anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

La abonamentul nou pe prima factura este normal sa vina de plată 2 luni?

drago_cip
Junior

La abonamentul nou pe prima factura este normal sa vina de plată 2 luni, ceea curentă care a trecut și perioada (luna) următoare?

Eu am încheiat contractul pe data de 27.12.2022 și am fost facturat pana pe data de 21.01.2023 și tot pe aceeași factura mai am si perioada de la 22.01.2023 pana la 21.02.2023, factura a fost emisă în data de 23.01.2023, este normal sa plătesc un serviciu înainte de a-l utiliza, ca eu asta înțeleg din aceasta făcură... ca sa nu vorbesc prostii, sa înțeleg ca aici sa plătește înainte ca la .... cine știu eu?

Mulțumesc, și chiar aștept un răspuns cu mare interes.

1 Soluţie acceptată‚

Pololică
#StarMember

Ca regula de baza la abonamente: la emiterea primei facturi, perioada abonamentului va fi impartita astfel:

  • perioada de la semnarea contractului pana la data emiterii facturi (se mai numeste si prorata)
  • perioada de la data facturii pana la urmatoarea data de facturare (se numete abonament).

Deci da, este normal ca la prima factura, suma aferenta abonamentului sa fie mai mare (intrucat ai doua perioade: anterioara facturii si ulterioara facturii) si se intampla DOAR la prima factura. Incepand cu urmatoarele, valoarea abonamentului va fi cea din contract (atentie: sa urmaresti fiecare factura. S-ar putea sa primesti notificari de modificare a contractului. Si da, factura este una din aceste metode intrucat se considera ca factura este citita si inteleasa de beneficiar).

Vizualizare soluţie în postul original

3 Răspunsuri 3

Jay
Campion certificat

Salut!

Asa au toți operatorii.. abonamentul se plătește în avans iar consumurile suplimentare, daca sunt, se facturează după..

Factura de obicei conține abonamentul din ziua următoare emiterii pana în ziua dinaintea următoarei facturi..

Am atașat o captură după cea mai recenta factura pe care am primit-o eu..

 

Jay_0-1675060496405.png

 

FLo1
#StarMember

@drago_cip: Ca regulă principală, indiferent de operator, ABONAMENTELE serviciilor se plătesc în avans, iar costurile suplimentare produse se plătesc la final de perioadă. În cazul tău, abonamentul apare de două ori întrucât apare și perioada aferentă perioadei în care abonamentul era în curs, adică ”prorata”. Pentru alte detalii, te așteptăm pe topic. Numai bine.

Pololică
#StarMember

Ca regula de baza la abonamente: la emiterea primei facturi, perioada abonamentului va fi impartita astfel:

  • perioada de la semnarea contractului pana la data emiterii facturi (se mai numeste si prorata)
  • perioada de la data facturii pana la urmatoarea data de facturare (se numete abonament).

Deci da, este normal ca la prima factura, suma aferenta abonamentului sa fie mai mare (intrucat ai doua perioade: anterioara facturii si ulterioara facturii) si se intampla DOAR la prima factura. Incepand cu urmatoarele, valoarea abonamentului va fi cea din contract (atentie: sa urmaresti fiecare factura. S-ar putea sa primesti notificari de modificare a contractului. Si da, factura este una din aceste metode intrucat se considera ca factura este citita si inteleasa de beneficiar).