anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Calitate internet Orange prin fibra optica

BlackWolf
Senior certificat

Buna ziua!

Saptamana trecuta a ajuns Orange cu fibra optica proprie si pe strada mea, iar cu cat platesc doar pentru tv-ul satelit, iau pachet fibra+tv. Inca nu sunt hotarat daca sa pun si eu fibra de la ei deoarece au inca mici probleme aici in zona cu calitatea serviciilor, asa ca am nevoie de putin ajutor. De exemplu, am vazut pe forumuri ca la o parte din cei care au abonamentul de 1 Gbps, nu au si viteza aferenta, adică in jur de 940 Mbps download, au 800 sau chiar 600 Mbps. Doar la abonamentul de 2 Gbps au viteza mai mare. Si cica nici nu se poate pune ONT-ul in modul bridge...

Parca as lua abonamentul de 1 Gbps, deoarece cred ca e deajuns. Cel de 2 Gbps parca e cam mult si in peste 90% din timp nu folosesti la maxim nici cat ofera cel de 1 Gbps.

Acum, dintre cei care aveti abonamente de 1 sau 2 Gbps, ce viteze aproximative aveti la internet, cum functioneaza, cat este de stabil, pica des, ce probleme aveti? Pareri? Si se poate pune ONT-ul in modul bridge, ca la Digi si sa iau eu un router mai bun?

Multumesc! 

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă ceri ont-ul ZTE, vei avea viteze mai mari, atât de download, cât și de upload. Eu zic și cred că se merită!

Eu îl am pe cel de 1,8 Gbps, cu acest ONT, atât pe fibra Orange ( proprie), într-o locație rurală, cât și pe cea a fostului Telekom, în Pitești. Merg destul de bine ambele, sunt stabile, ai tot ce vrei, doar la ping este oarecum diferit cel prin rețeaua fostului Telekom, în sensul că are ping 9-10, iar celălalt, 4. 

Recomand fără probleme!

Îți  atașez mai jos și teste!

Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

35 Răspunsuri 35

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă ceri ont-ul ZTE, vei avea viteze mai mari, atât de download, cât și de upload. Eu zic și cred că se merită!

Eu îl am pe cel de 1,8 Gbps, cu acest ONT, atât pe fibra Orange ( proprie), într-o locație rurală, cât și pe cea a fostului Telekom, în Pitești. Merg destul de bine ambele, sunt stabile, ai tot ce vrei, doar la ping este oarecum diferit cel prin rețeaua fostului Telekom, în sensul că are ping 9-10, iar celălalt, 4. 

Recomand fără probleme!

Îți  atașez mai jos și teste!

Succes!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

E ok si cel de 1Gb/s. O cunostinta apropiata de-a mea are pe infrastructura Telekom, si chiar si asa tot e ok. Cel de pe infrastructura Orange ar trebui sa fie si mai bun. Cel putin asa se zice. Ca viteza, pe WiFi, daca ai echipament ok (si de o parte si de cealalta), undeva in jur de 600 Mb/s. Pe LAN nu am testat, dar ar trebui sa sara de 900Mb/s.

Client Orange

Cu ont-ul de la ZTE se duce și pe wifi la peste 900 pe download, sunt convins. Cu cel de la Huawei rămâne pe la 665/ 465. Am avut eu și așa era!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, cel pe care l-a primit e de la Huawei. Deci...posibil de acolo sa fie. 🙂 Mersi. E bine de stiut ca cel de la ZTE e mai bun din punctul asta de vedere. Dar ai idee, se ofera si la abonamentele de 1Gb/s sau doar la cele de 1.8Gb/s?

Client Orange

Cred că trebuie să ceri la instalare. Din câte știu, dacă al tău nu este wifi 6, poți cere și ulterior. Singurul inconvenient, ca să zic așa, este că vede ambele benzi la un loc (2,4 și 5ghz), dar ți le poți seta din interfață cum dorești. 

E mult mai capabil pe wifi.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Partea cu cele doua benzi combinate (banuiesc ca iti da un singur SSID, restul e la fel) nu ma deranjeaza absolut deloc. Asa il am configurat pe al meu in momentul de fata, si...imi place. Am doua routere configurate ca mesh, si nu doar ca nu mai am nevoie sa selectez intre reteaua de 2.4Ghz si cea de 5Ghz, nu mai trebuie sa selectez intre routerul principal si repeater, pentru ca ambele au acelasi SSID, iar trecerea de la unul la celalalt se face seamless. Deci, partea asta chiar nu ma deranjeaza. Ba din contra, o prefer. Atata timp cat nu imi da 2.4Ghz pe un device care poate 5Ghz (nu s-a intamplat pana acum), nu am niciun fel de problema cu abordarea asta. 🙂

Client Orange

Nu sunt probleme. Era cineva la un moment dat care spunea ceva pe aici nu știu ce despre o imprimantă, dar a rezolvat relativ repede. Chiar tu parcă l-ai ajutat!

Aș vrea totuși să subliniez faptul că depinde și de dispozitivele cu care testezi. Eu am laptopuri cu placă gigabit și nu sare de 900 și ceva cu 900 și ceva. Pe telefon, care este un Xiaomi 12 T pro, reușesc lejer să prind peste 1700 la download și peste 900 la upload.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, pai asta ziceam si eu mai sus. 🙂 Trebuie sa fie indeplinite mai multe conditii. Adica, e important si echipamentul pus la dispozitie de Orange, dar si cel de pe care se face conectarea (al tau). Banuiesc ca telefonul stie sa faca ceva in plus fata de laptop-uri. Oricum, n-am vazut niciodata viteze de genul asta, pe WiFi, de pe un telefon. :)) Deci...felicitari Xiaomi! :))

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Va mulțumesc pentru răspunsuri!

Dacă spuneți ca e bun, stabil și nu are probleme, cred ca pun și eu fibra de la Orange si o sa cer ONT-ul ZTE dacă e peste Huawei. Sper sa îl aibă pe stoc. Dar, mai exista o problema. Se poate face Bridge? Dacă nu, problema este nasoala, pentru ca eu am o rețea făcută cu 2 routere și repeatere, pentru ca altfel nu îmi acoperă toată casa și curtea cum trebuie, chiar dacă îl pun în mijlocul casei, iar Wi-Fi-ul de la ONT-uri deobicei e cam praf, e doar ca să fie și atat. As vrea sa ma pot conecta cu rețeaua la ONT și sa anulez Wi-Fi-ul ONT-ului. Echipamentele din rețea sunt foarte bune, relativ noi, cu Wi-Fi 6. Laptop-urile, pc-ul și telefoanele la fel. Doar pe Smart TV-uri nu am Wi-Fi 6, că-s de prin 2018. În principiu, nu ar trebui sa fie probleme cu echipamentele mele. Și încă o chestie, dacă merge sa fac Bridge și ma conectez cu rețeaua în lan-ul ONT-ului, abonamentul de 2 Gbps devine inutil pentru mine, deoarece ONT-ul știe sa dea 2 Gbps doar pe Wi-Fi-ul propriu, iar pe Lan doar 1 Gbps, adica eu pe rețea voi avea doar 1 Gbps. Abonamentul de 2 Gbps e bun doar dacă te conectezi cu 2 Pc-uri în 2 porturi Lan și ai câte 1 Gbps curat pe fiecare. Totuși poate apar niște ONT-uri mai capabile...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nu stiu/nu cred ca se poate pune in mod bridge. ONT-urile oferite de Orange (si in general echipamentul oferit de operator) vin cu un firmware destul de non-customizabil. Adica, ai acces la un minim necesar, dar nu poti face chestii mai "avansate".

Cu toate astea, ar trebui sa poti lega orice router personal (deblocat, ca sa zic asa) la el, si de acolo iti configurezi reteaua cum vrei tu. Eu asa am acasa. ONT-ul pe care l-am primit e acolo doar cat sa-mi aduca fibra in casa. Mai departe, pentru setari de conectare si alte chestii avansate, ma descurc cu routerele personale. Eu nu le am legate in mod bridge (cu toate ca am acest mod disponibil in soft, fiind soft deblocat, non-customizat), dar am un Wifi mesh facut cu dou routere TP-Link (achizitionate separat bineneteles) pentru o mai buna acoperire WiFi.

Deci, cu toate ca necesita o oarecare investitie in plus...eu zic ca merita. Si daca ai deja echipamente pe care le poti folosi pentru asta, cu atat mai bine. Nici n-are rost sa te mai complici cu setari in ONT.

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Hmmm, deci merge și asa? Nu e ca la Digi, adică trebuia sa suni la ei ca să-ți puna ONT-ul in mod bridge și sa dezactiveze Wi-Fi ca sa meargă când conectezi un router în LAN? Iar în router sa te conectezi cu userul și parola. Și cică doar la ONT-ul ZTE nu merge bridge-ul, la altele merge, de exemplu Huawei. Dacă sunt și deblocate e perfect, ai acces la toate setările și merge orice router conectat fără probleme, ca la tine. Ai Huawei? Acum Orange cică dau doar ONT-uri ZTE...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Eu personal am fibra de la Digi. Scuze, poate era important de mentionat. 🙂 Dar am o cunostinta apropiata care are Orange, cu ONT de la Huawei. Nu am acum la indemana modelul. Acolo nu am niciun fel de configuratii speciale facute. Doar setarile de WiFi. Deci, cu ala nu stiu daca merge treaba asta. Dar nu vad de ce nu...

ONT-ul pe care il am (ZTE ZXHN F620) nu are WiFi (din cate pot eu sa-mi dau seama), si nu a trebuit sa cer nimanui nicio aprobare. Doar am conectat un cablu de net din ONT in router-ul meu. Si acolo am toate setarile, configurarile, etc.

Client Orange

BlackWolf
Senior certificat

Hmmm, deci difera putin