anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Schimbare IP

awfully
Junior
Buna ziua, incerc si eu de cateva zile sa imi schimb un amarat de IP si nu reusesc deloc. Am scos cablu din priza de la router si l-am lasat 5-10 minute si nu s-a schimbat IP-ul. Am dat si un reset la router si tot n-am reusit. Am incercat si cu comenzile din cmd "ipconfig /release , ipconfig /renew" tot n-am reusit. Am sunat la asistenta sa-i intreb cum sa imi schimb si eu IP-ul acesta ca e dinamic, am vorbit cu 2 persoane de la asistenta si ambele persoane mi au zis total diferit, o persoana mi-a zis ca nu stie cum sa ma uit pe youtube sau sa folosesc un vpn, cealalta persoana mi-a zis ca mereu cand ma connectez la un PC/TELEFON/LAPTOP/TABLETA etc. mereu se schimba IP-ul.. nu e asa deloc.. nu mai inteleg nimic ce se intampla.. e ireal ce se intampla cu support-ul de la orange, cred ca domnii/domnisoarele traiesc intr-un matrix continuu.. nu imi poate explica nimeni cum sa resetez un amarat de IP... Va rog ajutati-ma si pe mine, multumesc.
16 Răspunsuri 16

awfully
Junior
Este dinamic deoarece mi-au spus si ei ca este dinamic si daca vreau sa il fac static trebuie platita o taxa de 3 euro, si in cmd imi scrie DHCP Enabled "YES" deci este 100% dinamic, dar am reusit sa il schimb, am scos router-ul din priza si l-am lasat asa toata noaptea iar dimineata l-am pus la loc si mi s-a schimbat 🙂

radudrl
Junior
Salut awfully, Hai sa facem putina lumina. Vazand modelul tau de router, ai fibra la locatie, which is good, pentru ca ti se ofera si IP Public. Problema cu marea majoritate a IP-urilor de la ISPistii din Romania este ca sunt folosite la port-scan-uri si alte activitati interesante de catre userii care l-au avut inaintea ta. Trebuie sa stii ca aceste adrese sunt utilizate de mai multi useri si eliberate in momentul in care userii respectivi isi restarteaza conexiunea, iar mai apoi aceasta adresa IP poate ajunge la tine si tot asa. Acum, ideea e ca aceste adrese sunt introduse automat in liste numite RBL. Multe dintre serviciile online (jocuri, e-mail servers, servicii de auth etc) folosesc aceste liste pentru a verifica "bonitatea" unei adrese IP... un fel de biroul de credit. Daca aceste adrese ajung in aceste RBL-uri, este din cauza comportamentului romanesc in spatiul online... iar daca aceste adrese ajung la tine, apoi e ghinion. Din meniul routerului poti incerca sa iti restartezi conexiunea sau sa apesi pe butonul "Release" fiindca (corectati-ma daca gresesc) Orange aloca adresele via DHCP, fara utilizare PPPoE. Daca nici dupa Release nu se aplica, atunci inseamna ca DHCP server ORO are lease time maricel pentru o adresa alocata... Depinde cat e lease time-ul setat, astfel incat la orice reconectare a ta in acel interval, vei primi aceeasi adresa. UPC-ul practica acelasi tip de conexiune, si lease time-ul era setat la 3 zile. Ceea ce insemna ca trebuia sa NU fii conectat minim 3 zile ca sa ti se de-aloce IP-ul de pe adresa MAC din server-ul DHCP. Cam tehnic asa, dar deh... asta e. Iar la date la orange cei de level 1 o sa le dea BSOD daca ii bagi in discutii tehnice... baietii grei care fac partea de IP planning and so on, nu ii prinzi la telefon... Sunt mult in spate acolo... si greu ajungi la ei.