anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Produsele comandate din Orange Shop si achitate cu puncte se pot ridica doar de titular?

Cathy
Explorator entuziast
Produsele comandate din Orange Shop si achitate cu puncte, se pot ridica doar de titularularul contractului?
Voi ati comandat produse pe care le-ati achitat exclusiv din puncte?La Orange shop se pare ca trebuie ridicate de titular dar daca comanzi si vine curierul acasa si titularul nu este in momentele alea, stiti cumva, nu-ti lasa produsele?
1 Soluţie acceptată‚

Jay
Campion certificat
Eu asa am procedat, adica m-am prezentat eu cand le-am ridicat dintr-un Orange Shop.. Acasa curierul iti lasa, daca-i platesti.. Nu-l intereseaza cine esti, daca esti titular sau ruda... Daca n-ai nimic de achitat, probabil va trebui sa prezinte persoana care preia coletul, buletinul.. Ca sa fii sigura ca nu ai surprize ar trebui sa-i lasi si buletinul tau.. Eu prefer sa le ridic dintr-un Orange Shop, pe care-l aleg eu, pentru ca nu platesc transport si au si programul destul de lung incat sa ajung sa le ridic..

Vizualizare soluţie în postul original

11 Răspunsuri 11

Jay
Campion certificat
Eu asa am procedat, adica m-am prezentat eu cand le-am ridicat dintr-un Orange Shop.. Acasa curierul iti lasa, daca-i platesti.. Nu-l intereseaza cine esti, daca esti titular sau ruda... Daca n-ai nimic de achitat, probabil va trebui sa prezinte persoana care preia coletul, buletinul.. Ca sa fii sigura ca nu ai surprize ar trebui sa-i lasi si buletinul tau.. Eu prefer sa le ridic dintr-un Orange Shop, pe care-l aleg eu, pentru ca nu platesc transport si au si programul destul de lung incat sa ajung sa le ridic..

Romeo_
Senior certificat
Jay are dreptate,cand imi aduce curierul coletul acasa indiferent ca sunt eu sau las copia de la cartea de identitate plus diferenta de bani daca este cazul il poate ridica oricine coletul poate si pt faptul ca ma cunosc curierii.Dar in Shop tot timpul m-am prezentat personal cu cartea de identitate pt a evita situatia neplacuta de a trimite pe cineva caruia sa nu i se dea coletul(pt ca trebuie sa se prezinte titularul)

Ciucuras
Cunoscător certificat
Le-am ridicat personal din Orange Shop. Probabil prin curier poate sa le ridice si alta persoana daca ii da datele tale de buletin. Cel putin, eu cand comand ceva la birou si nu sunt mi le ridica colegii fara probleme.

Razvan
#StarMember
Ca sa fi sigur ca nu ai probleme la livrare a produselor din magazinul online, poți trece o persoana ca împuternicit sa ridice coletul în lipsa ta, mai ales dacă comanzi un telefon pe puncte.

teacher_
#StarMember
Ca orice produs cumpărat, trebuie sa te prezinți tu să îl iei din magazin. Conform legii, nici firmele de curierat nu au voie sa predea pachetele altor persoane, decât în baza unei procuri notariale. Doar că, cei mai mulți fentează, poate din comoditate, și lasă oricui: vecin, sora, frate, etc. Părerea mea este că dacă ai de ridicat ceva din magazin, ar trebui sa mergi tu personal, ca titular al bunului respectiv. Daca preiei de la curier, poți să lași la altcineva, dar ai grija, coletul trebuie sa fie intact. Pe scurt, se poate lăsa și la altcineva, mai ales dacă trebuie sa plătești.

Razvan
#StarMember
Dacă ridici coletul din magazin, nu mai beneficiezi de cele 14 zile de încercare a produsului, timp în care îl poți returna, dacă nu îți îndeplinește așteptările.

Cathy
Explorator entuziast
Asa este deobicei la orice alta achizitie nu conteaza cine ridica coletul atata timp cat ii dai banii curierului dar asa cum spuneam eu vreau sa achit produsele in totalitate cu puncte deci in afara de buna ziua nu am ce sa-i dau curierului. 🙂

teacher_
#StarMember
Probabil va trebui să suporți costul transportului. In rest, ai dreptate, nu ai alta tangenta cu curierul.

Vio73
#StarMember
Ce am comandat, am și ridicat. Cred că poți să delegi pe cineva din familie, care să meargă cu actul tău de identitate și al lui/ ei, dacă nu poți, dar trebuie să să anunți acest lucru la Orange. Dar cred că cel mai indicat este să o faci personal, cu actul de identitate. Asta este soluția ideală!

Miha_Z
#StarMember
Mie mereu mi-a lasat curierul orice pachet indiferent de firma de la care comandasem. Lasam copia de buletin pentru a putea nota datele ce-l interesau si-mi lasa coletul. Fiind vorba de adresa mentionata pe colet nu vad ce-i gresit in a-l lasa si unui alt membru din acea locatie. In cazul ridicarii coletului din magazin este recomandat sa mearga titularul cu actul de identitate pentru a-l lua. Aici nu mai poate fi vorba de garantia ridicarii coletului de un cunoscut si de aceea se recomanda prezenta persoanei care a comandat produsul.

Laura_cio
Senior
Dacă factura este achitata, poate sa ridice coletul altcineva, dar cu buletinul persoanei pe numele căreia este facturată comanda. Eu am comandat produse cu puncte din magazinul online și am cerut sa fie trimise prin colet pe care l-a primit și l-a achitat mama mea.