anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Feedback retea Orange - 27.05.2022

Anonim
Neaplicabil
Pentru ca vad cam peste tot ca Orange cerere feedback de la clienti si apreciaza parerea (lasand la o parte marketing-ul) am zis sa-mi pierd timpul sa scriu si eu ce consider ca trebuie facut in calitate de operator nr 1 (marketing si aici, dar piata moderna cam pe asta se bazeaza, mult marketing, din nou).
Au aparut prin presa recent stiri ca Orange iar va face si va drege, va instala echipamente 5G si cate mai si cate. Subiectul 5G e cam mort in Romania, datorita ANCOM, proastei implementari si lipsei de interes a operatorilor. Deci ii includ si pe restul, nu doar pe cei de la ORO.
Problema este ca e cam printre foarte putinele dati cand RO a ramas atat de in urma cu avansul tehnologic al retelelor mobile fata de toate tarile europene, unde la o simpla cautare pe un Cellmapper sau alte harti de genul vedem chiar si 5G SA. Exista 5G deja in tot felul de localitati, de la foarte mari (evident), pana la cele medii si mici.
De ce nu se ambitioneaza Orange sa sparga gheata si sa 'tranteasca' 5G n78 si in localitati de 20-30K locuitori? De ce doar in orasele mari? Bine, si alea le numar pe degetele de la o mana. Bucuresti ce e acoperit, ca-n rest... Timisoara de exemplu are vreo 6-7 statii, daca-mi amintesc bine. Foarte slab si putine. Asta ca sa nu mai zic ce minunata e ancora B20 only, o ''placere'' sa stai pe ea daca esti 5G enabled si reteaua nu te mai lasa sa campezi pe B1+3+7 datorita vendorului diferit.
Asa cum am mai zis si alta data, cred cu tarie ca trebuie upgradate cat mai multe site-uri minim la 2CA, daca nu chiar la 3CA, chiar si localitati mici cu trafic, localitati aflati pe DN-uri mai ales. E un chin in multe astfel de zone sa folosesti datele mobile. Din nou, o problema prezenta nu doar la ORO, ci si la competitorul sau direct. Toti dau blana 4G in 800 sa vada clientul pe ecran iconita si atat, ca majoritatea oricum n-au nici cunostiintele necesare si nici nu se pricep. Cam ca un DX, da-i tare si in rest nu conteaza. Aici as putea sa adaug chiar si lipsa completa de semnal in unele localitati sau e atat de slab incat abia se poate folosit in exterior, de exemplu Tomnatic, ca tot e in zona mea. Zici ca intri intr-o gaura de pe alta planeta pe acolo. Pe langa sosea pe acolo este de multi ani un pilon gol... sigur se stie de el, de ce nu se monteaza niste sectoare frumoase care sa dea un 4G/4G+? Ar acoperi si satul si DN6 mai bine.
Revenind la ce ma ''doare''... vreau capacitate cat mai multa si sa vad extinderi de 5G n78, nu marketing de nr 1 si alte prostii. Nu vreau 5G DSS, ala e asa de umplutura sa fie iconita mai mult. 🙂
Facem ceva sau stagnam in continuare?
12 Răspunsuri 12

Anonim
Neaplicabil
Salutare, Până când legislația nu va permite 5G la scară largă și națională, nu se va întâmpla nimic. Am un telefon capabil 5G dar nu l-am folosit niciodată în vreo rețea 5G. Aș vrea dar se pare că nu se poate. Trebuie să ai (să avem răbdare), poate se va întâmpla curând. Până atunci (când se va întâmpla) nu prea cred că Orange poate face ceva dacă nu are cadrul legal. Speranța moare ultima, să avem răbdare.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Ehe... 5G e un vis frumos momentan. Eu vreau acoperire ca lumea si macar un 2CA la mine in zona. Ca stau pe B20 de-mi vine acru in gura, si daca raman fara curent, cum a fost in toata regiunea de vest zilele trecute, cu net-ul de pe telefon (din nou, in banda 20)...a fost un chin sa lucrez de acasa. Si hai sa zic ca poate nu erau alimentate toate releele din zona. Dar si cand nu sunt probleme, si sunt alimentate toate, viteza e in continuare foarte, foarte scazuta. Si acoperirea lasa de dorit. Si indoors, si outdoors. Deci...da. Subscriu la cele spuse de tine, simple_dreams, si vreau sa vad si eu o imbunatatire pe partea asta, ca de cand tot las comentarii si sesizari, si telefonice, si din harta de acoperire, nu am vazut nicio schimbare. Pentru mine, in momentul asta, Orange e inca departe de titlul de "reteaua nr 1". Nu cu acoperirea asta. Am fost acum ceva timp la Inelet. Noroc ca aveam un SIM de Vodafone de backup. Altfel, nicio sansa sa comunic, pentru ca Orange are acoperire 0 (zero) in localitatea respectiva. Si cand zic zero, nu e la figurat. E la propriu. Pur si simplu nu ai semnal deloc. Deci...da. Mai e mult de lucru. Si mai e o chestie. In momentul in care te intitulezi "reteaua #1"...asteptarile oamenilor sunt mari. Ar fi frumos sa nu le dezamagesti. La fel ca si in alte cazuri, daca nu te tine, nu te avanta cu fruntea inainte. Nu de alta, dar s-ar putea sa nimeresti cu capul intr-un toc de usa si nu e bine. :)) Lasand gluma la o parte, eu inca astept servicii demne de reteaua #1 la mijloc de an 2022.
Client Orange

Razvan
#StarMember
Feedback, rețeaua nr 1 Târgu Mureș

Razvan
#StarMember
Între Ideciu de Jos și Reghin, pe DN15

Anonim
Neaplicabil
@arsradu La Inelet ghici cine are site. Digi Mobil. Si e in localitate. 🙂 Ai avut pana de curent? A durat mult?

Anonim
Neaplicabil
Apropo, ce semnal ai avut pe Vodafone? 4G? Era maxim sau mediu? Trebuia sa fie si Orange, deci ma gandesc ca intre timp VDF a mai pus niste antene...

Razvan
#StarMember
La Piatra Arsă, ORO semnal 3G neexploatabil, telekom 4G+ cu date funcționale, seara trecută.

Crisgilu
Junior entuziast
La mine in zonă între Băile Herculane și Mehadia pe E60 ,am mai discutat asta dar nici o îmbunătățire o zonă de 1 km nu este semnal deloc 0,releele la o distanță între ele de 5 km nu se acoperă,am făcut sesizări dar degeaba "rețeaua Nr 1" în schimb Digi full...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Simple_dreams, da, a fost pana de curent de pe 26 noapte (27, ora 00:00) pana pe la 22:00 pe 27. Bine ca mai aveam baterii externe sa incarc telefoanele. Dar laptopul saracu’ a fost erou. A rezistat toata ziua, cu lucru pe el, si abia seara tarziu l-am pus la incarcat. La Inelet cand am fost eu era Vodafone doar 3G (departe de a fi ideal, dar tot mai bine decat nimic, macar poti sa suni in caz de ceva), si semnal full sau aproape full, daca imi amintesc eu bine. M-am si mirat. Oricum, fata de 0…orice e mai bine.
Client Orange

Anonim
Neaplicabil
Deci de pe 26 ora 00 pana a doua zi la ora 22 n-ai avut curent? Wow... S-au rupt ceva pomi prin zona? Si la noi au fost avertizari, dar nu s-a luat deloc curentul (din fericire). Revenind la 5G... Romania risca sa primeasca si amenda: https://economie.hotnews.ro/stiri-telecom-25567035-romania-risca-amenda-peste-1-6-milioane-euro-minus-sute-milioane-euro-buget-prin-amanarea-licitatiei-5g.htm Foarte frumos, deci nici retele mai bune si rapide, dar amenzi da.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Aproape 24h fara curent. Mai nasol e ca aveam de lucru, si fara net sunt ca pestele pe uscat. :)) Si da, situatia nu a fost una obisnuita, pentru ca se rupsesera niste stalpi de curent din zona. A venit o echipa (relativ repede, avand in vedere ca mai erau si alte locuri afectate de furtuna), au inlocuit, acum pare sa fie ok.
Client Orange

Razvan
#StarMember
Cum mai este rețeaua în zona ta?