anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Orange a implementat codecul audio AMR-WB (HD Voice) și pe 2G?

Razvan
#StarMember
Orange a introdus prima data acest codec pe tehnologia 3G, dar de câteva luni am observat o calitate superioara a vocii și pe tehnologia 2G. Ați remarcat aceasta calitate și pe 2G? Discuții, păreri, implementare.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Nu cred că a fost implementat și pe 2g. Cel puțin nu reiese asta de pe site-ul Orange, unde spune cam așa: Serviciul este disponibil tuturor clienților Orange, atât PrePay, cât și abonați. Accesul este automat; și nu este nevoie de o setare anume în meniul telefonului. Este necesar doar ca cei doi interlocutori să aibă telefoane compatibile 3G sau 4G (funcția HD Voice se poate verifica în manualul cu specificații tehnice al telefonului). Apelurile către sau de la 2G nu funcționează cu funcția HD Voice. Sursa: https://www.orange.ro/tehnologii/hd-voice/index.html Poate au modificat ceva și nu este actualizat încă pe site.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

Vio73
#StarMember
Nu cred că a fost implementat și pe 2g. Cel puțin nu reiese asta de pe site-ul Orange, unde spune cam așa: Serviciul este disponibil tuturor clienților Orange, atât PrePay, cât și abonați. Accesul este automat; și nu este nevoie de o setare anume în meniul telefonului. Este necesar doar ca cei doi interlocutori să aibă telefoane compatibile 3G sau 4G (funcția HD Voice se poate verifica în manualul cu specificații tehnice al telefonului). Apelurile către sau de la 2G nu funcționează cu funcția HD Voice. Sursa: https://www.orange.ro/tehnologii/hd-voice/index.html Poate au modificat ceva și nu este actualizat încă pe site.

Razvan
#StarMember
Tu ai S8 și poți sa verifici în meniul service al telefonului codecul în timpul convorbirii, ai putea pune și un screenshoot aici. Mulțumesc.

Vio73
#StarMember
Din păcate, nu pot să intru în meniul de la *#0011# în timpul apelului.

Ascary
Campion certificat
În epoca 4G mai folosește cineva 2G? Din Pitești pina in Deltă Dunării (și în Deltă Dunării inclusiv) am semnal 4G. Poate rar sa se schimbe singur telefonul pe 2G dar nu mi-am dat seama.

Vio73
#StarMember
Nu e chiar peste tot 4g, dar 3g e cam pe oriunde.

Razvan
#StarMember
La nevoie e bun și 2G, decât nimic. De exemplu, prin Banat, acoperirea Orange era cam deficitara acu vreo 3 ani, nu aveam semnal nici 2G.

Vio73
#StarMember
Normal că da. Și Orange stă foarte bine și la acest capitol.

Vio73
#StarMember
Oricum, una peste alta, vocea e super la Orange. Sunetul e perfect.

Ascary
Campion certificat
As completă și cu internetul mobil care este la fel de bun pe aproape toată suprafața țării.