anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Deconectare retea iPhone 12 pro atat pe 5G cat si pe 4G

Vladb
Junior
In anumite locatii in Cluj-Napoca, telefonul meu nu poate fi utilizat acesta deconectandu-se de la retea incotinuu.
Indiferent daca il tin doar pe 4G sau pe 5G nici macar apeluri nu pot sa efectuez. Am schimbat sim-ul, am sunat la 300 de 6 ori, mi-am trimis setari noi de reatea, nimic nu merge. Daca vreau sa sun pe cineva imi da call failed, iar daca cineva incearca sa ma sune, le apare ca si cum nu as avea semnal.
Abonamentul este Smart 15 cu 5G
A mai patit cineva asa ceva?
14 Răspunsuri 14

DanielaH
Moderator
@Vladb, bine ai venit în Comunitatea Orange! Ne dai, te rog, mai multe detalii despre situația ta? De cât timp ai această problemă? A funcționat vreodată? Ce versiune de ios ai instalată?

Vladb
Junior
Am aceata problema de luni, 16.11.2020. Comportamentul acesta este doar in anumite zone din oraș cum ar fi:calea baciului, piața abator

DanielaH
Moderator
Nu avem semnalat niciun incident de rețea în Cluj. Pentru iPhone 12, colegii noștri de la departamentul tehnic recomandă un upgrade la ios 14.2.

Vio73
#StarMember
Cred că e cam aceeași problemă ca și pe topicul celălalt. https://comunitate.orange.ro/questions/2516331-rezolvat-5g-nefunctional-iphone-12

Anonim
Neaplicabil
Cred ca sunt de vina echipamentele 5G Samsung... cel putin pe zona unde semnaleaza colegul mai sus sunt active si echipamente de acest gen. Pacat ca nu s-a mers pe Huawei...

Vladb
Junior
Am iOS 14.2. Deja începe sa ma irite foarte tare problema și cred ca singura rezolvare ii o sesizare la ANPC sau retur telefon + schimbat operator. Eu zic sa trimiteti o echipa tehnica in zona sau sa fiu contactat de cineva cu cunoștințe tehnice ca sa pot sa ii explic problema și sa nu vina cu soluții de genul restart la telefon...

Vladb
Junior
@DanielaH nu aveti nici o solutie?

DanielaH
Moderator
Înțeleg că ai luat deja legătura cu Serviciul Clienți și au verificat situația și contul tău personal. Ce răspuns ai primit? Dacă este încă în curs de investigare, îți recomandăm să aștepti să primești informațiile legate de soluționare din partea consultanților de acolo. Colegii mei au testat aseară și, dupa upgrade la noua versiune de ios + resetarea configurărilor de rețea, telefonul s-a conectat la 5G și nu s-a deconectat ulterior.

Vladb
Junior
Nu este vorba de conectare la reteaua 5G, este vorba despre deconectare atat de la 5G cat si 4G. Nu pot sa efectuez apelari deloc. De fiecare data cand incerc sa sun primesc call failed.

DanielaH
Moderator
Ai încercat să faci o probă cu SIM-ul și într-un alt telefon?

Vladb
Junior
Da, functioneaza perfect. Si in acest telefon functioneaza perfect in alte locatii din oras.

bba
Junior
Si eu am un iPhone Pro Max cumparat recent si am aceleași probleme, dar se manifesta mult mai rar, câteodată din senin daca sun la un număr oarecare suna ocupat (testat pe telefonul de serviciu) sau dacă sunt sunat, iarăși poate sa sune ocupat (desi nu sunt ocupat 🙂 ), pus în modul avion și ieșit din el de obicei rezolva problema, dar totuși e deranjant, poate un update viitor de la apple rezolva problema sau chiar un carrier update de la Orange :) P.S. am eSIM Bineînțeles rețeaua 5G nu funcționează desi apar la setări opțiunile 5G

Ascary
Campion certificat
Vesnica problema a lui iPhone,drop calls. De asta am renuntat definitiv la iPhone dar nu la Apple de tot 🙂 Incearca sa tii telefonul doar in 2G dar ce sa zic...in vremea 5G-ului sa stai pe 2G parca e cam ciudat. Fa,ca mine...vinde-l si treci la altceva :)) Vezi tu la ce...

bba
Junior
Numai exista opțiunea de 2G in setări 🙂 nici măcar 3G, in rest sunt foarte mulțumit de Max-ul meu, nu l-as vinde pentru nimic 🙂 atât ca mai au probleme de soft cu 5G, totuși este primul lor telefon 5G, era de așteptat