anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

În ce banda consuma telefonul mai multa energie?

Ascary
Campion certificat
Salut prieteni. Citind o postare de a colegului nostru @arsradu mi-a venit în minte o întrebare pe care v-o supun atenției: telefonul consuma mai multa energie în 4G,în 3G sau in 2G,sau nu contează,consumul fiind același ? Mulțumesc.
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Cu cat este mai avansat telefonul si folosesti mai multe aplicatii care necesită net, cu atat se consuma mai repede bateria.. mai mulți G consum mai mare.. La fel si cand esti intr-o zona cu semnal slab.. O influenta are si banda, dar, e doar unul dintre motivele de consum mai rapid a bateriei, nu e singurul...

Vizualizare soluţie în postul original

15 Răspunsuri 15

Ciucuras
Cunoscător certificat
Eu am observat ca telefonul meu consuma foarte multa energie atunci cand sunt la parinti, unde semnalul meu este 2G ori 3G. Nefiind semnalul bun, el tot isi cauta retea si atunci consuma energie.

Neaplicabil
Salut Ascary! 🙂 Consumul mai mare de baterie (in experienta mea) este indiferent de banda selectata. Ideea e ca, daca nu are semnal ca lumea pe oricare dintre benzi, va consuma mai mult incercand sa ramana conectat. Un scenariu care mi-a venit acum in minte, ar fi daca telefonul este setat pe 4G default, dar nu ai semnal 4G deloc, astfel incat o sa foloseasca 3G sau 2G, oare consuma mai mult incercand sa-si ia acel 4G default sau o sa "renunte" la idee si foloseste ce are, cu consum normal de baterie? Logica mea ar spune ca da, ar putea sa consume mai mult, pentru ca asta ii spune setarea telefonului, dar, din nou, nu am testat chestia asta. In general, 3G-ul fiind si mai vechi, are acoperire mai buna. Nu e cazul peste tot, binenteles. Dar cam asta e situatia in majoritatea locurilor prin care am trecut eu. Ceea ce inseamna ca, in teorie, daca ai semnal bun pe 3G, ar trebui ca si telefonul sa consume nu neaparat mai putin, dar sa zicem normal. Dar ca idee generala, nu (cred ca) conteaza atat daca e 2G/3G/4G, atata timp cat ai semnal. Din nou, asta e din cunostintele mele si din propria experienta. Daca gresesc cumva, imi cer scuze si intotdeauna sunt dispus sa invat ceva nou.

teacher_
#StarMember
Parerea mea, 4G, avand consum mai mare de resurse de orice fel, si trafic de net mai mare, va consuma mai mult. Eu am fost la tara odata, aveam doar 2G, si telefonul m-a tinut (atentie) 1 zi si aproape jumatate.... in conditiile in care pe 4G ma tine mai putin de o zi, chiar si fara trafic de net.

iuiu88
Cunoscător
@Ascary din umilele mele cunostinte : 1.Telefonul consuma mai putin cand e conectat la wi-fi, decat la date . 2. 5G consuma mai mult din baterie decat 4G, fiind o conexiune mai puternica. La fel si 4G comparativ cu 3G. Mai mult, telefonul meu tinde sa imi foloseasca conexiunile 3G si 4G simultan, iar in cazul asta, bateria moare si mai repede . Si, asa cum a mentionat si @Ciucuras, atunci cand sunt in zone cu semnal slab, bateria se strofoaca sa il caute si se oboseste mai repede . Mesaj incheiat, Iulia out ! ^_^

Vio73
#StarMember
Din experiența mea, dar și a altor utilizatori, bateria se consumă cel mai repede pe frecvențele înalte din 4g (2600). Evident, cel mai bine va ține pe 2g (900 Mhz) și 4g (800 Mhz).

Romeo_
Senior certificat
Acum inteleg de ce la telefoanele vechi tinea mult bateria incarcata(pe langa faptul ca nu aveau internet mai era si banda)

Jay
Campion certificat
Cu cat este mai avansat telefonul si folosesti mai multe aplicatii care necesită net, cu atat se consuma mai repede bateria.. mai mulți G consum mai mare.. La fel si cand esti intr-o zona cu semnal slab.. O influenta are si banda, dar, e doar unul dintre motivele de consum mai rapid a bateriei, nu e singurul...

Miha_Z
#StarMember
Bateria se consuma mai repede cand esti conectat pe 4G si in plus te mai afli si intr-o zona cu semnal slab.

Razvan
#StarMember
Am un BlackBerry q20, în care am pus un prepay Orange. Pe 4G, în stand by, bateria ma tine cam 2-3 zile, în schimb pe 3G ma tine 5-6 zile, de unde înțeleg că pe 4G bateria se consumă mult mai repede.

Ascary
Campion certificat
Probabil cel mai elocvent test.

Vio73
#StarMember
Am observat că pe 3g/2g, ține super bine bateria. Și pe 4g în 800 MHz ține mai mult decât pe 2600. Asta este!

Razvan
#StarMember
Depinde și de locație, însă pe 4G+, se consumă mult mai repede. Când am lucrat în zonă la Universitate, bateria se consuma mai repede, la Piața Romană, doar pe B3, ajung cu 50% acasă. 😄

Vio73
#StarMember
E și mai rău când semnalul este slab și sare din 4g în 3g și invers.

Ascary
Campion certificat
Si nu stiu cum se face dar tocmai atunci cand ne aflam intr-o zona unde telefonul nostru deja consuma mai mult,sa avem nevoie de el pentru diferite activitati: vorbit,browsing,socializare,muzica etc 🙂