anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Achizitie S21 FE 5G utilizat pe 5G

c3p0
Junior entuziast

Doresc sa cumpar un telefon Samsung S21 FE 5G sa il utilizez cu un sim 5G.

Benzile 5G pentru Orange sunt N1, N3, N77 si N78, iar telefonul are N1, N3 si N78, nu are N77.

In ce fel ma va afecta acest lucru? Nu stiu unde sunt antenele 5G din oras, dar daca nu se conecteaza la banda respectiva, trecerea 5G la 4G se va face lin sau vor fi probleme, blocaje, comutare manuala, restart, etc?

1 Soluţie acceptată‚

Salutare!

Licitația 5g s-a finalizat în noiembrie, iar implementarea în noile frecvențe se va face în perioada următoare. Nu-ți garantează nimeni că un telefon pe care scrie că este 5g, va funcționa cu brio pe oriunde, chiar dacă este Samsung. În consecință, dacă ,,nu vede" toate benzile 5g pe care emite Orange, în anumite locuri nu-ți va funcționa, iar când va intra iar în zonele în care vede benzile respective, vei avea 5g. Este simplu și logic!

De aia este bine să vedem pe ce frecvențe emite operatorul în anumite zone și să știm ce frecvențe (benzi) suportă gadgetul pe care îl folosim!

Sigur că trecerea se va face lejer către tehnologia inferioară disponibilă în zona respectivă (4g+/4g/3g, etc).

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

delfinas
#StarMember

Daca scrie in descriere ca telefonul "vede" 5G, atunci ar trebui sa mearga in reteaua 5G Orange, daca exista in zona in care il folosesti.

SIM-ul nu e special pt 5G, deci trebuie sa mearga pe orice retea, fara "galme" cand trece de la 4G la 5G sau invers.

c3p0
Junior entuziast

Daca scrie in specificatii ca telefonul stie 5G nu e obligatoriu sa si functioneze 5G-ul. Ia si testeaza un Realme GT2 si te vei convinge, am returnat 2 exemplare intr-o saptamana, am luat legatura cu realme care ma trimit la service cu telefonul, am discutat cu Orange sa-mi reseteze apn-ul si tot nu functioneaza maretul 5G pe modelul de telefon respectiv GT2.

La abonamentul 5G am trecut de la unul cu 4G, s-a facut schimbarea si mie nu-mi functiona 5G, am sunat la Orange si mi-au spus sa merg sa schimb simul sa iau unu compatibil 5G, am mers la un Shop si am schimbat simul, dar tot nu functiona 5G si a trebuit sa contactez din nou Orange sa umble la butoane.

Concluzia ar fi ca pentru abonament 5G trebuie sim 5G si apoi trebuie sunat la Operator sa il activeze.

S21FE are acelasi modem ca S20FE   - eu personal le am probat in Bucuresti pe amandoua telefoane in noiembrie si "prind" 5G cu brio si pe Orange si pe digi ...

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Comutarea de pe o frecventa pe alta e treaba telefonului. Si da, daca nu cumva e vreun bug de soft, se face lin. 🙂

Pentru localizarea antenelor, iti pot recomanda aplicatia CellMapper pentru Android.

Client Orange

mihai_13
Maestru

c3Po stai linistit S21FE5G  este  compatibil cu 5G Orange 

delfinas
#StarMember

Nu poți compara mere cu pere, un ceas realme cu un telefon Samsung, zic și eu...

Cine ți-a zis că există un SIM special pt 5G, ori nu prea știa ce zice, ori a fost o șmecherie, ori aveai un SIM prea vechi sau unul de la Telekom (OROC). Important e sa ți se activeze, din Centrală, profilul 5G și să ai semnal 5G in zonă.

c3p0
Junior entuziast

Comparand telefoane 5G ar trebui sa fie toate la fel, sa functioneze in 5G. Am vrut sa folosesc un telefon compatibil cu 5G cu un sim 5G avand un abonament 5G.

Asta imi era nelamurirea, un telefon care nu e 100% compatibil cu 5G daca poate sa faca figuri sau nu cand trece de la o antena la alta si comuta probabil frecvent din 4G in 5G si invers, probabil mai intra si 3G.

Legat de cine m-a trimis in Shop/Store sa iau sim compatibil cu 5G, e vorba de consultantul Orange pentru ca sunasem la 300 sa cer detalii sa imi rezolv problema si asa mi-a spus. Nu am retinut numele, nu mi s-a parut important sa ii notez numele si nici nu am inregistrat convorbire.

Salutare!

Licitația 5g s-a finalizat în noiembrie, iar implementarea în noile frecvențe se va face în perioada următoare. Nu-ți garantează nimeni că un telefon pe care scrie că este 5g, va funcționa cu brio pe oriunde, chiar dacă este Samsung. În consecință, dacă ,,nu vede" toate benzile 5g pe care emite Orange, în anumite locuri nu-ți va funcționa, iar când va intra iar în zonele în care vede benzile respective, vei avea 5g. Este simplu și logic!

De aia este bine să vedem pe ce frecvențe emite operatorul în anumite zone și să știm ce frecvențe (benzi) suportă gadgetul pe care îl folosim!

Sigur că trecerea se va face lejer către tehnologia inferioară disponibilă în zona respectivă (4g+/4g/3g, etc).

Baftă!

Nu mă interesa numele lui, eu doar ți-am spus că te-a indus in eroare, așa cum și mie mi-a spus unul acum jumătate de an că mi-a activat 5G pe cont și l-am crezut, am zis că rețeaua e de vină că nu prind 5G. Nu era o prioritate pt mine, așa că am dezactivat 5G din telefon, daca tot nu mergea. Până azi, când încurajată de alți colegi de Comunitate, am sunat din nou la 300, unde am dat de o domnișoară binevoitoare, care mi-a spus că nu era activat 5G pe profilul meu și mi-a rezolvat cazul. Acum am 5G cu SIM-ul pe care îl aveam deja de vreo 2 ani, deci nu SIM ul era de vină, ci neactivarea contului meu.

Anonim
Neaplicabil

S20 FE nu are acelasi modem ca S21 FE

Primul are Snadragon X55 si al doilea are X60.

Va functiona fara probleme in Romania.

Nu va mai panicati inutil la toate aiurelile.

Anonim
Neaplicabil
Modem ModelSnapdragon X60
Release Year2022
LTE DL/UL Modulation256QAM / 256QAM
LTE Bands1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 66
LTE 4x4 Bands1, 3, 4, 7, 38, 40, 41, 66
LTE Category (DL/UL)
 20 / 18
LTE Max Speed (DL/UL)
 2000 / 200 Mbps
NR NSA Bands1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78
NR SA Bands1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 66, 78

 

🙂

SorinMB
Începător

Din proprie experiență, cu un s20 fe 5g, in zonele unde nu există semnal 5g în acea bandă, vei avea iconița de 5g activ, dar viteze de 4g sau 4g+. Știu pentru că pe s20fe 5g am maxim 50mb/s, iar pe un mi 11 lite 5g, care are și acea bandă, se duce undeva peste 200mb/s. Unde există 5g in benzile de care telefonul știe (s20fe ul), se duce până la 900mb/s.