anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Puncte Thank You pentru 2 abonamente

mrsalexander
Explorator

Sunt tot eu, dar cu alta intrebare 😃

Am 2 abonamente Orange, 2 numere diferite, pe acelasi nume - eu.

Punctele Thank You sunt acordate separat pentru fiecare din abonamente, sau sunt totalizate pentru ambele abonamente?

De exemplu, daca am 100 puncte Thank You la fiecare abonament, asta inseamna ca pot achizitiona cate un telefon cu 100 puncte Thank You reducere pentru fiecare din abonamente - adica 2 telefoane, cu reducere la fiecare?

Sau doar un telefon cu reducere 200 puncte (100 puncte/abonament X 2)?

Sau doar un telefon cu reducere de doar 100 puncte - varianta care pare putin ilegala, deoarece am totusi 2 abonamente diferite - dar asa mi s-a raspuns intr-un magazin "partener"...

Multumesc pentru raspunsuri!

Numai bine in tot ce faceti!

 

 

1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator

Salut!

@mrsalexander, am expus și noi situația colegilor noștri care ne-au ajutat cu un răspuns la întrebarea ta.

Punctele Orange Thank You sunt alocate la nivel de cod de client (cod de abonat) pentru toate abonamentele pe care le ai active pe cont. Așadar, poți plasa o comandă și poți folosi toate punctele sau poți alege să folosești doar o parte din ele. De asemenea, într-o comandă poți avea adaugate și 2 telefoane, iar din pretul final va fi scazută valoarea punctelor Orange Thank You.

În cazul în care ai abonamentele pe coduri de client diferite, atunci poți plasa comenzi pentru fiecare cod de abonat în parte și folosești doar punctele strânse pe contul respectiv. Nu pot fi cumulate punctele Orange Thank You de pe 2 sau mai multe coduri de abonat, chiar dacă titularul este același (același nume).

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Ce anume vrei sa stii?

Client Orange

mrsalexander
Explorator

Am fost la un magazin "partener" si mi s-a spus ca, desi am 900 puncte Thank You pentru 2 abonamente - adica 1800 puncte in total - pot achizitiona DOAR un telefon folosind DOAR 900 puncte?!

Nu mi s-a parut corect, deoarece sunt 2 abonamente separate - diferite, fiecare cu numarul sau de puncte!

Vreau sa stiu daca pot achizitiona online DOUA telefoane, fiecare cu reducere de 900 puncte Thank You, sau nu?!

Daca nu, de ce?

Multumesc

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Da, nu se cumuleaza. Cel putin nu la aceeasi comanda. 🙂

De ce? Probabil pentru ca ar inseamna ca, in anumite conditii, sa-ti iei telefonul gratuit, cu puncte acumulate de la toata lumea. 😛

Ai putea sa faci doua comenzi la doua telefoane. Dar nu se pot cumula la aceeasi comanda.

Client Orange

Aste e o ilegalitate clara si flagranta

Sunt DOUA abonamente DIFERITE, FIECARE cu numarul sau de puncte Thank You

DE CE nu se cumuleaza? Baza legala, daca se poate?!

Cat despre "glumitele de autobaza" cu luatul telefoanelor gratis... incalificabil!

Si va mirati de ce pleaca lumea de la marea voastra companie?

Jenant...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Stai asa. Hai sa le luam pe rand, te rog. 🙂

1. Nu sunt si nu suntem angajati Orange. Suntem clienti Orange. Exact ca si tine.

2. Nu e o gluma, e doar o presupunere. Daca este sau nu motivul pentru care nu se cumuleaza, asta nu stiu. Doar cineva de la Orange iti poate raspunde concret.

3. Fiecare companie isi creeaza regulile dupa cum vrea. Nu are nicio obligatie (si nu, nu e deloc ilegal) sa nu-ti ofere tie telefoane pe cumul de puncte de pe mai multe abonamente.

4. Fiecare e liber sa aleaga ce oferta prefera. Faptul ca nu poti cumula reduceri sau puncte de pe mai multe abonamente, nu mi se pare un motiv suficient de bun pentru a alege alt operator. Dar, dupa cum ziceam, fiecare cu sistemul lui de valori.

Client Orange

Faptul ca ati modificat postarea foarte rapid, dupa ce m-ati acuzat ca "vreau telefoane gratis", e edificator

Asta e atitudinea companiei orange, sa insulte clientii care pun on intrebare pertinenta!?

Rusine pentru atitudine si nota zero la comunicare!

Sigur, sunteti liber sa "modificati" in continuare raspunsurile...

SPor la treaba!

 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut, din nou.

Si sa vreau si nu am cum sa-ti editez eu raspunsul. Nu am cum. Doar moderatorii/managerii comunitatii pot edita postari.

Te anunt doar ca faci o greseala. Si iti repet. Noi, cei de aici din Comunitate, suntem, in proportie de peste 99%, clienti! Daca o crezi sau nu, e alegerea ta. Asta nu schimba cu nimic situatia.

EDIT:

Raspunsul de mai sus a fost editat ca sa-ti dau TIE o idee, sa incerci eventual pe comenzi separate! Pentru tine l-am editat.

Cu placere.

Client Orange

delfinas
#StarMember

Punctele OTY se acorda abonatului. Daca pe acelasi nume sunt ambele  numere, inseamna ca ai 900 de puncte OTY pt ambele abonamente, nu pt fiecare. Factura iti vine separat sau pt ambele numere?

2 abonamente de mobil =2 facturi de mobil separate, chiar dacă plata se face la comun pe cont

FLo1
#StarMember

@mrsalexander: Situația este simplă: Poți achiziționa 2 telefoane cu condiția prelungirii celor 2 abonamente. Punctele TY le poți folosi /sau nu (după cum dorești), 10puncte TY =1€, valoarea lor fiind triplă doar în magazinul online. Mai multe detalii găsești aici

Pololică
#StarMember

Salutare!

O sa-ti spun din experienta mea cum se pot utiliza punctele (fost client cu 3 numere si achizitia a 2 telefoane cu puncte la fidelizare):

  • toate abonamentele fac puncte si sunt ale titularului (nu se face o diferenta intre numere)
  • poti lua un singur telefon si sa fie alocat unui numar, cu utilizarea tuturor punctelor
  • poti folosi puncte in valoare maxima echivalenta cu 500E (indiferent ca achizitia se face online, in magazine fizice sau telefonic).

Ce recomand (pe langa o discutie cu un consultat) daca ai mai multe puncte si vrei sa cumperi cate un telefon pentru fiecare numar, poti folosi puncte pentru fiecare aparat (la finalizarea comenzii, ai posibilitatea sa achiti, partial, cu ... puncte partiale).

Ca sa dau un exemplu (ai puncte echivalentul a 600E si ai 3 numere):

  • poti achizitiona un telefon cu reducere suplimentara de 500E, al doilea cu reducere suplimentara de 100E, si al treilea fara reducere de puncte
  • poti achizitiona cate un telefon cu reducere suplimentara de 200E pentru fiecare numar
  • poti achizitiona un singur telefon cu reducere si punctele nefolosite sa le pastrezi.

DanielaH
Moderator

Cu rugămintea de a menține o notă pozitivă pe acest thred, fără atac la persoană/ persoane, vin cu precizarea că membrii Comunității își pot edita doar propriile postări. Doar noi, moderatorii, putem edita/ muta/ modifica toate postările.

Vio73
#StarMember

Salutare!

Deci punctele respective le poți folosi la ambele abonamente, dar dacă folosești la unul 900, la celălalt nu mai ai ce folosi. Eu am 4 abonamente de voce și pot lua la un abonament cu toate punctele sau pot folosi parțial punctele pentru unul sau altul dintre abonamente, pot păstra din ele, etc. Cel mai bine este să iei telefon online și punctele valorează de 3 ori mai mult dacă achiziționezi un telefon cu prelungire de abonament pe 24 de luni, iar de acolo poți selecta câte puncte thank You dorești să ți se ia ( să folosești). 

A, și punctele thank You se pot folosi in limita a 500 euro pe comandă. 

Baftă!

DanielaH
Moderator

Salut!

@mrsalexander, am expus și noi situația colegilor noștri care ne-au ajutat cu un răspuns la întrebarea ta.

Punctele Orange Thank You sunt alocate la nivel de cod de client (cod de abonat) pentru toate abonamentele pe care le ai active pe cont. Așadar, poți plasa o comandă și poți folosi toate punctele sau poți alege să folosești doar o parte din ele. De asemenea, într-o comandă poți avea adaugate și 2 telefoane, iar din pretul final va fi scazută valoarea punctelor Orange Thank You.

În cazul în care ai abonamentele pe coduri de client diferite, atunci poți plasa comenzi pentru fiecare cod de abonat în parte și folosești doar punctele strânse pe contul respectiv. Nu pot fi cumulate punctele Orange Thank You de pe 2 sau mai multe coduri de abonat, chiar dacă titularul este același (același nume).