anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Curs valutar ING factura

Adrian184
Junior entuziast

Stie cineva baza legala prin care s-a decis folosirea cursului ING pentru facturarea serviciilor orange ? De ce nu se foloseste cursul BNR ? ANPC sau alta autoritate a statului poate face ceva ? 

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Pe factura mea precedentă scrie: "Incepand cu aceeasi data, cursul de schimb valutar la care se va face facturarea este reprezentat de valoarea
cursului de vanzare ING Bank anuntat pe site-ul bancii, in sectiunea dedicata cursului valutar (standard) pentru
persoane fizice, in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii, la ora 15:00."

Deci se ia în calcul cursul de vânzare al unei bănci private, care, din câte știu, in România e doar o franciză care nu se supune BNR...

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

Cursul de referință se stabilește prin contract. BNR este o referință de cotație.

Poți sa întrebi, dar nu știu dacă răspunsul de la ANPC va ajuta (modificarea unor clauze au fost notificate). 

mihai_13
Maestru

cursul de schimb  la care se raporteaza factura este  o medie "interbancara"  si este asa de cred 4 ani -  daca a concis in ziua respectiva cu(,)cursul ING  este o coincidenta -  si a nu se face confuzie ca se foloseste cursul ING  care este doar banca prin care se fac platile Orange .

Si atunci de ce precizati ca este cursul ing? .

Si mai adaugati ca este conform unor clauze contractuale de baza. Care sint acelea ? Dovediti !

Din puncul meu de vedere este un abuz !

 

Nefiind anuntat special ( mail, sms) acum am observat. Ca aplicati de 4 ani nu este scuza . Dupa cite stiu oficial toate preturile, ofertele in euro se transforma in lei la cursul BNR. 

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Vezi la Enel, că și ei lucrează tot după  cursul Ing Bank.

este doar "punctul tau de vedere"  😉  

citeste raspunsul lui Delfinas   --- si te asigur ca o firma mare precum Orange este "acoperita" de toate legile  si clauzele in vigoare ( a avut grija de asta)  nu trebuie sa dovedesc eu nimic  , studiaza facturile vechi si termeni si conditiile de utilizare Orange.

delfinas
#StarMember & April's Problem Solver

Pe factura mea precedentă scrie: "Incepand cu aceeasi data, cursul de schimb valutar la care se va face facturarea este reprezentat de valoarea
cursului de vanzare ING Bank anuntat pe site-ul bancii, in sectiunea dedicata cursului valutar (standard) pentru
persoane fizice, in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii, la ora 15:00."

Deci se ia în calcul cursul de vânzare al unei bănci private, care, din câte știu, in România e doar o franciză care nu se supune BNR...