anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Lipsa semnal Orange în urma schimbării telefonului

Mchivu
Junior
Bună ziua! În urma schimbării telefonului, calitatea semnalului a scăzut la 2 liniuțe, mă poate ajuta cineva?
1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Banuiesc ca te referi la 3G si 4G. Pentru ca VoLTE nu e disponibil pe 3G. VoWIFI in chimb, da (presupunand ca telefonul suporta asa ceva). Redmi 9A pare sa aiba. Nu stiu daca si 9T. Dar daca zici ca ai deja VoLTE, e posibil sa ai si VoWIFI. Ideea e asa: seteaza telefonul pe frecventa pe care ai semnal mai bun. Daca ai semnal mai bun pe 3G, trece-l pe 3G (fortat), si eventual, daca telefonul suporta, activeaza VoWIFI (voce pe WiFi), astfel incat sa ai cat de cat convorbiri inteligibile. Daca ai semnal mai bun pe 4G, seteaza-l pe 4G. Ar trebui sa ai si VoLTE si eventual si VoWIFI. Daca la fel era si inainte, si nu aveai probleme cu semnalul, atunci problema e la Orange. Trebuie vazut ce se intampla in zona ta.
Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

10 Răspunsuri 10

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Salut, Pe ce frecventa esti? Semnalul poate sa fluctueze in functie de frecventa pe care esti conectat. De exemplu, pe 3G, in general vei avea semnal mai mult (mai multe liniute la semnal), dar...viteza de net va scadea considerabil, si, intrucat nu ai VoLTE, calitatea convorbirilor poate fi afectata si ea. Deci. Hai sa vedem pe ce frecventa esti in primul rand. Comparam 4G cu 4G, 3G cu 3G si tot asa? Singurul lucru care s-a modificat a fost telefonul? Pentru ca...in mod normal, nu ar trebui sa fie diferenta atat de mare. Si oricum, daca problema este intr-adevar telefonul, nu vad cum ar putea sa te ajute operatorul.
Client Orange

Vio73
#StarMember
Salutare! De regulă, la unele telefoane, recepția semnalului este mai slabă decât altele. Și eu pățeam cam la fel când aveam Samsung. De câțiva ani am trecut la Huawei și Xiaomi, iar lucrurile s-au schimbat destul de mult in bine. Din păcate, nu prea are cine să te ajute in această situație, pentru că lucrurile s-au schimbat în rău după achiziționarea telefonului respectiv, după cum bine ai spus. Baftă!

Razvan
#StarMember
Schimba telefonul, altă soluție nu există în cazul tău. Ne poți spune ce telefon ai cumpărat.

Mchivu
Junior
Un Xiaomi Redmi 9T...am schimbat cartela în telefonul vechi, aceeași problemă, să fie cartela de vină?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Putin probabil. Mai degraba semnalul din zona. Problema se manifesta la interior sau afara? Pe ce frecventa e telefonul?
Client Orange

Mchivu
Junior
Semnal slab în interior.... rețeaua preferată 3G și Volte,nu știu dacă am explicat calumea,nu mă pricep...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Banuiesc ca te referi la 3G si 4G. Pentru ca VoLTE nu e disponibil pe 3G. VoWIFI in chimb, da (presupunand ca telefonul suporta asa ceva). Redmi 9A pare sa aiba. Nu stiu daca si 9T. Dar daca zici ca ai deja VoLTE, e posibil sa ai si VoWIFI. Ideea e asa: seteaza telefonul pe frecventa pe care ai semnal mai bun. Daca ai semnal mai bun pe 3G, trece-l pe 3G (fortat), si eventual, daca telefonul suporta, activeaza VoWIFI (voce pe WiFi), astfel incat sa ai cat de cat convorbiri inteligibile. Daca ai semnal mai bun pe 4G, seteaza-l pe 4G. Ar trebui sa ai si VoLTE si eventual si VoWIFI. Daca la fel era si inainte, si nu aveai probleme cu semnalul, atunci problema e la Orange. Trebuie vazut ce se intampla in zona ta.
Client Orange

Mchivu
Junior
Mulțumesc tuturor,am schimbat rețeaua,pe 2G.. curios, calitatea semnalului este mult mai bună!

Vio73
#StarMember
Da, pentru voce este mai bună, dar nu și pentru restul. Plus că apelurile nu vor fi la calitatea celor din 3g sau 4g. Important este să fii mulțumit!

Razvan
#StarMember
Dacă ai acoperire 4g în zonă, treci pe această tehnologie și în casă poți beneficia de Vo-wifi.