anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Curs valutar ING factura

Adrian184
Junior entuziast

Stie cineva baza legala prin care s-a decis folosirea cursului ING pentru facturarea serviciilor orange ? De ce nu se foloseste cursul BNR ? ANPC sau alta autoritate a statului poate face ceva ? 

1 Soluţie acceptată‚

delfinas
#StarMember

Pe factura mea precedentă scrie: "Incepand cu aceeasi data, cursul de schimb valutar la care se va face facturarea este reprezentat de valoarea
cursului de vanzare ING Bank anuntat pe site-ul bancii, in sectiunea dedicata cursului valutar (standard) pentru
persoane fizice, in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii, la ora 15:00."

Deci se ia în calcul cursul de vânzare al unei bănci private, care, din câte știu, in România e doar o franciză care nu se supune BNR...

Vizualizare soluţie în postul original

7 Răspunsuri 7

Pololică
#StarMember

Cursul de referință se stabilește prin contract. BNR este o referință de cotație.

Poți sa întrebi, dar nu știu dacă răspunsul de la ANPC va ajuta (modificarea unor clauze au fost notificate). 

mihai_13
Maestru

cursul de schimb  la care se raporteaza factura este  o medie "interbancara"  si este asa de cred 4 ani -  daca a concis in ziua respectiva cu(,)cursul ING  este o coincidenta -  si a nu se face confuzie ca se foloseste cursul ING  care este doar banca prin care se fac platile Orange .

Si atunci de ce precizati ca este cursul ing? .

Si mai adaugati ca este conform unor clauze contractuale de baza. Care sint acelea ? Dovediti !

Din puncul meu de vedere este un abuz !

 

Nefiind anuntat special ( mail, sms) acum am observat. Ca aplicati de 4 ani nu este scuza . Dupa cite stiu oficial toate preturile, ofertele in euro se transforma in lei la cursul BNR. 

Vezi la Enel, că și ei lucrează tot după  cursul Ing Bank.

este doar "punctul tau de vedere"  😉  

citeste raspunsul lui Delfinas   --- si te asigur ca o firma mare precum Orange este "acoperita" de toate legile  si clauzele in vigoare ( a avut grija de asta)  nu trebuie sa dovedesc eu nimic  , studiaza facturile vechi si termeni si conditiile de utilizare Orange.

delfinas
#StarMember

Pe factura mea precedentă scrie: "Incepand cu aceeasi data, cursul de schimb valutar la care se va face facturarea este reprezentat de valoarea
cursului de vanzare ING Bank anuntat pe site-ul bancii, in sectiunea dedicata cursului valutar (standard) pentru
persoane fizice, in ziua lucratoare anterioara zilei emiterii facturii, la ora 15:00."

Deci se ia în calcul cursul de vânzare al unei bănci private, care, din câte știu, in România e doar o franciză care nu se supune BNR...