anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Cum obțin factura pentru incarcarea prepay?

Sarbu
Începător
Salut, vreau sa fac o incarcare pe cartela mea prepay. Pentru aceasta incarcare, am nevoie de factura. Cum procedez ca sa obtin factura? Multumesc
1 Soluţie acceptată‚

DanielaH
Moderator
@arsradu și mihai_13, mulțumim pentru răspunsuri! Ca să sumarizăm, există 2 posibilități: - faci reîncărcarea într-un Orange shop/ store și acolo ți se eliberează factură/ bon fiscal - faci reîncărcarea online din contul tău My Orange, iar factura o poți descărca din secțiunea Facturi/ Filtre/ Reîncarcare. @Sarbu, să ne spui dacă ai reușit și ce variantă ai ales. Te mai așteptăm.

Vizualizare soluţie în postul original

9 Răspunsuri 9

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver
Online nu stiu daca poti. Dar ar trebui sa poti dintr-un shop Orange. Edit: aparent se poate si la incarcarile online. Vezi mai multe detalii aici: https://comunitate.orange.ro/questions/1987444-obtin-factura-reincarcare-contul-my-orange
Client Orange

mihai_13
Maestru
poti incarca la un Orange store sau de oriunde iti elibereaza bon fiscal care se poate deduce la impozit daca ai firma ...

DanielaH
Moderator
@arsradu și mihai_13, mulțumim pentru răspunsuri! Ca să sumarizăm, există 2 posibilități: - faci reîncărcarea într-un Orange shop/ store și acolo ți se eliberează factură/ bon fiscal - faci reîncărcarea online din contul tău My Orange, iar factura o poți descărca din secțiunea Facturi/ Filtre/ Reîncarcare. @Sarbu, să ne spui dacă ai reușit și ce variantă ai ales. Te mai așteptăm.

PatriciaS
Junior

Bună ziua. Îmi cer scuze pentru redeschiderea acestui subiect. Am cartelă prepay (client Orange cu prepay din 2009, încărcări lunare constante, însă nu doresc abonament). Aș dori să obțin factură pe PFA pentru reîncărcările lunare. De regulă, încărcam cartela prepay din HomeBank. Acum mi-am instalat aplicația MyOrange și am încărcat cartela de acolo, asociind cardul și introducând datele PFA-ului. Unde găsesc factura? Am căutat în Facturi, nu apare.

Mulțumesc!

Buna!

Incearca in MyOrange->Consum si facturi (ar trebui sa le gasesti in partea dreapta a ecranului).

https://www.orange.ro/myaccount/reshape/invoice-cronos

Totusi, contabilitatea (daca ai contabil) vrea in mod expres factura? In extras apare ca este reincarcare pentru telefon si ar trebui sa primesti confirmarea procesatorului ("chitanta") pentru reincarcare.

Am căutat, nu apare.

În contabilitate trebuie să am atât factura, cât și dovada plății (extrasul de cont). Factura dovedește că plata a fost făcută în numele PFA-ului și nu pentru persoana fizică. De asemenea, în RJIP trebuie să trec numărul facturii în baza căreia a fost făcută plata.

Mulțumesc frumos pentru răspuns! 

Am reincarcat in 2022 (si inainte, si dupa ce am inchis abonamentul) dar am primit un mail de la procesatorul de plati. Vad ca inca mai am acces doar la ultima factura de reincarcare (din 4 reincarcari, doar pentru ultima mai am disponibila ca factura).

Screenshot 2024-01-16 141236.png

Intri în myorange varianta web de pe un laptop și la secțiunea facturi o sa îți apară factura pt reincarcare 

PatriciaS
Junior

S-a rezolvat. Se pare că m-am grăbit un pic, mă așteptam ca factura să apară în cont imediat după reîncărcare. A apărut după câteva ore, totul e ok. Vă mulțumesc frumos pentru răspunsuri!