anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Calitatea semnalului TV Orange fibra vs. satelit

Ascary
Campion certificat
Satelit Orange vs fibra Orange
1 Soluţie acceptată‚

Firefly
Cunoscător
Eu am avut și antena și fibra Orange, pot spune ca TV are o calitate foarte bună în ambele situații, mai puțin antena când bate vântul foarte tare asta ar fi singurul minus.

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

Vio73
#StarMember
Teoretic, este mai bună prin satelit. Asta pentru că prin cablu își mai pierde din calități pe drum. Dar depinde și de aparatura folosită. Oricum, pe satelit, Orange stă foarte bine la calitate. Pe cablu este altceva, pentru că preia de la Telekom programele și nu ține de Orange acest aspect.

Miha_Z
#StarMember
De la Orange am avut tv prin satelit si mergea foarte bine. Oricum i-i dau dreptate lui Vio73, mai ales daca toate programele sunt preluate de la alt operator.

Razvan
#StarMember
Dpdv al infrastructurii calitatea ar trebui sa fie identica în ambele cazuri, însă diferența se face la emisie (bit rate disponibil), adică compresia aplicata programelor TV. Orange nu face economie de spațiu și implicit oferă o rezoluție excelenta pe satelit, în schimb Telekom mai comprima canalele pe fibra, în special cele SD și pot apărea pixeli la imagini dinamice, sau efectiv blocarea lor.

Vio73
#StarMember
Eu folosesc ambele servicii de la Orange (tv fibră și satelit) și pot spune, cu siguranță, că tv satelit are calitate mai bună decât prin fibră.

Firefly
Cunoscător
Eu am avut și antena și fibra Orange, pot spune ca TV are o calitate foarte bună în ambele situații, mai puțin antena când bate vântul foarte tare asta ar fi singurul minus.