anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

5G, acoperire mai bună decât 4G?

Vio73
#StarMember
Sunt nerăbdător să vedem ce va fi cu această tehnologie.
120 Răspunsuri 120

Ascary
Campion certificat
Dezvoltarea rețelei 4+ ar fi cea mai bună soluție. 5G iar va fi doar in orașe iar cei din provincie tot pe 4G...daca e și ăla.

Neaplicabil
Acoperirea in ceea ce priveste 5G e un subiect sensibil, la fel ca orice tehnologie radio nu va putea fi nici pe departe perfecta si vor exista cu siguranta gauri de semnal. In cazul 5G se complica treaba putin, din cauza frecventelor mai inalte folosite, cel putin pentru zonele unde vor fi necesare latimi de canal mai mari. De asemenea, densitatea site-urilor va trebui sa creasca si mai mult decat ce avem acum, cel putin la nivel teoretic. Practic, ramane de vazut. Important de mentionat ca acestea vor trebui sau cel putin ideal este sa fie conectat la backbone exclusiv pe fibra optica, pentru performanta maxima. In zonele urbane nu e o problema, ci zonele mai remote vor fi cu semnul intrebarii. Eu momentan zic sa ne bucuram de experienta 4G/4G+, sa vedem imbunatatiri ca mai este loc si sa lasam tehnologia 5G sa se mai maturizeze.

iuiu88
Cunoscător
Unpopular opinion : In Maramures si zona Cluj, mai exista locuri care nu au nici 1G de acoperire (Handalul Ilbei, de exemplu). Consider ca ar fi o disonanta prea mare intre a lansa 5G si a lasa locuitorii din zonele rurale pe uscat, asa. Pentru a experimenta pe deplin 4G-ul si un eventual 5G, consider ca e nevoie de o acoperire uniforma pe tot mapamondul romanesc. In asa fel, folosim tehnologia si calitativ, dar si cantitativ.

Romeo_
Senior certificat
Noi ne bucuram mereu / Ca tot creste acest Geu / Fara sa ne mai gandim / Ca atunci cand folosim / Daca ii testat in graba / E ca un fel de “otrava” / Mintea mea o sa cedeze / Pe oameni cand sa-l testeze ;)))

Vio73
#StarMember
Foarte bine și aici! Tehnologia e o poezie.

Raluca
Junior entuziast
Si pe mine ma ingrijoreaza tehnologia 5g, deja suntem superexpusi la radiatii... 5g cu siguranta se va implementa pt utilizatorii firme si in marile orase. Nu se merita investitia in rest, cel putin momentan. Inca nu este foarte bine acoperit 4g un oras mare ca Iasiul... Ce sa mai zic... De 4,5G ce stiti??

Romeo_
Senior certificat
stiam de 4G+ dar de 4,5 G nu am auzit

Alex_G_
Cunoscător
Nici eu nu am auzit pana acum de 4,5 G.

Loggstar
Junior
5g-ul va avea o acoperire mai buna pentru ca este o tehnologie mai nouaș sper ca te-am ajutat

Neaplicabil
Acoperitea este legata mai mult de frecventa si modulatie si nu de cat e de noua e tehnologia.

Raluca
Junior entuziast
@Romeo @Alex G Informandu-ma intre timp, am aflat ca 4,5 G e deja implementat la Vodafone Romania. E o punte intre 4 si 5 G

Andu1984
Junior entuziast
Clar nu va avea un semnal mai ok pentru ca in 1 rand va trebui sa fie intinsa fibra optica pentru a oferi aceste viteze fabuloase la internet. si toate dureaza enorm avand in vedere ca nu avem semnal 4g peste tot in tara iar costul e unul fabulos.

Mxx
Junior
Cu siguranta vor fi zone de test, orase mari, etc. Preferabil ar fi acoperirea peste 90% din teritoriu 4G macar

Emy
Junior entuziast
Nu are cum sa fie acoperirea mai buna ca inca nu este infrastructura. 3G are acoperire mai mare si ca 4G

Daniel_2
Începător
asta depinde de companiile de telecomunicații ce arie vor sa acopere