anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Localități Orange 3G în B8 (900 MHz)

Razvan
#StarMember
Astăzi am bifat a doua localitate în care Orange are 3G pe 900 MHz. Este vorba de Cheia (PH) și Muntele Roșu. Vara trecuta am mai întâlnit prin Dobrogea, pe lângă Topraisar. Voi ce localități mai știți ca sunt acoperite de 3G în banda 8?
1 Soluţie acceptată‚

fabytm
Explorator
@Vio73 Asa e, in CS si HD sunt zone cu B8. Pe DN68A, intre Margina si Ohaba (judetele TM si HD) exista o portiune buna cu 3G pe B8, lucru bun datorita zonei impadurite si cu multe dealuri. Din pacate, traseul caii ferate in zona nu este pe langa drumul national si acoperirea lipseste pe multe portiuni (la toti operatorii).

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Vio73
#StarMember
Mai sunt locuri, dar mai mult prin munți. Probabil acolo unde nu e aglomerație prea mare a rețelei.

Vio73
#StarMember
Am înțeles că și prin vestul țării ar fi! Mai ales în județele CS, HD...

Ascary
Campion certificat
Pe mine mă interesează să fie semnal,să pot vorbi și să folosesc internetul. Detaliile tehnice ale Orange nu prea mă interesează. Sunt sigur însă că Vio când va citi întrebarea va oferi un răspuns. Călătorește mult in concedii și știe multe despre,spectru,benzi,CA etc Îl așteptăm 🙂

Vio73
#StarMember
Mulțumesc pentru aprecieri! Așa este, sunt pasionat de serviciile și tehnologiile pe care le are Orange și îmi place să aflu noutăți despre ele. 3g-ul în banda 8 este destul de rar și probabil că au pus doar unde vocea în 2g ( care folosește tot banda de 900 mhz) nu are prea mulți utilizatori. Atunci s-a decis introducerea pe o porțiune din acest spectru a tehnologiei 3g. Sigur, acest lucru are ca efect direct o acoperire mai mare, dar viteze mai mici decât 3g-ul în 2100 mhz.

Miha_Z
#StarMember
La o scurta trecere in revista prin Harta de acoperire Orange am identificat: Comuna Siriu, Stana de Vale, Cheia, Lacul Sf Ana.

Miha_Z
#StarMember
Nu stiu daca au acoperire 3G in banda 8, ca prea multe detalii tehnice imi cauzeaza dureri de cap. :))

Razvan
#StarMember
Sunt bune și datele tehnice, ajuta comunitatea ca să înțeleagă dacă au acoperire în zone mai retrase din zona montana.

Vio73
#StarMember
Evident că sunt foarte bune datele tehnice. Înțelegi mult mai ușor anumite aspecte ale noilor tehnologii.

Miha_Z
#StarMember
Deci pozele postate sunt bune, se incadreaza la ce ai intrebat tu Razvan cu banda 8???

Razvan
#StarMember
Posibil vor apărea și alți colegi care sa confirme localități în 3G pe B8. Din ce știu, Ancom a delegat cei 4 operatori sa acopere localitățile declarate albe, care nu aveau niciun operator în zona, altfel fiecare sat va avea semnal de la câte un operator național.

fabytm
Explorator
@Vio73 Asa e, in CS si HD sunt zone cu B8. Pe DN68A, intre Margina si Ohaba (judetele TM si HD) exista o portiune buna cu 3G pe B8, lucru bun datorita zonei impadurite si cu multe dealuri. Din pacate, traseul caii ferate in zona nu este pe langa drumul national si acoperirea lipseste pe multe portiuni (la toti operatorii).

Vio73
#StarMember
Nu mai știam chiar sigur. Mulțumesc de precizări.

Alex_23
Junior entuziast
La Poiana Țapului lângă Bușteni am văzut 3G în B8, prin Covasna pe lângă Băile Tușnad

Flaviu
Începător
Confirm faptul ca în județul HD se folosește banda 8.