anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Fluctuație 5G (sectorul 1, București)

Anonim
Neaplicabil

"De ce viteza internetului se modifică în funcție de ora zilei? Locuiesc în sectorul 1 din București și am observat că după ora 02:00 vitezele scad la 120 mbps pe 5G, iar dimineața după ora 06:00 ajung și la 700 mbps. Se întâmplă același lucru și în alte zone din București sau în alte orașe din țară? Care ar putea fi cauzele acestei variații de viteză și cum poate fi rezolvată problema?"

1 Soluţie acceptată‚

Poti argumenta acest aspect? Nu de alta, dar am umplut frigiderul multora din cauza ca "uitau" ca au acasa WiFi (evident, internet platit si ala) si ingenunchiau reteaua mobila pentru filme (da, filme). Si nu vorbesc de 2-3, ci de cateva blocuri (de locuit, nu "blocurile" americane de care auzi in filme si se refera la perimetre de strazi).

Cum au explicat si colegii de comunitate: daca se constata un trafic redus (intr-o anumita perioada de testare), sa fii sigur ca se vor opri din antene (se considera ca nu exista necesitatea de a tine active respectivele antene).

PS: uneori mi-as dori ca utilizatorii romani sa inteleaga faptul ca o conexiune mobila este... mobila, nu fixa. Iti garantez ca o limitare de 50-100Mbps (viteza de internet pe telefonul mobil) ar fi mai mult decat satisfacatoare pentru peste 90% din utilizatori.

Vizualizare soluţie în postul original

16 Răspunsuri 16

Razvan
#StarMember

Salutare! Orange, de când s-a scumpit foarte tare energia, practică sistemul power saving, astfel noaptea intre orele 0:00 - 6:00, închid antenele, consumatoare mari de energie, care merg în B7, N78 și mai nou B3 (funcție de gradul de încărcare al rețelei din zonă), după ce au dat drumul la 4/5G prin DSS B1/N1 (2100 MHz). În situația dată, nu există nicio soluție mobilă, dacă ai nevoie de viteză mare constantă, poți instala internet fix prin fibră optică. 

Vio73
#StarMember

Salutare!

Așa cum ți-a spus și Răzvan, sunt oprite noaptea unele antene in București și în țară, pentru a se face economie de energie electrică și se lasă doar cele care sunt mai puțin consumatoare.

Baftă!

Anonim
Neaplicabil

Salut! da, dar uite în Cluj Napoca nu au fost probleme, așa cum am mai discutat și cu alți prieteni

Razvan
#StarMember

Peste tot in țară, se dezactivează antenele noaptea. Mai nou, pare că nu mai face agregare ziua, în București, pe 4G.

Florin725
Junior

In Medias, jud Sibiu, intre 22-07 se inchid antenele pe frecv B7(2600MHz) iar viteza scade de la 240Mbps down la 100Mbps down.

Anonim
Neaplicabil

Ia să vedem! hai că subiectul a devenit interesant! dorim să aflăm mai multe opinii din țară!

Anonim
Neaplicabil

Sunt curios, cam care este situația prin țară

Anonim
Neaplicabil

Situatia ''este'' ca in Bucuresti Vodafone este liderul in numarul de clienti, deci traficul greu e la ei. Orange este folosit mai putin, astfel incat in capitala se opresc unele benzi inalte in timpul noptii , iar in anumite cartiere chiar si pe la ora asta incep sa faca nani, mai devreme decat in zonele unde ORO are cota de piata mai ridicata.

De ce? Vor sa economiseasca bani + ca traficul nu e atat de intens si nu iti asigura o viteza minima... De aia la Cluj nu e acelasi lucru cu Bucuresti sau in alte localitati ca si comparatie.

Concluzia finala este ca deciziile de power management se iau dupa mai multi factori, printre cei mai importanti fiind cota de piata si traficul mediu si minim. Se practica si la Vodafone in unele zone unde nu au cine stie ce trafic in permanenta, la fel si la Digi Mobil in anumite zone se taie banda inalta pe timpul noptii. Dar acolo e altceva, ei mai au si multe microcelule pe stalpi/cladiri/etc

Anonim
Neaplicabil

da! rușine! și mai spun că sunt rețeaua 1! hai bă! mă lași! păi ori oferiți servici de calitate, ori mergeți acasă. ori ne bucurăm de 5G, ori ne întoarcem la era 2g. că astea nu consumă! de aici, și proasta instruire a agenților! ei spun că sunt probleme și că nu știu ce perturbații, dar nimeni nu spune adevăru! o sugestie către management: nu ne mai luați de **beep**! că nu suntem!

Anonim
Neaplicabil

scuze, era de fraieri! dacă tot oferiți servicii, hai să o facem până la capăt! Așa că, pe mine să mă lăsați cu numărul 1. singuru motiv pentru care mam reportat înapoi, a fost că, la Vodafone viteza 5G, nu depășea 280 mbps. atât!

Poti argumenta acest aspect? Nu de alta, dar am umplut frigiderul multora din cauza ca "uitau" ca au acasa WiFi (evident, internet platit si ala) si ingenunchiau reteaua mobila pentru filme (da, filme). Si nu vorbesc de 2-3, ci de cateva blocuri (de locuit, nu "blocurile" americane de care auzi in filme si se refera la perimetre de strazi).

Cum au explicat si colegii de comunitate: daca se constata un trafic redus (intr-o anumita perioada de testare), sa fii sigur ca se vor opri din antene (se considera ca nu exista necesitatea de a tine active respectivele antene).

PS: uneori mi-as dori ca utilizatorii romani sa inteleaga faptul ca o conexiune mobila este... mobila, nu fixa. Iti garantez ca o limitare de 50-100Mbps (viteza de internet pe telefonul mobil) ar fi mai mult decat satisfacatoare pentru peste 90% din utilizatori.

Anonim
Neaplicabil

îți spun! am avut viteză și de 3 mbps! pe 5G! eu sunt utilizator nevăzător! am sesizat doar! credeam că este o problemă. Dar voi n-aveți cum să înțelegeți. și da, transmit pe cale oficială, să accesibilizeze serviciile și web-site-ul! oricum, nu pu ei preț pe asta. dar na.

Daca cumva crezi ca nu inteleg o persoana cu handicap, te inseli amarnic si ar fi bine sa schimbi putin atitudinea (in urma cu vreo 15 ani, contabilul sef al firmei la care ma angajasem, a dat o directiva clara: cine il va percepe ca o persoana cu handicap, va fi dat afara (concediat). Vrei sa stii contextul? Era o persoana in scaun cu rotile (o paralizie din copilarie). Discutiile avute cu "sefu'" (asa-i ziceam toti, sau "Teacher", cum ii spuneam cand nu era de fata cu noi, de la fostul prim-ministru britanic) mi-au deschis si mai mult ochii catre persoanele dizabilitate, in sensul ca atat timp cat presteaza o munca normala (indiferent care), nu difera cu absolut nimic fata de noi, restul (si nici nu am privit o astfel de persoana altfel decat una ... normala). Nu mai suntem acum doua mii de ani cand copii cu malformatii erau trasi in sabie (sau, daca ai urmarit Star Trek, nu suntem Klingonieni).

Si da, am invatat de la ... (as vrea sa scriu un cuvant, dar nu sunt sigur ca va fi interpretat corect, asa ca las la imaginatia fiecaruia sa-l treaca) mai multa contabilitate decat de la urmatorii contabili sefi de la firmele la care am lucrat ulterior. Totusi, tratamentul de om normal (nu de orb) il vei avea in continuare din moment ce reusesti sa te descurci sa scrii intr-o comunitate. Sunt de acord ca a fost nevoie de un pic de efort, dar nu vad de ce te-as trata altfel.

Totusi, poate ar fi bine sa stai mai mult pe 4G (sau chiar 3G). Cat am fost client de mobil, in casa aveam semnal mai bun pe 3G decat pe 4G (nu neaparat ca viteza, cat la nivel de calitate). Intotdeauna am tinut telefoanele in tehnologia care imi oferea stabilitatea optima la ce aveam nevoie.

Anonim
Neaplicabil

Ia uite! asta viteză!