anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G, acoperire mai bună decât 4G?

Vio73
#StarMember
Sunt nerăbdător să vedem ce va fi cu această tehnologie.
120 Răspunsuri 120

costasgl
Junior entuziast
Cu siguranta cred ca va fi o acoperire mai buna, insa ma gandesc si la ce ascunde in spate aceasta tehnologie care este destul de noua, necunoscuta, si destul de nociva, trebuue sa asteptam sa vedem in ce fel va evolua.

Alsidsds
Începător
Mai mult ca sigur acoperirea 5G va începe în orașele mari in același timp extinzând acoperirea 4G in restul țării acolo unde nu există. Da probabil la un moment dat in viitor și acoperirea 5G va fi universală, dar părerea mea este că va mai dura până atunci.

ozzyozman
Începător
Este o tehnologie noua, pe frecvente mai mari. Antene, aparatura noua, depinde de investitia celor ce detin aceste infrastructuri, ori va fi la acelasi nivel ori mai slab ca acoperire... nu vad cum sa acopere mai mult.

ionut_rares
Începător
s-ar putea sa da

Eduard_maftei
Junior
Asteptam sa vedem această nouă tehnologie

FLo1
#StarMember
Nu are acoperire in buricul targului nici 3Gul.... si unii viseaza la 5G cu acoperire mai mare decat 4G.

Florin_D
Cunoscător certificat
Ce credem de 5G!? pai aparent sunt altii care au cam lansat 5G-ul sau sunt pe cale de lansare! Orange, noi pe cand!?

FLo1
#StarMember
Si eu sunt nerabdator, asa cum am mai spus, ca macar un semnal de 2G sa vad la "satelitul" telefonului, intr-o locatie care nu e nici intr-un beci, dar situata la cateva zeci de metri de scoli si supermarket unde se receptioneaza semnal pe 4G. 5G este pentru mine un vis.... asemanator gandului "cand voi zbura pe luna..."

Ciucuras
Cunoscător certificat
Sunt zone in Romania unde nici 3G nu exista. Am fost in weekend la parinti si iar m-am confruntat cu problema acoperirii. Si pe drum la intoarcere spre Bucuresti am avut probleme cu acoperirea. Important este sa existe acoperire buna in toata tara.

mariussruben89
Explorator entuziast
Un mic documentar, legat de reteaua 5G, Interesat acest subiect, chiar acum de putin timp, am citit si eu, pe un site, socializare, bussines. Hmm.... .... Cine știe ce va mai fi, important este orice ar fi sa ne bucuram măcar 4G,4G+,ca semnal la internet.

Neaplicabil
nu stiu daca va fi acoperirea mai buna,cred ca nu,putin chiar sper sa nu. cred ca e nevoie si de zone neinfestate de radiati,mobile,net,device-uri. am urmarit de ceva vreme informatii despre 5g si nu prea imi place ce vad. ar fi super destul sa fie acoperita reteaua 4g,corect si la standarde de eficienta. nu ma intereseaza sa "interactionez" electronic cu casa mea,cu frigiderul,cu cafetera...mi se pare yak. asta e parerea mea. am plecat la aerul montan ca sa nu cresc copiii in toxinele orasului,sa respire aer curat,sa vada pasari,pietre,apa,si nu suntem niste ludites. eu 5g nu astept nici cu placere nici cu incredere. uite ca nu ne descurcam foarte bine cu 4g...

Poetuldelacolţd
Începător
În fapt, cred că marele beneficiu al 5G-ului nu va fi viteza de debit, în sensul în care nu ar trebui să ne așteptăm la viteze uriașe faţă de ce avem azi. Mai degrabă, tehnologia va permite optimizarea experienței mobile pentru un număr mult mai mare de useri conectați în același moment la același releu, fără ca nimeni să sufere pierderi de debit sau probleme de stabilitate a conexiunii, ceea ce va fi deja grozav. Astăzi se practică "bridările" pentru a limita uzura echipamentelor și a asigura fair-use pentru toată lumea. Și mai e ceva 🙂 dincolo de așteptarea 5G-ului așteptăm și telefoane compatibile la preţuri terestre :d.

Cleaver
Junior entuziast
Sincer cred ca va fi ok in zonele de nivel urban foarte mare iar in zonele rurale ne vom chinui tot cu amărâtul de 2G și ăla gafaind cu nu au mai îmbunătățit un releu sau sa mai adauge altul.

mariussruben89
Explorator entuziast
Cum am mai strabatut,acest subiect, pana se ajunge aici,e un pas mai mare,nu pot acoperi zone 5 G,atata timp cat sunt zone care nici H+,nu este,ca semnal. Atata poate,daca fac imbunatatiri ceva la releele de semnale. Plus ca , inca stau pe stadiul cu radiatiile...

Alex86
Explorator
mai intai sa fie acoperire integrala 4G si apoi sa inceapa cu 5G