anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

[Rezolvat] Calitate imagine ProTV HD

catalin_tanase
Explorator
Salut! Sunt abonat Orange Love prin fibră.
De câteva zile, ProTV HD nu se mai vede HD 🙂 Televizorul raportează recepția ca și HD, dar imaginea e SD. Problema apare doar pe ProTV HD, celelalte posturi HD se văd cum trebuie, ceea ce înseamnă ca nu e o problemă de la TV sau router. Menționez că folosesc card CI, nu receiver.
La voi e la fel?
10 Răspunsuri 10

svetalex
Senior certificat
@catalin.t bine ai venit în comunitatea Orange! Ți-aș zice cum este la mine, dar nu cred că știu să fac diferența 🙂

catalin_tanase
Explorator
:) Păi tu nu observi diferența dintre posturile SD și cele HD?

FLo1
#StarMember
@catalin.t: Pentru cine mai foloseste TV cu tub, din acela format 4:3, ce ti-e SD sau HD? :) Pe de alta parte, daca pe imaginea "PROTV HD" este o calitate de SD, posibil sa fie o setare de rezolutie, chiar daca vei spune ca e particulara doar acestui post, nu si celorlalte HD-uri.

Ascary
Campion certificat
Flo,alea sunt CRT-uri ,cathode ray tube :) ___________________________________ svetalex,diferenta intre un SD si un HD,este ca aceea intre o ciuta si un cerb :)) -------------------- Salut Catalin,pe DTH Orange,PRO TV HD se vede lacrima ,problema la tine e de la "fibra" 🙂

FLo1
#StarMember
@Ascary: cred ca daca pomeneam de (S)CRȚ.... iar vorbeam limbi straine, asa ca am preferat o explicatie mai ... de lemn.

catalin_tanase
Explorator
@FLo_1 Nu văd ce setare de rezoluție ar putea fi. Sistemul DVB-C nu prevede setări de rezoluție client-side. Pur și simplu semnalul SD este codat ca și flux HD @Ascary, cel mai probabil ai dreptate, mai ales că se vede la fel pe ambele tv-uri, un LG și un Samsung Mulțumesc pentru răspunsuri. O să sun la 300

Vio73
#StarMember
Salutare! Pe tv-urile mele se vede ok, deci nu am sesizat vreo diferență și am tot cam. Oricum, dacă ai Love prin fibra Telekom, Orange nu prea poate face nimic, pentru că transmisia vine direct de la Telekom.

catalin_tanase
Explorator
Am prin fibra Orange. De aseară s-a rezolvat. Interesant e că m-a sunat cineva de la tehnic sa verifice iar când am dat pe Pro TV era ok 🙂

Vio73
#StarMember
Atunci e foarte bine că au ținut cont de feed-back-ul tău și au rezolvat rapid!

catalin_tanase
Explorator
Daaa, mai ales că eu nu apucasem să sun la ei! Eu unul sunt foarte mulțumit de serviciile orange