anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Eroare cost suplimentar internet

NickDB
Junior
Buna seara, am trecut din noiembrie la smart 15 care spunea ca am internet nelimitat, insa din 6 ianuarie 2022 am verificat pe myorange si imi apare ca la sectiunea internet am cost suplimentar 72 de euro si nu inteleg de ce? Mai ales ca abonamentul si contratul pe care l-am citit de 3 ori spune clar ca am internet nelimitat. De mentionat ca nu am parasit tara sa am roaming-ul activat.
18 Răspunsuri 18

teacher_
#StarMember
Salut! Ce scrie pe factura, la detaliile costului? Este posibil sa fie din alte surse acea suma.

NickDB
Junior
Factura nu a aparut inca, am fost sunat de un membru orange sa-mi faca o oferta la internat, eu deja avand internet nelimitat, i-am explicat si nu a inteles de ce? Am fost dat mai departe catre alt coleg, la fel nu au inteles de ce, au zis ca revin si nu au mai revenit. Am atasat si o imagine cu ce imi apare in my orange la consum si facturi - detalii

teacher_
#StarMember
In primul rand, poți să deselectezi răspunsul meu că soluție a problemei tale, eu doar am pus o întrebare suplimentara. Legat de problema ta, pot fi mai multe cauze care ar duce la acel cost suplimentar. Eu zic să aștepți apariția unei facturi, și detalierea acelui cost suplimentar...

radumsk
Junior entuziast
@teacher_, el ti-a dat in pozele alea originea costului suplimentar.

radumsk
Junior entuziast
Buna, @NickDB. Ai dreptate, la abonamentul Smart 15, internetul este nelimitat in tara singurele limite care apar sunt in Roaming. Locuiesti sau te-ai deplasat in apropierea unei frontiere? In acele locuri se intampla adesea sa treci pe operatorii parteneri din tara respectiva. Iar daca aveai pe telefon roaming-ul de date activat si s-a petrecut comutarea catre o retea din Rep. Moldova, Serbia sau Ucraina, trebuie sa stii ca tu nu ai inclusi in abonament MB pentru acestea, deoarece nu apartin SEE, astfel incat se va genera un cost suplimentar IMENS.

NickDB
Junior
Salut @radumsk, am stat in bucuresti si nici nu am facut nici un fel de plata care sa apara pe abonament. Pur si simplu m-au taxat in data de 6 ianuarie de cate ori am intrat pe internet si am ascultat muzica, asta inteleg din ce vad pe cronos.

radumsk
Junior entuziast
Bun. In acest caz se poate sa fie o eroare, pentru ca, daca nu ai avut treaba cu roaming-ul (care oricum cred ca ar fi fost afisat altfel acolo), abonamentul tau are internet nelimitat pe teritoriul Romaniei. Probabil ca totul se poate rezolva printr-un apel la 300 (serviciul clienti). Acolo intrebi exact daca ti se pot oferi mai multe date despre aceasta problema, iar apoi, daca nu poate rezolva operatorul direct aceasta situatie, il poti ruga sa deschida o solicitare prin care sa ceara analiza ulterioara asupra problemei. Mult succes si sa ne anunti si pe noi in legatura cu finalitatea problemei.

delfinas
#StarMember
Nick, in My Orange apare ca e activ noul abonament de 15 euro?

radumsk
Junior entuziast
Din noiembrie sincer ar fi foarte dubios sa fie vorba despre asta. Dar da, you never know, life is an adventure.

NickDB
Junior
@delfinas da. Am si platit o factura la inceputul lunii decembrie in care nu am platit nimic extra, dar am avut net nelimitat

delfinas
#StarMember
Atunci chiar nu inteleg de unde ai asa un mare extracost. Doar cineva de la Orange te poate ajuta.

NickDB
Junior
Azi din pacate nu prea au fost de ajutor, nici ei nu stiau de ce apare, mai incerc si maine, anyway thanks to all!

delfinas
#StarMember
Nick, nu cred ca ti-am oferit solutia, cel mult o indicatie spre solutionare. Daca apreciezi un raspuns, in dreptul fiecaruia e o inimioara goala, far daca apesi pe ea, dai like si devine portocalie. 😉

delfinas
#StarMember
Atunci, asteptam sa fii contactat de asistentul Orange care mai intervine aici, in Comunitate. E un cost supkimentar prea mare, ca sa nu se gaseasca o explicatie si o rezolvare.