anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

6 recomandări pentru alegerea unor parole sigure și puternice

DanielaH
Moderator

Știați că ieri a fost Ziua Internațională a Siguranței pe Internet? În fiecare an în această zi sunt promovate atât utilizarea pozitivă și constructivă a tehnologiei digitale cât și diverse modalități de folosire a ei în spiritul responsabilității și respectului.

Printre recomandările din acest an se numără activarea funcției ”Locație” a telefonului doar atunci când avem strict nevoie de ea, trimiterea/ postarea fotografiilor personale numai persoanelor în care avem mare încredere, completarea formularelor de pe Internet doar cu câmpurile obligatorii (cele cu asterics), dar și utilizarea unor parole foarte sigure.

 

Parolele cele mai frecvent utilizate sunt de genul: "123456", "abcdef" și "password" („parolă” în română) sau "qwerty" („azerty” pentru tastatura franceză). Dacă aveți o astfel de parolă, e clar cazul să o schimbați. Iată câteva sfaturi pentru o parolă puternică:

  • evitați parolele foarte simple ca cele de mai sus (ex. 1234, abcd, 123abc etc.)
  • nu folosiți parole care încep și se termină cu un spațiu liber
  • nu setați parole care conțin date personale (an/ luna/ zi de naștere, nume/ prenume, e-mail etc.)
  • folosiți caractere diferite (majuscule, cifre, caractere speciale etc.)
  • alegeți parole unice pentru fiecare cont în parte
  • schimbați periodic parola/ parolele

Cum rezolvăm problema reținerii mai multor parole? Simplu 🐰. Specialiștii în domeniu recomandă alegerea unei parole de bază (de ex. TeLEfon@MObil), iar dacă vorbim de un cont de gmail putem adăuga „g” în față (gTeLEfon@MObil) sau „g” la început și „l” la final (gTeLEfon@MObill), dacă vorbim de Facebook poate fi fTeLEfon@MObilk, yTeLEfon@MObilu pentru contul de yahoo etc. În felul acesta vom ține minte parola funcție de contul în care ne logăm și, în acelasi timp, vom transforma și cuvântul/ cuvintele din parolă într-unul inexistent și ciudat.

DanielaH_0-1675857279357.png

Dacă aveți și alte sfaturi pentru noi, vă rugăm să nu ezitați să le împărtășiti aici. Mulțumim.

#StaySafe

22 Răspunsuri 22

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Daca nu vrei sa memorezi o gramada de parole mai mult sau mai putin random, pe langa metoda oferita mai sus, se mai pot folosi aplicatii de password management.

Problemele in cazul lor sunt:

1. siguranta parolelor pe serverul producatorului

2. e suficient o singura parola (cea de la Password Manager) pentru ca cineva sa aiba acces la toate parolele stocate. :)) Deci, in loc sa pierzi o singura cheie dintr-un set de chei, pierzi tot setul.

Avantajul in cazul asta e ca poti folosi parole de genul: #s2FvpLRo%^&. Nu mai trebuie sa le retii (daca poti sa retii asa ceva, tot respectul), pentru ca nu le retii tu. Deci, cu toate ca e mai sigur pentru accesul pe fiecare site in parte, cum ziceam, e suficient sa aiba cineva acces la Password Manager, ca sa aiba acces la tot.

Mai nou, Apple a implementat o chestie cool, si, usor usor, pare sa prinda contur si pe alte platforme. Se numeste Passkeys, si nu ai ce parola sa “spargi”, si nici sa retii, pentru ca nu exista una. 🙂

Mai multe detalii aici.

Client Orange

Să țin minte așa ceva (#s2FvpLRo%^&)? No way! 🙂

Cât despre Passkeys, nu știam. Mulțumim de info. E foarte interesant.

#easterhunt

🐰

Vio73
#StarMember

Mulțumim frumos de sfaturi! Eu îmi aleg combinații de cifre și litere, dar lungi, intercalate de simboluri!

Și cum le ții minte? Sau le iei copy/ paste de undeva?

Le țin minte, pentru că le folosesc cam în aceeași combinație!

Dacă schimb mai multe chestii la ele, mi le notez în agendă.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Vio, deci si tu esti tot cu Password Manager. Doar ca la tine e in varianta "analog", nu digital. :))

Dintr-un anumit punct de vedere, e mai sigur asa.

Client Orange

delfinas
#StarMember

Bune sfaturi, multumim Daniela!!!

Nu am stiut ca la parole poti baga spatiu la inceput si la sfarsit....

Eu am combinatie de litere si cifre, iar, unde se cere, bag si simboluri.

 

mihai_13
Maestru

in  anul 2009 am avut ceva probleme cu un cont de  facebook  ( parola era ceva de genul  "mihai0727410xx" foloseam un nr de telefon al unei cunostinte)   

de atunci am studiat ce se poate sparge si ce nu prea se poate sparge in domeniu asta a parolelor  , si de atunci am inceput sa folosesc o parola "mai"  simpla pentru  diferite siteuri "mai" sigure gen softpedia sau xda  -  iar pentru mail-gmail  ceva foarte complicat gen "Mihai#786543&eduarD" 

parola este usor de tinut minte pentru mine deoarece sunt doua nume din viata mea o serie de numere care insemna ceva si cele doua semne inserate intre - ce pot sa va zic ca de atunci nu mai am probleme cu "conturi sparte" 

acum de exemplu pentru o siguranta si mai mare pe yahoo mail folosesc si cod trimis pe nr de telefon cand ma loghez exact ca la banca sau plati online 

ps; precizez ca tipurile de parole prezentate  sunt exemple si nu sunt  cele reale pe care le folosesc 🙂 

Anonim
Neaplicabil

Mulțumim pentru sugestii.

 

DumiM71
Începător

Un manager de parole foarte bun, care este și gratuit este LastPass. Îl folosesc de ani buni de zile. 

@DumiM71, bun venit în Comunitate! Mulțumim mult pentru recomandare!

FLo1
#StarMember

#easterhunt: Multe parole am întortocheat să fiu sigur că 🐰 nu m-a detectat.... speriat.

Anca07
#StarMember

#easterhunt

🐰 🥳