anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Data scadenta factura

Alileh
Începător

Daca data scadenta a fost 21 si am platit pe 22, cum pot plati penalitatile?

1 Soluţie acceptată‚

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă nu ți s-au închis serviciile, nu plătești penalizare. De regulă, cam după câteva zile ( 4-5) de la scadență se întrerup serviciile, deci cred că ai noroc de data asta. Dacă ți s-au închis, ele vin pe factura următoare, în valoare de 3 euro. 

Sper că am lămurit misterul!

Baftă!

Vizualizare soluţie în postul original

2 Răspunsuri 2

Vio73
#StarMember

Salutare!

Dacă nu ți s-au închis serviciile, nu plătești penalizare. De regulă, cam după câteva zile ( 4-5) de la scadență se întrerup serviciile, deci cred că ai noroc de data asta. Dacă ți s-au închis, ele vin pe factura următoare, în valoare de 3 euro. 

Sper că am lămurit misterul!

Baftă!

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Doar ca o recomandare, si o mica parenteza la cele spuse de Vio, eu unul consider ca e intotdeauna mai usor (si mai eficient) sa previi, decat sa combati. 😄

Ca atare, daca data emiterii facturii (si implicit si data scadenta), nu sunt ok pentru nevoile tale, trebuie sa stii ca ele se pot schimba. Concret, data emiterii facturii se poate schimba, ceea ce va determina si o alta scadenta. Cum faci asta? Foarte simplu. Contactand departamentul de Relatii Clienti printr-una dintre metodele de contact de aici.

Asta ca sa nu stai mereu cu grija ca nu s-a înregistrat plata la timp, sa trebuiasca sa trimiti dovada platii, sa astepti sa se reactiveze serviciile, si toate neplacerile care vin odata cu o plata intarziata. Cel mai bine, platesti cat mai aproape de data emiterii facturii (din nou, daca nu e ok pentru tine, se poate schimba), si cat mai departe de data scadenta. In felul asta, plata are suficient timp sa se proceseze, si nu ajungi nici la suspendarea serviciilor, nici la deconectare, nici la penalitati. Eu zic ca e mai simplu asa. 🙂

Doar o idee, binenteles.

Client Orange