anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Am făcut cont pe Orange dar site-ul nu recunoaște numărul de fix cu prefixul vechi

Kokun
Junior
Am făcut cont pe Orange, Site-ul nu recunoaște numărul de fix cu prefixul vechi 0264 deși are cele 10 caractere.
Vechiul cod de abonat este lung, 14 caractere deci nici cu el nu pot.
Nu pot plati factura.
23 Răspunsuri 23

Kokun
Junior
@DanielaH am urmat; fix.orange.ro , cliuck pe intră în cont , am dat mail, parolă și-s în Orange.ro/myaccount.reshape Încerc să setez numărul de telefon pe care-l voi gestiona. Răspunsul sistemului îl vedeți în atașament. Numărul de telefon este 0264xxxxxx și vine din rețeaua Telekom, Cod client R133xxxxxxxxxx Pe Telekom nu aveam cont, acest cont este proaspăt făcut pe Orange care nu are de unde să știe ce număr aveam deci ar trebui să-l pot seta. Nu am unde nici să dau codul de abonat sau să mă identific altfel. Probabil clienții care aveau cont pe site-ul Telekom au fost preluați automat dar cei care nu aveau cont nu știu cum procedează.

DanielaH
Moderator

@Kokun, mulțumim pentru detalii. Din ce văd în captura ta de ecran, cred că ai mers pe creare cont pe orange.ro.

Pentru a crea un cont pe fix.orange.ro trebuie să urmezi pașii din imaginile pe care le-am atașat.

Să ne spui, te rog, dacă ai reușit. 

 

P.S. Am acoperit noi datele personale din ultima ta postare pentru că ele nu trebuie să fie publice în Comunitate.

 

DanielaH
Moderator
@Kokun, ai reușit să-ți creezi contul și să platești factura?

Kokun
Junior
@DanielaH, Nu a mers pe site de nici un fel deci m-am dus la vechiul magazin Telekom (*Orange acum) și-am plătit 🙂 Aparent am cont pe fix.orange.ro. Am precizat în postul anterior că mi-a acceptat numărul dar undeva site-ul sughiță și-mi dă mesaj de eroare și reveniți mai târziu. Nu înțeleg de ce nu pot plăti factura mea sau a altcuiva fără să am cont Orange. În definitiv dau bani nu-i iau 🙂

Cionea_Rares
Începător
Cont bancar pentru plata de internet si tv ?

Salut, Cionea Rares! Pentru clientii Orange Romania Communications, aici https://www.orange.ro/help/care-sunt-modalitatile-de-plata-pentru-factura-de-servicii-fixe-orange-romania-communications-16283 sunt prezentate conturile IBAN in care se poate achita factura.

Matheyas
Junior
@Orange-Lăsați prosteala ieftina de doi bani și rezolvați problema cu aplicația.Nici eu nu pot plăti factura. și nu pot valida din contul meu numărul de telefon. AM TRIMIS sesizare la departamentul tehnic, dar va doare în cot de clienți.Cred ca o sa fac sesizare la protecția consumatorului.Eu ca și abonat,trebuie sa am acces 24din 24 la contul meu.

Salut, Matheyas! Daca te referi la contul My Orange Fix, in acest moment exista o disfunctionalitate la autentificare. Aceasta situatie este cunoscuta si se lucreaza la remedierea ei intr-un timp cat mai redus. Pana la rezolvarea situatiei, pentru plata serviciilor recomandam https://fix.orange.ro/myaccount/plati-online/plateste-factura-altcuiva/ (plata factura nelogat) sau aplicatia My Orange Fix din Google Play si App Store care nu este afectata de aceasta disfunctionalitate.

Matheyas
Junior
Din Martie tot se lucrează.Eu nu am obligația să mă plimb prin oras după bănci și magazine Orange.Daca problema nu se rezolvă în cel mai scurt timp,fac sesizare la protecția consumatorilor și cer anularea abonamentelor.Ca ai abonat, trebuie să am acces in cont și la facturi,in orice moment.