anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Prin petitie - racordarea prin fibra a blocului la tv si net de la Orange

adrian87n
Cunoscător
Salut, daca depunem ca asociatie o petitie oare ce sanse avem in Localitatea Baciu , jud. Cluj sa avem in viitorul foarte apropiat fibra , net si tv de la Orange?
I love Orange,.. da v-as iubi si mai mult si enorm de mult daca ati veni cu fibra in Loc Baciu.
1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember
Cred că trebuie să vă ajute cumva și primăria, iar dacă sunteți mai mulți, cu atât mai bine. Probabil că depinde și de distanța de la care va trebui să vă aducă fibra. Oricum, planurile Orange pentru extindere sunt destul de îndrăznețe pentru perioada următoare pe acest segment, dar rămâne de văzut ce se va concretiza. Iată aici declarațiile: https://www.zf.ro/business-hi-tech/interviu-exclusiv-zf-stephane-richard-ceo-grupului-orange-vorbeste-19772657 Dacă întrebați, nu cred că se supără nimeni! Succes!

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

RafaHelper
#StarMember
Salut @adrian87n, ‏‏‎ ‎ Nu stiu ce sanse exista dar poti trimite un mesaj din sectiunea contact [ https://www.orange.ro/contact/ ] pentru a se verifica acoperirea la adresa ta si a afla cum poti beneficia de serviciile de fibra de la Orange.

Vrajitoarea
Cunoscător
Buna, cred ca depinde si unde anume e, din cate am vazut Baciu nu apare deloc, dar Calea Baciului e pe lista. Cred ca ar trebui ori sa apelezi 0800 400 400 ori sa completezi pe site datele https://www.orange.ro/verifica-acoperirea/ Poate te ajuta si discutiile de aici https://comunitate.orange.ro/questions/1988063-verific-acoperire-fibra-optica

Vio73
#StarMember
Cred că trebuie să vă ajute cumva și primăria, iar dacă sunteți mai mulți, cu atât mai bine. Probabil că depinde și de distanța de la care va trebui să vă aducă fibra. Oricum, planurile Orange pentru extindere sunt destul de îndrăznețe pentru perioada următoare pe acest segment, dar rămâne de văzut ce se va concretiza. Iată aici declarațiile: https://www.zf.ro/business-hi-tech/interviu-exclusiv-zf-stephane-richard-ceo-grupului-orange-vorbeste-19772657 Dacă întrebați, nu cred că se supără nimeni! Succes!

FaraUnID
Campion certificat
Totul se rezuma la bani: - Valoare investitie; - Potentiali clienti; - Interval de timp in care investitia este amortizata; - Dupa cat timp apare profitul;

FLo1
#StarMember
Ma simt obligat moral sa aduc lumina-n sat, pentru cei care nu sunt de-ai locului: "calea Baciului" e o strada din Cluj-Napoca, chiar daca e pe ruta spre localitatea Baciu. Ce au in comun si ce le diferentiaza? Nimic, atat doar ca in Oradea, drumul spre Cluj-Napoca este "botezat" de municipalitate "Calea Clujului". Dar unde-i Clujul si unde-i Oradea? Similar, povestea denumirilor in partea de est, intre Bistrita si Cluj-Napoca. Acum, ca sa intelegeti "mofturile" celor din localitatea Baciu, este similar cum cei din "cea mai mare comuna a Romaniei", FLORESTI, declara ca locuiesc in Cluj-Napoca, desi sunt la 20-25 de km si bineinteles, in alta localitate. Similar si Baciu este pentru Cluj-Napoca un fel de Clinceni, Cornetu sau Bragadiru pentru Bucuresti: au primaria lor, au bugetul lor, servicii gestionate "independent si autonom" (asa cum le place unora sa fie). Pe de alta parte, primaria faciliteaza AVIZAREA unui proiect, nu sponsorizarea lui (asta pentru visatorii care-si dau cu parerea). Credeti ca Boc a tras fibra prin tot Cluj-Napoca pe banii primariei? Nici pomeneala. Cateva exceptii de ordinul zecilor de metri (si acelea din fonduri europene) cunoscuti sub denumirea de "zone/strazi smart", dar inutile si cu blocaje auto la greu.

Vrajitoarea
Cunoscător
@Flo_1 Multumesc ca ai facut lumina, ce nu ai spus e ca Baciu incepe fix unde se termina Calea Baciului, nu la km intregi, deci nu e ca in exemplele date de tine cu localitati intre orasele mentionate. Si da, blocurile pot fi mai aproape sau mai departe in localitate, dar sunt blocuri in Baciu la mai putin de 100 m de Calea Baciului. In acelasi timp, am vazut ca Gilau si Somesu Rece, aflate la 20-25 km de Cluj-Napoca sunt pe lista, in timp ce Floresti, care incepe unde se termina Cluj-Napoca nu apare. Probabil in localitatile limitrofe au extins fibra unde nu erau deja alti furnizori cu aceleasi servicii si de unde urmau sa aiba mai multi abonati noi, nu neaparat in functie de autoritatile locale. Dar poate intreba si se poate interesa sau cum zice si Vio73, nu cred ca se supara nimeni daca intreaba.

FLo1
#StarMember
@Vrăjitoarea: Sa-ti spun care e diferenta intre localitatile mentionate, desi o cunosti deja. Unele sunt localitati "generatoare de locuri de munca" pentru care s-o fi justificat investitia in fibra. Celelalte sunt simple "dormitoare", unde vii seara la 7-8pm si pleci la 5-6am si unde serviciile de mobilitate sunt mai cautate decat cele fixe. Si sunt mai cautate serviciile mobile datorita caracterului nomad al populatiei locului. Stiai ca media de varsta a municipiului este muuuult mai mare decat a oricaror comune limitrofe mentionate? Iar aceasta spune multe si despre potentialul locului. Simplu calcul se rentabilitate bussiness.