anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Fibra Optica Pitesti

tmariuss
Începător

Buna ziua,

Daca fac o cerere de racordare de fibra optica in Pitesti, Str Vasile Alecsandri (intr-un bloc fond nou), in cat timp aproximativ se face racordarea tinand cont ca blocul nu apare in "Verifica Acoperirea"?

1 Soluţie acceptată‚

Pe scurt, da. Cu cat mai multi clienti, cu atat furnizorul va recupera cheltuielile mai repede. Daca esti unul singur, variabilele (si, in special, profitabilitatea) vor atarna mai greu. In urma cu niste luni am vazut ca se ofereau la 2E servicii fixe (net de 500Mbps si TV Esential).

Probabil stii, dar la o instalare cheltuielile sunt cam asa:

  • personal deplasat (imobilizeaza la o lucrare a cel putin doua persoane, plus masina, care s-ar putea deplasa la sesizari de mentenanta)
  • materiale (una e sa schimbi cateva fire intr-un panou, alta e sa tragi de sus pana jos fibra, plus echipamentul specific pentru instalare)
  • riscul necesitatii autorizatiilor montarii structurii tehnice (teoretic, orice nu este prevazut in planul initial al cladirii, s-ar putea sa necesite o autorizatie sau un acord. Chiar daca este doar o caseta tehnica, vor fi necesare gauri de racordare intre etaje a casetei la infrastructura)
  • posibila necesitate de amplasare in anumite puncte care sa nu fie chiar cele mai ofertante privind modul de instalare si, de aici, pierdere de timp (presupun ca ai vazut aici in comunitate diverse topice prin care se reclamau intarzieri in rezolvarea deranjamentelor).

Cum iti ziceam si mai devreme, chiar daca am fibra in bloc, tot nu am reusit sa ne intelegem sa ma branseze la ea. Si da, am TOATE porturile disponibile (nu conteaza ca sunt doar 4, nimeni (ca PJ) nu s-a abonat si nici nu cred ca o vor face. Digi (cei care au fibra instalata) sunt singurii care au semnal telefonic la demisol si parter si 99% din contractele de servicii fixe (am vazut o parabolica pe una din fatade, dar nu stiu daca mai este utilizata).

Vizualizare soluţie în postul original

5 Răspunsuri 5

FLo1
#StarMember

@tmariuss: Bun venit în Comunitate. Având în vedere că nu există cablare și nici nu cunoști să existe perspective pentru așa ceva, consider că într-o primă etapă verifică în ce condiții cablarea blocului (scării) ar fi posibilă. Degeaba ar vrea Orange dacă proprietarii nu sunt de acord. Ulterior poți reveni cu o cerere colectivă (acord), care cu siguranță va urgenta / pune lucrurile în mișcare.

Succes!

Ca sa fiu sigur de informatia inteleasa, trebuie sa se stranga un grup de oameni din bloc ca sa vina pentru a se traga fibra optica, daca fac cerere doar eu o sa dureze ceva timp, sau chiar sa nu se poata.

Pe scurt, da. Cu cat mai multi clienti, cu atat furnizorul va recupera cheltuielile mai repede. Daca esti unul singur, variabilele (si, in special, profitabilitatea) vor atarna mai greu. In urma cu niste luni am vazut ca se ofereau la 2E servicii fixe (net de 500Mbps si TV Esential).

Probabil stii, dar la o instalare cheltuielile sunt cam asa:

  • personal deplasat (imobilizeaza la o lucrare a cel putin doua persoane, plus masina, care s-ar putea deplasa la sesizari de mentenanta)
  • materiale (una e sa schimbi cateva fire intr-un panou, alta e sa tragi de sus pana jos fibra, plus echipamentul specific pentru instalare)
  • riscul necesitatii autorizatiilor montarii structurii tehnice (teoretic, orice nu este prevazut in planul initial al cladirii, s-ar putea sa necesite o autorizatie sau un acord. Chiar daca este doar o caseta tehnica, vor fi necesare gauri de racordare intre etaje a casetei la infrastructura)
  • posibila necesitate de amplasare in anumite puncte care sa nu fie chiar cele mai ofertante privind modul de instalare si, de aici, pierdere de timp (presupun ca ai vazut aici in comunitate diverse topice prin care se reclamau intarzieri in rezolvarea deranjamentelor).

Cum iti ziceam si mai devreme, chiar daca am fibra in bloc, tot nu am reusit sa ne intelegem sa ma branseze la ea. Si da, am TOATE porturile disponibile (nu conteaza ca sunt doar 4, nimeni (ca PJ) nu s-a abonat si nici nu cred ca o vor face. Digi (cei care au fibra instalata) sunt singurii care au semnal telefonic la demisol si parter si 99% din contractele de servicii fixe (am vazut o parabolica pe una din fatade, dar nu stiu daca mai este utilizata).

@tmariuss: Chiar dacă Orange ar veni mâie pentru instalare la tine, nu va putea trage fibra în locuință întrucât lipsește un acord al proprietarilor privind accesul cu infrastructura (cablarea) imobilului. În lipsa acestui acord rămân valabile doar variantele ”wireless”, adică 4G (pentru net). 

Pololică
#StarMember

Greu de zis. La mine la bloc, desi am avut confirmata fibra, in ultimii (aproape) doi ani nu m-au putut cabla. N-am primit niciun raspuns (doar ca este trasa pentru PJ). Si da, am tot insistat cu serviciile fixe de fiecare data cand ma sunau daca le vreau (nici asta n-am reusit s-o inteleg: eram sunat pentru alta adresa, nu pentru cea de domiciliu).