anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Fibra 2000 - Viteza prin cablul la fel ca Fibra 1000

user_18263959
Junior

Upgrade facut de la Fibra 1000 la Fibra 2000 pentru "Ai viteze de până la 1800 Mbps prin cablu și până la 940 Mbps prin Wi-Fi, plus putere mare de acoperire oriunde în casă." dar modem-ul instalat (ZTE) are doar porturi gigabit.

Cum vrea Orange ca eu sa ajung la viteza de pana la 1800 prin cablu cand portul duce 1000? 

1 Soluţie acceptată‚

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Este download. Dar…din cate am inteles, e doar pe WiFi, si cumva pentru doua download-uri simultane… E foarte ciudat. Cred ca si pe LAN e la fel. Adica duce banda…dar nu pe un singur port, pentru ca da, are porturi de 1 Gigabit, nu 2.5, nu 10 Gig. Deci, nu are cum sa scoata mai mult de 1 Gb/s pe un singur port.

Client Orange

Vizualizare soluţie în postul original

21 Răspunsuri 21

RafaHelper
#StarMember

Salut @user_18263959

Atunci cand faci un upgrade de viteza trebuie schimbat si echipamentul daca cel existent nu suporta noile viteze. Ne poti spune si ce model ZTE ai?

user_18263959
Junior

Upgrade-ul a fost facut de la un modem huawei la ZTE (Model: ZXHN F6600R)

Viteza de 1800 mpbs este download + upload sau doar download?

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Este download. Dar…din cate am inteles, e doar pe WiFi, si cumva pentru doua download-uri simultane… E foarte ciudat. Cred ca si pe LAN e la fel. Adica duce banda…dar nu pe un singur port, pentru ca da, are porturi de 1 Gigabit, nu 2.5, nu 10 Gig. Deci, nu are cum sa scoata mai mult de 1 Gb/s pe un singur port.

Client Orange

Eu ma asteptam ca modem nou sa aibe porturi de 2.5 ca na "Firba 2000"

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Nope...nu si asta. :))

Client Orange

Din păcate, nu are. Dar pe wifi este foarte bun!

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cred că este mai degrabă invers! Adică ai pe wifi vreo 1700-1800 și prin cablu în jur de 900.

Viteza asta este prinsa cu router-ul de la ei sau ?

Sigur că da.

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

da, dar vezi că ține și de telefon.

Client Orange

Clar!

Pololică
#StarMember

Asa ca nu te-ai uitat la toate detaliile?

asa ca au modificat intre timp ca făceau fals advertising? Asa-i 

Chiar nu stiu cand au facut modificarea, dar stiam de ea. Dan Cadar (Zona IT) a facut un video in vara anului trecut. La putin timp dupa lansarea abonamentului de 2000Mbps (de fapt, de 1800Mbps), deja aparusera informatiile ca, de fapt, pe fir limita este de 900Mbps si viteza maxima poate fi impartit cu inca un aparat (adica 2x900, care da cei 1800Mbps).

Oricum, recomand intotdeauna cautarea stelutelor si scrisului mic. Acolo sunt informatiile mult mai apreciate (sau nu) de utilizator.