anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

are cineva noul abonament de internet si tv adica Fibra 2300?

Nunu123456789
Junior entuziast

are cineva noul abonament la orange fibra 2300? imi poate spune daca e adevarat ca ai 2G pe secunda internet ?

25 Răspunsuri 25

Vio73
#StarMember

Salutare! 

Nu am de 2300, dar îl am pe cel de 1800 Mbps și pot spune că prind pe wifi în jur de 1700 Mbps. Deci cred că se poate să ai vitezele respective, dacă ai dispozitive care să suporte așa ceva.

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Avand in vedere echipamentul folosit pentru acel abonament (Livebox 6 sau Internet Box Wi-Fi 6), as zice ca acea viteza se atinge doar pe doua device-uri (sau si pe un singur device, dar doar pe unele), si doar pe WiFi. 

Din pacate nu am abonamentul respectiv, si nici echipamentul, deci nu am cum sa confirm.

Client Orange

Fibra 2300 vine cu un nou router  Internet Box Wi-Fi 6 Pro (ZTE F6605) care are port de 2.5Gbps -> vei putea avea intreaga viteza pe un singur laptop/desktop si pe cablu nu doar pe Wi-Fi  : https://www.orange.ro/love/echipamente | pentru viteza maxima recomand conexiunea prin cablul UTP. Daca nu ai o placa de retea cu portu de 2.5Gbps poti sa cumperi si un adaptor USB 3 de aici: https://www.orange.ro/magazin-online/d-link-dub-e250-adaptor-retea-ethernet-2.5-gbps-white-pd-62508

Livebox 6 si Internet Box Wi-Fi 6 (ZTE F6600) livreaza pana la 1800Mbps doar pe Wi-Fi  cu conditia sa ai si o placa de retea WI-FI  care are  latimea canalului de 160Mhz pe banda de 5GHz,  pe cablu au doar porturi de 1Gbps  vs. noul router care are port de 2.5Gbps

Luci_TLM
Explorator

Daca mai ajuta pe cineva eu pot spune ca, da, e adevarat. CONFIRM! Detin din luna ianuarie acest abonament Fibra 2300 cu echipament in pereche (router ZTE F6605+sistem Mesh ZTE ZXHN H3601P). Vitezele le puteti observa in poza din atasament. Sunt maxime in teste  - exact ce s-a promis in contract - asa se ofera. Oricum sub 1600 Mbps download in test pe cablu UTP nu mi-a scazut. Deci ma declar foarte multumit momentan.

Alex_ORO
Angajat Orange

Salut,

Beneficiez de pachetul 2300 de la data lansarii, 2100 download si 1800-900 upload. Pentru ce il folosesc eu, este mai mult decat perfect. 

#WeLikeOurCustomers
In ❤️ with learning

Buna Alex_ORO. Detin la randul meu acest abonament. Sunt foarte multumit desigur dar fii te rog mai explicit cu viteza de upload te rog. Ai spus ,,si 1800-900 upload". Probabil din graba, ai scris gresit deoarece pe upload OR si ORC ei la contract prin fibra, promit astfel: 

Fibra 2300

- 2100 Mbps / 1000 Mbps viteză maximă de download/upload
- 571 Mbps / 407 Mbps viteză normală de download/upload
- 15 Mbps / 15 Mbps viteză minimă de download/upload (aici e discutabil de acceptat)

Eu pe cablu pe portul LAN 2.5 Gbps, download ating si eu in teste aproape de fiecare data 2100 Mbps dar pe upload niciodata mai mult de 1050 Mbps. Explica-ne ce ai vrut sa spui cu acel 1800 la upload. Multumesc anticipat.

Probabil ai dorit sa spui 800-900 Mbps upload. Ai adaugat cifra 1 in fata la 800. Daca gresesc, te rog sa ma corectezi. O zi frumoasa

Anonim
Neaplicabil

Discutabil ar fi la:

- 571 Mbps / 407 Mbps viteză normală de download/upload.

Nu plătesc pachet 2300 că sa am o viteză normală de 571 Mbps.

La viteze de 15 Mbps / 15 Mbps viteză minimă de download/upload deja ar trebui sa vorbim de reziliere (așa ceva nici nu ar trebui menționat într-un contract la un pachet 2300).

BlackWolf
Senior certificat

Ce abonament de fibra ai si ce viteze ai in medie?

Anonim
Neaplicabil

Am fibrelink 500 de la digi

Screenshot_2024-03-10-20-13-42-472_org.zwanoo.android.speedtest.jpg

 Am avut și Fibrelink 1Gb și atingeam viteze de 900 download și 780 upload.

Pentru mine fiberlink 500 e mai mult decât suficient.

BlackWolf
Senior certificat

Aaa, ai tot Digi, ca mine. Ai viteze destul de bune. Si eu tot Digi am, doar ca varianta de 1 Gbps si e destul de bun si stabil...

IMG_20240118_192230.jpg

Observ ca in general nu indica prea bine Ping-ul pe site-ul Digi, pe Ookla am in jur de 5 ms cu acelasi server...

Anonim
Neaplicabil

Știu că l-am avut și eu.

Digi nu dezamăgește la serviciile fixe livrează ceea ce promite.

Am trecut pe 500 pentru că e mai mult decât suficient pentru mine.

 

BlackWolf
Senior certificat

Da, serviciile fixe sunt foarte bune, nu ma asteptam. La serviciile mobile mai au ei mult de lucrat... Daca ar rezolva problema cu stocurile de aparatura fixa, ar fi excelent. Au mari probleme cu treaba asta...

Anonim
Neaplicabil

In zona mea Digi atingea viteze bune si pe mobil 80-100Mbps.

Am trecut la Orange deoarece au 5G in zona mea și acum ating viteze de 1Gbps. 

Orange este net superior pe partea de date mobile.