anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Recuperator Kredyt Inkaso

AdrianaEu
Junior

Salut, am si eu o problema cu cei de la KI, ma cauta prin apeluri si mail si msj, ca ma o datorie la ej, am vb prima data si am zis ce-am avut de zis, si am zis ca odata cu portarea mea de la telekom si orange nu ar trebui sa se suspende imediat contractul blabla? Au zis ca ei aleg varianta asta pt portarea mai repede, bine am inteles cat de cat, eu vreand sa scap de telekom m-am portat si dansul de la orange a zis sa nu imi bat capul ca tptul se rezolva si daca ma suma cei de la telekom sa nu le raspund ca vor sa imi faca alte oferte, aici cat de legala statea treaba? Asta sa intamplat in anul 2021 nustiu sigur luna ca scriu pe scurt, abia acuma ma cauta astia? Si de ce nu mi sa luat la cunostiinta acest aspect sa astept terminarea contractului anterior cu telekom pana la portare? Chestie e ca numai stiu cat mai aveam pana sa termin ultimul contract iar la ei numai pot apela si ma trimit la cei cu recuperari, am trimis mail cum ca vreau ceva dovezi in scris sa vad si eu ca asa este, insa ei o tin in baza promisiuni mele si nu mi-ai oferit raspuns decat promisiune si promisiune si mi-ai inchis in nas+ca vor duce dosarul meu la cv judecatorie(nu ma pricep si nustiu unde va ajunge sigur) erau ferm convinsi ca mi-au trimis prin posta ceva, ceea ce nu este adevarat, nu am primit nimic in posta in ultimele luni decat decizia pt cc la copil si vechiile facturi de la fostii proprietari, mi se pare mie sau vor sa refuze sa ma asculte si sa ma creada? Chiar vreau sa stiu ce platesc, nu vin ei hop peste app 2 ani ca ai de plata etc etc, nici macar de la telekom nu am primit nimica decand am incetat la ei, unde gresesc? 

12 Răspunsuri 12

Razvan
#StarMember

Salutare! Nu ai nicio datorie la ei, deci nu ai ce să le plătești, dacă tot insistă trimite o reclamație la anpc pentru hartuire, după ce în prealabil ai trimis o sesizare către KI.

Salut, sant ceva exemple de completat pt problema de la telefonie? Am incercat dar trebuia sa atasez o chitanta, factura etc, cred ca nu am bifat eu ce trebuie si nu vreau sa trimit ceva care sa nu se uite stramb la mine😅, am ceva, desi nustiu cat sunt de folos ca le dau pe toate doar sa ma ajute sa inteleg unde **beep** am gresit de ma cauta astia sa platesc,mersi pt raspunsul de adineaori

Depinde, asa spuneam si eu pana l-a dat pe unchi-miu in judecata, acum cateva zile am primit citatie.
Nu stiu cum au reusit, dar S.A.-ul exista.

FLo1
#StarMember

@AdrianaEu: Ca să scurtăm textul, un abonament acceptat la portare este un abonament achitat, adică fără restanțe. Punct. Restul sunt povești cu bau-bau. Important este să păstrezi ultimile dovezi de plată, respectiv corespondența atât cu KI cât și cu vechiul operator, în caz că se vor mai agita. Să ai o zi bună.

Am vazut ca am primit un mail de la ei, nustiu data, asta dupa ce am primit apel de la ei cu privire la plata blabla, nici nu mi-am dat seama ca e vorba de ceva de genul crezant ca ii telekom cumparat de orange si primim si noi info asta, presupunand ca fiind de la telekom portata am primit si eu ceva instiintare finca am pastrat nr., eu nu as vrea sa ajung la judecatorie pt un **beep** care pare legal ai odata portat, preluat de ei am preluat in continuare abonament si ce o mai fi, repet am doar un msj cum ca sa ma intorc la telekom si imi vor face o oferta, fara nici un alt sms sau apel de la ei de atunci, doar ce de curand ma bombardeaza KI cu baza ca promisiunea mea sa fie baza lor ca voi plati, pe ce baza mai exact? Ca vor ei? Asa poate sa ma prosteasca so banca  sa platesc in plus si sa fiu buna de plata

Pololică
#StarMember

Salutare!

Sa incepem sa te tragem putin de limba:

  1. Portarea este portare si cand ai schimbat operatorul, cel de la care pleci este obligat sa opreasca serviciile catre tine (mai pe romaneste, contractul "este rupt"). Cel mai probabil ai cel putin o factura neachitata ramasa la Telekom si a fost predata spre recuperare (practic, Telekom va incasa (sau a incasat deja suma datorata de tine) iar cei de la KI vor recupera de la tine sumele tale restante catre Telekom plus onorariul lor). De ce nu ai fost anuntat? In mod normal, in contract ar trebui sa exista niste articole prin care este specificat faptul ca retantele pot fi recuperate prin firme de... recuperatori.
  2. De ce din 2021 pana acum nu te-a cautat nimeni? Procedurile dureaza ceva timp (la fel, citeste contractul si o sa vezi ca ai un termen de plata de la emiterea facturii la care se adauga ceva timp pana numarul se suspenda plus alt timp pana cand contractul si numarul se inchid). De ce au ajuns la tine in 2023? Pentru ca datoriile au termen de prescriptie de 3-5 ani, timp in care penalizarile se aduna, deci esti mai profitabil daca timpul pana la recuperarea completa este mai mare.
  3. Amenintarea cu judecatoria este legata de incuviintarea executarii silite. Ca fapt de cultura generala: executarea silita necesita incuviintarea in instanta (un proces cu termen unic este indeajuns daca documentele din dosar sunt cele necesare inceperii recuperarii banilor).

Astea fiind zise, ce datorii stii ca ar trebui sa ai la Telekom si stii sa fi semnat vreo confirmare de primira la facturi sau notificari de la Telekom sau alti recuperatori? Daca stii ca nu ai primit nimic in acest sens, poti face reclamatie la ANPC si ar trebui sa rezolva in favoarea ta.

Urma in luna aia in care m-am portat sa achit factura telekom, am achitato+portarea si ce mai tinea de ea,nu ma cautat decat in ziua aceea cu un msj sa revin ca voi primi o oferta mai buna, pana in ziua de astazi nimica, am gasit un contract, si cum nu inteleg termenii lor, pare o prelungire pe durata scurta nestiind ce am hotarat la telefon, am spus ca vreau sa renunt cand am sunat si am vb ceva dar nustiu daca am hotarat o oferta sau doar am zis ca ma mai razgandesc cu privire la portare, am revenit cu un apel la ei si au spus ca a trecut termenul de razgandire, asta e ca nustiu ce am mai vb clar atunci ca ma hotarasem sa plec, m-au intors dar nu prea am vrut, si tot in anul ala m-am portat la orange, ma intereseaza daca ei tin la acele "inregistrari" si au o dovada despre asta, sau imi bat capu degeaba si sa fac pe **beep**, nu sunt buna de plata cum vor ei, macar sa stiu cum sa aflu daca ii vina mea si sunt obligata sa platesc desii nu mi sa adus la cunostiinta aceste aspecte, nici macar nu m-au sunat sa zica ceva, intelege-ti? 

AdrianaEu
Junior

Salut, revin din nou cu cateva chestii legate de portarea mea de la telekom-orange, am inteles ca portea nu ar fi posibila daca contractul (telekom) ar fi inca activ, dar in cazul meu sa putut si nu am mai fost contact de telekom dupa aceasta treaba, ma uit prin mesaje si vad 3 apeluri pierdute de la ei, insa eu tin foarte bine minte ca nu am primit nici un apel deoarece recunosc numerele lor cand ma cautau si totusi am acolo 3 apeluri, + avusesem in ziua portari msj cum ca sa anulez portarea caci imi vor oferi o oferta mai buna, iar acel mesaj "nu mai este de gasit" ciudat cum s-a intamplat asta, asa acuma nu am de unde sa aflu ca se pare ca cei de la Inkaso vor inainta dosarul meu la judecatorie si nu stiu ce sa fac de aici, ma cauta inainte cu 2 zile sa imi reaminteasca plata (alta dansa) ca ultima m-a facut nesimtita ca nu vreau sa platesc, iar eu in ziua aia am retrimis mail cum ca vreau o dovada scrisa in mana (nu mi-au raspuns la mail), factura sau ce o fi ca sa vad o dovada ca eu chiar am ceva de plata din urma, recunosc am gasit un mail cu ultima factura, eu nu citesc atent si am crezut ca ii factura pe care am achitat-o in luna portarii, pt ca am primit chiar msj cu plata, am platit-o dar uitasem ca ii cu 1 luna in urma, greseala mea cred😔, acuma cat ar trebui sa fie suma de 43.68 (aprox) cu penalitati incluse? Am de plata 214.86 si nu stiu daca sunt aceleasi penalitati ca si cu orange daca ma puteti lamuri, iar cei de la Inkaso m-au cautat abia dupa fix 1 an de la portare, cei de la telekom de ce nu au sunat cu adevarat? Sau trimis mail ceva, chiar nu am primit nici un apel de la ei, cel de la orange care m-a portat nu mi-a spus absolut nimic de nereguli, portarea s-a facut a zis ca sa nu le-a raspuns contraofertei de la telekom (oricum numai vroiam sa raman) aici de unde sa stiu treaba? M-am lasat in baza lui sa imi faca tot pentru ca parea totul legal si in regula, si cu Inkaso ce sa fac? Pare totul aiurea si nu stiu unde sa caut sa mai intreb ce ii legal si da ma... Trebe sa platesc, ma simt hartuita pt ceva ce nu mi s-a adus la cunostiinta 😔

Urat ca se ajunge aici, dar, din sumele avansate (215 lei suma de plata, respectiv 44 lei ultima factura) ar insemna ca 44 lei ar fi factura si diferenta (215-44=)171 ar fi penalizarile si onorariul de recuperare.

Poti cere explicatii celor de la KI pe ce baza te cauta asa des, eventual le poti cere detalierea sumei de plata. Totusi, sa ai in vedere ca orice zi neplatita duce la cresterea penalitatilor (toate contractele, respectiv incuviintarile de executare silita, ar trebui sa aiba explicit trecut o fraza de genul "penalitatile curg de la depasirea scadentei pana la achitarea completa a datoriei").

Am uitat sa mentionez ca am comunicat inainte cu telekom ca vreau sa renunt la ei si m-au intora cumva din drum, dar am spus ca ma voi mai gandi pana sa accept oferta lor, trecuse putin peste cateva zile de la data in care puteam reinnoi contractul, nu am zis nimica dar nici nu am putut sa renunt, eu din ce stiu ca nu am acceptat nimic si am inteles(eu) ca is oarecum la liber cu vechiul contract, am unul prin niste fisiere de la google photos am dat de el din greseala, altul nu am primit cum ca am acceptat altul, este din 2017/2020 banuiesc ca ar fi de 2 ani, nu am nimic altceva primit cum ca am cazut de acord cu alta oferta, deci nu ar fi trebuit sa imi trimita in mail contractul? Nici in posta nici in mail si nici ca mi-am dat consimtamantul verbal, poate is uituca si am zis da, dar vreau sa stiu daca ei pot accesa conversatiile si sa imi zica unde au ei contractul meu, numai stiu cu cine sa vb, ca pur si simplu astia de la KI nu ma ajuta, imi este groaza sa sun ca altfel imi reamintesc intruna cat m de plata inloc sa ma ajute sa inteleg ce si cum de unde si pana cand... 

ValiPascaru
Începător

Salut, am patit acelasi lucru. Ce-i de facut?

Salut, din pacate a trebuit sa platesc, nu stiu daca am facut bine, insa imi era frica sa nu ajung prin tribunal ca apoi sa am costuri in plus, nu le-am platit nimica dupa insistente pana nu mi-a venit oficial plic in posta, ceea ce la inceput au zis ca au trimis cand defapt nu, acuma ca am primit am platit, era vorba de ultima plata pe cand m-am portat la Orange, eu uitand ca plata o fac cu o luna in urma, uitasem complet, sa acumulat plata pe luna neplatita+zilele ramase pana cand am avut scadenta la contract, ceea ce nu am putut afla cat mai aveam ca nici ca am putut afla ce am rezolvat cand m-a contactat telekom pt reinoire, stiu ca am alea sa ma mai gandesc insa ei au mers inainte,pana nu ai plic in posta, nu dai nimica, vrei o dovada totusi, ei trebuie sa te lamureasca cu plata de unde si cum, nu sa tot insiste sa depui bani ca asa poftesc ei, am incercat sa o platesc in 2 rate dar ziceau ca nu imi mai pot extinde ca sunt in ultimul prag🙄