anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G la Galati - absolut necesar

cezar98
Junior entuziast

Salutare!

Orange este cel mai utilizat operator de telefonie mobila in Galati. De cand mai toti si-au luat smartphone-uri, reteaua 4G este congestionata aproape tot timpul in majoritatea zonelor (cu exceptia zonelor marginase), viteza maxima  prinsa de mine in acest an fiind de 20 mbps.  Abia daca face fata B7-le congestiei, B3/B20 fiind efectiv inutilizabile.  Consider ca instalarea unei retele 5G chiar ar ajuta la decongistonarea retelei LTE, datorita bandwith-ului mai mare detinut de Orange in banda N78. Chiar si apelurile VoLTE esueaza, fiind necesara utilizarea 2G-ului pentru a apela in orele de varf. 

Consider absolut necesar sa ne strangem mai multi galateni afectati de aceasta problema si sa facem o petitie pentru instalarea retelei 5G in municipiul Galati.

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

5G este (oficial) pe drum, din moment ce s-a licitat aproximativ 75% din spectrul aferent.

Legat de viteze: care ar fi necesarul pentru tine si care este consumul lunar (eventual varfurile si intervalele orare)? Una din problemele retelelor mobile (sper ca se intelege ca sunt mobile) este consumul degeaba (aiurea, "prostesc") acasa/birou cu retea WiFi disponibila (nu ma refer la cele publice grauitite).

Desi la birou, semnalul Orange e cam de 3-4 linii (in 4G), stau in permanenta conectat la reteaua fixa de internet (prin WiFi). Motivul? Tu esti unul din utilizatorii care au nevoie de semnal cat se deplaseaza.

Deci, poate o mica schimbare a obiceiurilor ar fi, pentru inceput, un mic pas spre eliberarea retelei.

Evident, nu iau apararea Orange pentru lipsa antenelor (sau reformarea spectrului tehnologiilor inferioare spre cele actuale), dar pentru antene noi (evident, cu 5G) va fi nevoie de ceva timp. Ma gandesc ca la anul prin vara se vor vedea ceva miscari mai consistente (adica activari noi).

Vizualizare soluţie în postul original

17 Răspunsuri 17

Vio73
#StarMember

Salutare!

După cum ai văzut, Orange a achiziționat recent cel mai mult spectru în benzile de 700, tot spectru în 1500 și cel mai mult în 3400-3800 Mhz. Adică are cumpărat 220 Mhz lățime la ultima achiziție și sper să îi folosească așa cum trebuie pentru a oferi cele mai bune servicii tuturor clienților, atât din urban, cât și din rural, deci și celor din Galați, etc.

Sper să se facă acoperire decentă 5g în Galați și în toate reședințele de județ ( măcar), cât mai repede!

Pololică
#StarMember

5G este (oficial) pe drum, din moment ce s-a licitat aproximativ 75% din spectrul aferent.

Legat de viteze: care ar fi necesarul pentru tine si care este consumul lunar (eventual varfurile si intervalele orare)? Una din problemele retelelor mobile (sper ca se intelege ca sunt mobile) este consumul degeaba (aiurea, "prostesc") acasa/birou cu retea WiFi disponibila (nu ma refer la cele publice grauitite).

Desi la birou, semnalul Orange e cam de 3-4 linii (in 4G), stau in permanenta conectat la reteaua fixa de internet (prin WiFi). Motivul? Tu esti unul din utilizatorii care au nevoie de semnal cat se deplaseaza.

Deci, poate o mica schimbare a obiceiurilor ar fi, pentru inceput, un mic pas spre eliberarea retelei.

Evident, nu iau apararea Orange pentru lipsa antenelor (sau reformarea spectrului tehnologiilor inferioare spre cele actuale), dar pentru antene noi (evident, cu 5G) va fi nevoie de ceva timp. Ma gandesc ca la anul prin vara se vor vedea ceva miscari mai consistente (adica activari noi).

cezar98
Junior entuziast

Sunt complet de acord cu tine! Cunosc, personal, oameni care descarcă torrenti de sute de GB prin rețeaua LTE Orange utilizând cartele PrePay cu oferta de net nelimitat din Piniata Party pentru a nu fi "prinși" de autorități, rețeaua devenind inutilizabilă!

Alta problema este "comoditatea" oamenilor de a-și instala net fix prin 4G in blocuri (pentru a nu gauri pereții, că asta e "problema")  unde exista fibra OROC...

Personal cred că oferta de internet nelimitat din Piniata Party ar trebui sa fie dezactivată, sau sa se creeze un profil care nu permite traficul de torrenti cat timp este activa acea oferta.

Stii cat hate/carne mi-am luat pentru afirmatiile asta? Nu aici in comunitate, cat pe alte forumuri. Se bucura ca platesc 30-35 lei pe luna, dar, cand se uita la netflix sau hbo max sau youtube, zic ca reteaua este ultima japita/junghi/trabant/caruta si ca nu pot face nimic cu semnalul. Si asta e la toti operatorii.

E o chestie de minima decenta (si gandire, pana la urma): daca eu ma uit la filme onlinie si se mai uita alti 10 pe langa, nu e normal ca reteaua (mobila) sa gafaie? Casca si fibra daca se pune un bloc intreg pe streaming, dar antenele reletei operatorului mobil...

Sincer, as urma putin modelul american (sau Digi): X GB prioritari, apoi, in functie de cati utilizatori sunt (evident, cei care au net fix prin GSM sa aiba prioritate fata de "mobilisti").

cezar98
Junior entuziast

Mi-a fost dezactivat contul pe alt forum (mhm, Softpedia) pentru că am spus ceva asemănător.

 

Da, cei cu net fix ar trebui sa aibă un profil dedicat, cu prioritate, dar clienții mobil/PrePay/YOXO sa aibă un anumit prag de date după care viteza sa ii fie limitată.

 

Cred că am să îmi iau un Digi de 2 euro ca backup pe mobil (mai bine zis ca main pentru date), prinzând viteze de 80 MBps în aceeași zonă unde Orange prinde 1.8 MBps!

Decenta lipsește la noi și ar trebui luate măsuri. Acum câțiva ani era vorba despre o lege care interzicea vinderea cartelelor PrePay fara buletin... Vrăjeală! La orice magazin de cartier dai 30 lei și ai cartela.

cezar98
Junior entuziast

As visa la macar 5 mbps constant in orele de vârf, sa pot trimite liniștit mesaje pe WhatsApp, nu sunt cine știe ce dorințe, dar rețeaua nu permite nici măcar acestea! Trebuie luate măsuri!!

 

(acum scriu utilizând EDGE, 4G-ul fiind deja inutilizabil)

Pololică
#StarMember

Daca oricare dintre operatori ar pune praguri (limite) in functie de cativa factori (valoare abonament/optiune reincarcata, cantitate folosita, prioritate abonament fata de cartela, etc), sa vezi ce se elibereaza reteaua. Si vorbesc de toate, nu doar de una sau alta. Dar nu se va intampla asta decat daca operatorii vor sa-si ierarhizeze veniturile.

Pe vremea parintilor era o vorba: dai un ban, dar stai in fata. Contextul de atunci (in Bucurestiul anilor "60-"70, cel putin): vagonul "de clasa I" al tramvaielor era primul (cel in care era si vatmanul) si era mai scump ca al doilea vagon, care era mai la urma.

Din moment ce ai cartelisti la 6E (tva inclus) cu sute de GB si abonati la 15E (tva inclus) cu nelimitat viteza maxima, e normal ca reteaua sa gafaie. Doar sunt bani platiti, nu? Pana sa portez din Orange, plateam abonament de 6E si aveam sub 20GB lunar, cu tot cu vechime. Stii cati imi ramaneau? Peste 15GB lunar, dar avam acces la roaming. Atat la munca, cat si acasa stateam conectat la WiFi.

Daca cineva din conducerea Orange va propune anumite limitari (viteza sau prioritati), va supara multi utilizatori, dar poate asa reteaua se va mai stabiliza si vom avea viteze constante (nu ma astept la 355Mbps, cat duce reteaua in 4G, ci pe la 50-60Mbps). Un film in 4K are nevoie de 25Mbps, deci ar fi spatiu de manevra pentru utilizare (minim) decenta.

În primul rând că cei care spun că au nelimitat și au o limită de GB , iar apoi scad vitezele, cam mint poporul că e nelimitat. Și mint la greu. Apoi, abonamentele de net fix 4g ar trebui să se  poată oferi cu net nelimitat, dar acolo unde nu este net fix prin fibră. Nu poți îngrădi dreptul unora de a avea net nelimitat, într-o zonă mai izolată, pentru că unora le e mai comod să pună internet mobil decât cablu, la bloc.

În rest, foarte de acord cu voi!

Aștept 5g și la Pitești!

cezar98
Junior entuziast

@Vio73 , ai dreptate! Mă refer că operatorul trebuie sa anunțe clar (nu prin asterisk in contract) volumul de date utilizabil la viteza maxima. 

Net-ul fix prin 4G ar trebui sa aibă prioritate, iar în condițiile în care nu exista rețea FTTH, s-ar putea oferi trafic nelimitat. In rest doar cu limita.

Acel Netfix 4G este exceptia de la regula si e normal sa fie nelimitat (chiar in contracte este specificat faptul ca nu poate fi mutat de la o locatie in alta, fiind "dependent" de o antena.

@Vio73  in contractele mele scria ca am cost control dupa consumul cantitatii, fara stelute, beculete fulgisori de nea sau alte brizbrizuri. Era clar: cantitatea X, apoi intervine cost control (cost consum 0, viteza 2G).

Plus ca nu stiu daca e o minciuna in sensul in care intelege romanul: cantitate nelimitata (fara a se lega si de viteza in mod explicit). La toti ar trebui sa existe o politica rezonabila de utilizare a nelimitatului, tocmai pentru a preveni "abuzul" retelei in detrimentul fibrei.

Oricum, un utilizator normal (in sensul ca nu va consuma sa doar sa faca paguba), se va incadra in limitele rezonabile (30-40-50-100GB) fara nici cea mai mica problema.

Vio73
#StarMember

Iată că din data de 15 septembrie este 5g și în Galați.

https://www.zf.ro/business-hi-tech/dupa-braila-orange-a-extins-reteaua-5g-5g-in-galati-astfel-ca-221...

Mă bucur pentru locuitorii acestei urbe și aștept să se întâmple același lucru și la mine, în Pitești.

mihai_13
Maestru

am primit si eu mesajul -DAR eu inca nu am :prins: 5G - am un S21FE5G   eu zic ca este compatibil  ! cu frecventele Orange 5G ...sau gresesc sau trebuie setat ceva in cont ...

Vio73
#StarMember

Trebuie să ai profil 5g, care ți-l activează ei din call center! Sigur și abonament cu acces la 5g.

mihai_13
Maestru

aseara am "prins" 5G in centru* zona Potcoava de Aur  - rezultatele nu sunt  impresionante  si nici stabile  ... dar este 5G 🙂