anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[GOOGLE PIXEL] VoLTE oficial activat in ultima versiune beta QPR3 Beta 2.1

jalete
Junior entuziast

VoLTE este activat oficial pe telefoanele Google pe versiunea beta!

Deci normal ar fi ca in IUNIE cand se va lansa versiunea stabila a acestui QPR sa avem VoLTE si 5G by default pentru dispozitive Google.

29 Răspunsuri 29

teacher_
#StarMember

Salut! @jalete , este ceva in neregula cu activarea VoLTE pe telefonul tau? Sau ai vrut doar sa subliniezi că ți-a fost activat..?

jalete
Junior entuziast

Am vrut sa anunt.

Am uitat sa precizez ca este pentru telefoanele de la Google !

Am editat acum.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pixel 7? Pentru ca momentan, pe 6 nu exista suport nativ. Nu stiu daca pentru 5G ar fi, pentru ca nu am abonament 5G si nici acoperire, dar pentru VoLTE cu siguranta nu e. Deci banuiesc ca se aplica doar telefoanelor Pixel 7.

Client Orange

jalete
Junior entuziast

Eu cred ca se aplica si pentru 6 , pentru confirmare ne trebuie un utilizator de 6 cu QPR beta 2.1 instalat .  vedem in cursul zilei de azi .

Urmaresc comunitatea pixel 6

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Confirm imediat ce se instaleaza si la mine. Nu stiu de ce ii ia atat de mult. E un update de 8.35MB la care tot “mesteca” de vreo jumatate de ora.

Stiu ca mai fusesera niste update-uri similare, dar nu au adus imbunatatiri decat pentru P7. Confirm imediat daca e ceva diferit cu 2.1. Vad ca Google nu a pus decat “modem updates”. Nu a specificat nimic concret. Dar…vedem imediat. 🙂

Client Orange

jalete
Junior entuziast

Pai nu a specificat pentru ca nu Google face modificările in Carrier Settings.

Google doar aplica modificarile aduse de operator si se pare ca Orange a ascultat comunitatea Pixel din Romania si au introdus setarile in sfarsit.Daca e asa , nu imi ramane decat sa le mulțumesc si sa nu regret ca sunt abonatul lor. La ora actuala am inteles ca ceilalti operatori nu au făcut modificarile ... Vedem ...

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pot sa confirm pentru Vodafone, daca vrei, dupa ce se instaleaza minunea asta de update.

Client Orange

jalete
Junior entuziast

Asa dureaza la google orice update , nu contează dimensiunea, ei folosesc un alt mod de update si anume ca te lasa sa folosesti telefonul fara nicio restrictie , update-ul se face in background, iar in momentul in care e gata mai ai nevoie sa dai doar un restart rapid (fara timp de asteptare) si telefonul este updatat.

La ceilalti producatori in momentul in care dai restart dureaza ceva (la unii mai mult la altii mai putin) sa faca update-ul , in momentul ala nu poti folosi sub nicio forma telefonul.

Asta e logica google in modul asta de update.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din cate stiu, asa e la toate telefoanele cu A/B system. Asta e si idee lui. De ce dureaza atat de mult pe Pixel-uri, asta nu mi-e clar.

Client Orange

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Din cate stiu eu, setarile au fost intotdeauna acolo, in AOSP. Dovada ca alte telefoane cu Android au suport pentru serviciile astea. De ce nu le-au folosit si cei de la Google...nu stiu.

Client Orange

jalete
Junior entuziast

Si e posibil sa activeze doar pentru Orange ? La digi si VF nu a fost implementat.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Nu stiu... Dar probabil ca e doar inceputul. Asa cum inca nu avem suport pentru VoWIFI (cel putin nu oficial), tot asa poate inca nu e suport pentru ceilalti operatori. Chiar nu stiu ce sa zic.

Pe de alta parte, de ce, cu toate ca telefonul in continuare nu e comercializat "oficial" in Romania, si nu este comercializat de Orange, de ce s-ar fi hotarat Orange abia acum sa faca pasul asta? Problema asta e de ani de zile!

Anyway...

Intr-un final, a terminat si instalarea si avem mai jos rezultatele.

Orange:

Carrier Settings: orange_ro-44000000001.58

VoLTE: DA (probabil si 5G, dar nu pot confirma)

arsradu_0-1680853475243.png

Vodafone:

Carrier Settings: vodafone_ro-44000000001.58

VoLTE: NU (nu stiu despre 5G)

arsradu_1-1680853485831.png

 

Deci, da, se pare ca avem suport oficial pentru VoLTE & 5G la Orange. Inca nu si VoWIFI. Dar e cu siguranta un pas inainte.

 

Client Orange

RstdWoo
Cunoscător

Foarte tare. Speram sa adauge si VoWifi. Banuiesc ca nu a trimis Orange setarile doar pt 5G si VoLTE :)) ar fi cam aiurea sa faca treaba pe jumate.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Pentru VoWIFI, se poate folosi Shizuku + Pixel IMS app + APN de IMS.

Ai mai multe detalii aici.

Client Orange