anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Number share pe doua telefoane

Salutare!

Aveti idee daca pot sa  activez number share pentru a folosi acelasi numar de telefon pe doua telefoane: Un iphone 12 si un Samsung A34?

Am cautat pe internet informatii dar nu prea am inteles daca functioneaza sau nu.

 

Multumesc!

1 Soluţie acceptată‚

Trixen
#StarMember

Salut,
M-am "jucat" mult cu number share anul trecut. Argumente pro si contra, nu mai stau sa caut sursa si documentatia oficiala, scriu din memorie 🙂
- poti avea number share pe eSIM si SIM normal sau eSIM+eSIM. Teoretic poti avea si SIM normal + SIM normal, dar practic nu am reusit decat cu eSIM + SIM normal desi am avut 5+ vizite in Shop
- poti avea pana la 4 dispozitive cu number share (nu tin minte daca 1 + 4 sau 4 cu totul)
- SIMul principal este singurul pe care primesti sau de pe care poti trimite SMSuri
- SIMul principal este singurul care functioneaza in roaming
- pe SIMurile de number share ai 10 GB (sau 5?) din traficul SIMului principal, apoi ai nelimitat dar cu scaderea vitezei la ceva inutilizabil (64KB/s?)
- pentru fiecare SIM de number share platesti 2 EUR, exceptie daca e inclus in abonament. Unele abonamente au inclus serviciu in primele 24 de luni de la incheiere, insa apoi se platesc
- suportul pentru number share e foarte dificil; daca ai probleme, doar in Shop si doar cu multa rabdare
Sper sa fie de ajutor experienta mea si altor persoane. Eu am renuntat in cele din urma pentru ca nu am reusit sa pun SIMul principal pe telefonul principal. Al doilea telefon era folosit pentru muzica si navigatie. Am cumparat o cartela PrePay din alta parte si am rezolvat problema, plus ca merge si in roaming. 🙂

Edit: Eu am avut eSIM pe un iPhone 13 si am vrut sa am un SIM secundar pe care sa il folosesc intr-un Galaxy S9 (care nu stie eSIM). Dupa lupte seculare care au durat vreo doua luni, am ajuns sa am numarul principal pe SIM normal pe S9 si eSIM secundar pe iPhone. Am cedat si am trecut la SIM simplu fara number share. Gata.

Vizualizare soluţie în postul original

14 Răspunsuri 14

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Salut,

Se poate activa Number Share si pe un al doilea telefon. Doar ca trebuie sa ajungi intr-un Orange Shop pentru asta.

Ai mai multe informatii aici.

arsradu_0-1685020066660.png

 

Client Orange

Iti multumesc pentru raspuns!

Apreciez!🤝

Vio73
#StarMember

Salutare!

Cu siguranță, dar nu cred că reușești din My Orange, ci trebuie la un Orange Shop.

Ai detalii aici:

https://www.orange.ro/help/pe-ce-dispozitive-pot-folosi-serviciul-number-share-14988

Sigur, dacă citești cu atenție, vei vedea că pe dispozitivul secundar sunt și unele minusuri, cum ar fi faptul că nu se pot primi sms-uri.

Baftă!

Multumesc pentru link.

Cel mai mult ma intereseaza sa folosesc internetul de pe telefonul principal pe cel secundar.

Am vazut ca nu am sa primesc Sms-uri pe cel de-al doilea telefon ( secundar).Asta nu ar fi o problema.

🤝Multumesc

Daca am omis ceva as aprecia ajutorul tau.

La Shop vei primi mai multe informații.Cu mare plăcere!

Sa speram.Ultima oara cand am fost intr-un Shop Orange si am intrebat ceva...se uita la mine de parca le-am cerut bani  :))

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Conform paginii Orange de mai sus, ar trebui sa fie ok si sa poti imparti serviciile de voce si date.

arsradu_0-1685021490016.png

 

Client Orange

Inainte sa intru in Shop o sa  spun o mica rugaciune si sper sa  ma fac inteles.Nu vreau sa generalizez dar ultima mea experienta cu ei a fost putin ciudata;am plecat cu "coada intre picioare"si am lasat-o balta.

Multumesc!

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Doamne ajuta! Sa fie bine. :))

Din pacate, se mai intampla. Depinde de cine dai. Dar daca intampini probleme, poti sa le arati site-ul Orange de mai sus, in caz ca nu e clar ce se poate si ce nu se poate face. Si daca e altceva, ne poti povesti aici. Poate te putem ajuta cu un sfat, o idee, ceva.

Client Orange

inca o data :Multumes

va tin la "curent".Poate maine ajung in Shop.

Trebuie musai sa  fie Shop ,nu?Ca mai sunt si parteneri ,nu?

 

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Da, Store-urile sunt parteneri, Shop-urile sunt magazine Orange "oficiale".

Nu stiu daca e musai musai sa fie Shop...dar da, ar fi bine, daca ai unul in zona. 🙂

Client Orange

Trixen
#StarMember

Salut,
M-am "jucat" mult cu number share anul trecut. Argumente pro si contra, nu mai stau sa caut sursa si documentatia oficiala, scriu din memorie 🙂
- poti avea number share pe eSIM si SIM normal sau eSIM+eSIM. Teoretic poti avea si SIM normal + SIM normal, dar practic nu am reusit decat cu eSIM + SIM normal desi am avut 5+ vizite in Shop
- poti avea pana la 4 dispozitive cu number share (nu tin minte daca 1 + 4 sau 4 cu totul)
- SIMul principal este singurul pe care primesti sau de pe care poti trimite SMSuri
- SIMul principal este singurul care functioneaza in roaming
- pe SIMurile de number share ai 10 GB (sau 5?) din traficul SIMului principal, apoi ai nelimitat dar cu scaderea vitezei la ceva inutilizabil (64KB/s?)
- pentru fiecare SIM de number share platesti 2 EUR, exceptie daca e inclus in abonament. Unele abonamente au inclus serviciu in primele 24 de luni de la incheiere, insa apoi se platesc
- suportul pentru number share e foarte dificil; daca ai probleme, doar in Shop si doar cu multa rabdare
Sper sa fie de ajutor experienta mea si altor persoane. Eu am renuntat in cele din urma pentru ca nu am reusit sa pun SIMul principal pe telefonul principal. Al doilea telefon era folosit pentru muzica si navigatie. Am cumparat o cartela PrePay din alta parte si am rezolvat problema, plus ca merge si in roaming. 🙂

Edit: Eu am avut eSIM pe un iPhone 13 si am vrut sa am un SIM secundar pe care sa il folosesc intr-un Galaxy S9 (care nu stie eSIM). Dupa lupte seculare care au durat vreo doua luni, am ajuns sa am numarul principal pe SIM normal pe S9 si eSIM secundar pe iPhone. Am cedat si am trecut la SIM simplu fara number share. Gata.

Multumesc!

Foarte bine punctat si mi-ai explicat ca la prosti ( cum spunea o profesoara in liceu-si aici ma refer la mine ca sa nu jignesc pe nimeni).

Daca nu,ma gandeam sa fac hotspot intre principal si secundar.Eu in principiu am nevoie doar de internet pe secundar.

Iti multumesc pentru timpul pe care l-ai dedicat sa imi explici!

🤝

arsradu
#StarMember & February's Problem Solver

Marius, daca iti trebuie doar date, nu ai nevoie de Number Share, ceea ce ar presupune si un cost lunar suplimentar (2Euro/luna). Daca nu vrei sa tii doua SIM-uri, cu doua numere, si doua optiuni/abonamente activate simultan, cel mai simplu faci hotspot de pe unul pe celalalt si asta e. Singura problema o sa fie cand ramai fara baterie pe telefonul principal. Sau, daca ti se pare o optiune mai ieftina decat la abonament, ia-ti un prepay pentru telefonul secundar, si atunci nu mai ai nicio problema.

Deci, pune in balanta:

  1. cat de des ai nevoie de telefonul secundar
  2. cat de des e posibil sa ramai fara baterie pe telefonul principal
  3. cost vs performance (luand in calcul limitarile si problemele ce pot aparea cu Number Share) e mai ok number share sau sim prepay?

 

Client Orange