anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum schimb parola Wi-Fi router?

NicolaeL
Angajat Orange

Ati fost vreodata pusi in situatia de a schimba parola de Wi-Fi?

 

Ne-am gandit sa enumeram mai jos pasii pentru a face aceasta modificare pentru 2 dintre echipamentele pe care Orange Romania le ofera abonatilor pentru 2 servicii diferite : Home Net (abonament de date fixe cu SIM) si Orange Home ( serviciul prin fibra optica).

 

Pentru Home Net, am ales unul dintre cele mai intalnite modele, Huawei B310.

Accesam interfata routerului, introducand in bara de adrese a unui browser adresa : 192.168.1.1.

Mai departe, ne autentificam utilizand credentialele pentru aceasta interfata (sunt trecute pe eticheta routerului, standard sunt "admin" ambele). Mergem pe calea: Setari – WLAN – Setari de baza WLAN iar in partea dreapta avem optiunea Cheie pre-partajata WPA langa care regasim un chenar. Stergem continutul chenarului si introducem o noua parola, dupa care apasam pe butonul Aplicare.

 

d4cd0d791bd35660_1_50.png

 

Pentru internetul prin fibra, am ales modelul Huawei HG8247H.

Accesam interfata utilizand 192.168.100.1 si ne autentificam cu username-ul root si parola admin.

Ulterior, mergem pe calea WLAN – WLAN Basic Configuration iar in dreapta regasim campul WPA PreSharedKey, introducem o alta parola in chenarul din dreapta si apoi apasam pe Apply.

 

79b63d781a240be6_2_50.png

 

Daca aveti alte modele de rutere, va asteptam aici cu sugestii de schimbare a parolei.

 

16 Răspunsuri 16

teacher_
#StarMember
Mulțumim pentru informații. Foarte bune sfaturi! Cred că vor fi de ajutor. Eu personal am un modem wireless, nu am bătaie de cap..!

Jay
Campion certificat
Mie mi-a luat ceva timp sa-l instalez.. sper sa nu fie nevoie sa schimb si parola..

Miha_Z
#StarMember
Eu nu am schimbat parola, de astea se ocupa sotul MEU. Multumim de informatii.

FaraUnID
Campion certificat
Este recomandat ca tot ce inseamna parole "din fabrica" pe echipamente de retea sa fie schimbate in secunda 2 de la punerea acestora in functiune. @Miha Z Al cui sot ??? 😄

Ascary
Campion certificat
Nu prea le schimb ca le uit. Asa mi-aduc aminte ca-i scrisa pe cutie :)))

Miha_Z
#StarMember
@FaraUnID o sa editez... era vorba de "sotul meu" normal. :))) Azi aveti ceva cu mine. O fi din cauza faptului ca e 1 Aprilie???

Ascary
Campion certificat
Poate chiar intrebarea e "cadou" de 1 aprilie :))

Razvan
#StarMember
Primul lucru, când pun un router în funcțiune este personalizarea numelui rețelei și a parolei. Mulțumesc de informație!

Florin_D
Cunoscător certificat
Știu că eu am activat din prima zi parola rețelei wi-fi, dar și denumirea rețelei plus partajarea rețelelor 2,4 și 5G

FLo1
#StarMember
Pentru unii e mai greu sa acceseze chiar si meniul routerului. Modificarea parolei e ceva mai departe. Dar de ce trebuie minim 8 caractere asta chiar va da bataie de cap....

Vio73
#StarMember
Mulțumim de informații! Am schimbat și eu de mai multe ori parolele la B 310, chiar și la B 525 sau E 5174!

CRISTI_50
Junior
Buna o aplicatie de schimbat PAROLE internetul???

Miha_C
Începător
Pentru modem HG8247W5 nu reușesc să mă loghez cu admin/admin. Cum trebuie să procedez? Este prin fibră optică. Mulțumesc anticipat.

DanielaH
Moderator
@Miha C, bun venit în Comunitate! Ne dai, te rog, mai multe detalii despre situația ta? Nu mai știi parola sau primești vreo eroare la autentificare?