siguranță!

DanielaH
Moderator
Această situație este cunoscută. Ea se datorează congestiei, prezentă mai ales în orele de vârf (dimineața și seara, în intervalele orare în care se pleacă/ se vine de la serviciu), atunci când această stație de metrou (care este și nod) este tranzitată de un flux foarte mare de călători, iar resursele de rețea sunt limitate. Viteza de trafic de net este direct proporțională cu cea de deplasare în pasajul dintre cele două linii de metrou Unirii, iar aglomerația le afectează pe amândouă. Avem în desfășurare lucrări de montare a unor echipamente suplimentare care să marească capacitatea rețelei pe 4G. Vă vom ține la curent cu evoluția acestor lucrări. Între timp, vă mai așteptăm cu feedback aici. Mulțumim!