anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Plata factura de doua ori

BogdanBln
Începător

Buna ziua,

Am platit o factura de doua ori, o data online din aplicatie si o data la un sediu Orange.

Suma depusa a doua oara ce se intampla cu ea? Se va reduce urmatoarea factura?

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Da, va ramane ca avans pentru urmatoarea factura. In mod normal ar trebui sa vezi confirmarea surplusului platit in MyOrange.

Vizualizare soluţie în postul original

12 Răspunsuri 12

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Bogdan,

Da, se scade din urmatoarea factura.

Dar daca vrei sa fii 100% sigur, poti lua legatura cu un consultant, sunand la nr 300, 0374 300 300, sau pe chat-ul Djingo.

Client Orange

Salutare!

Eu pun întotdeauna în plus la factură și îmi rămâne pentru următoarea factură. Fac de mulți ani așa! Deci nu-i nicio problemă!

Poți vedea în atașament cum am eu vreo 250 de lei în plus.

Pololică
#StarMember

Da, va ramane ca avans pentru urmatoarea factura. In mod normal ar trebui sa vezi confirmarea surplusului platit in MyOrange.

Salut! In MyOrange nu se văd sumele plătite in plus . 

Salut!

Poti pune putin in context?

  • daca ai platit in plus prin aplicatie, s-ar putea sa fie o mica intarziere de cateva minute pana se actualizeaza informatiile.
  • daca ai platit prin transfer bancar, va dura cateva zile (de obicei in doua zile ar trebui sa vezi plata).

Daca trebuie verificat pe cont, am rugamintea sa suni la 300. Noi, cei din comunitate, suntem 99% doar utilizatori ai platformei sau clienti Orange si, din motive evidente, nu avem acces la informatii personale.

Acum doua zile am achitat cu cardul o factura de 30 lei . Însă am decis sa achit 110 lei sa nu mai stau 2 luni sa achit . Azi am încercat sa găsesc suma achitata in plus si nu am reușit .

A doua plata cum s-a facut? OP sau tot cu cardul? Eu plateam din aplicatie reincarcarile si imi apareau ca avans (-60 lei, de exemplu) aproape instant. Si plata o faceam cu 14 zile inainte.

Verificati in banca daca banii sunt blocati pentru plata catre Orange. Daca nu apar (nici ca bani blocati, nici ca plata catre Orange), inseamna ca nu are ce sa apara in plus intrucat plata nu a fost efectuata.

Voi verifica

Cam asa arata un mail cu o factura veche de-a mea (cu plata in avans pentru reincarcari):

Screenshot 2023-08-18 165807.jpg

Robert1978
Începător

Am platit factura de doua ori...!!! Mi se restituie banii in cont...retur...este plata online..!!!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut Robert,

Daca ai platit de doua ori, diferenta fata de suma datorata ramane in cont si se retrage la plata facturilor viitoare.

Client Orange

Daca este afirmatie, nu cred ca este corecta daca nu ai un context.

Platile efectuate peste suma facturata se vor regasi in factura urmatoare ca avans (plus ca o vei gasi ca atare si in contul MyOrange).