anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

eSIM are capacitate de stocare mai mare decat un SIM?

Radulov
Junior entuziast

eSIM are capacitate de stocare mai mare decat un SIM? Ma refer la numarul de contacte.

1 Soluţie acceptată‚

RafaHelper
#StarMember

Salut @Radulov

Tehnologia eSIM-ul NU permite stocarea agendei telefonice, adică nu vei putea salva contacte pe eSIM. Numerele de telefon pot fi salvate doar in agenda telefonului (Contacte).

https://www.orange.ro/help/voi-mai-avea-posibilitatea-de-a-stoca-agenda-telefonica-in-esim-9888

Vizualizare soluţie în postul original

24 Răspunsuri 24

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Salut,

Are spatiu mai mare. Din cate am citit, 512KB fata de 128KB max cat aveau in general SIM-urile conventionale. In ceea ce privesc contactele, din cate stiu, nu mai exista limitare la un anumit numar de contacte, ci la un anumit volum de date ocupat. Pentru ca, in functie de ce caractere folosesti la nume de exemplu, o sa ocupe mai mult sau mai putin spatiu.

Dar da, un eSIM va avea spatiu de stocare mai mare decat un SIM clasic (fizic).

Client Orange

RafaHelper
#StarMember

Salut @Radulov

Tehnologia eSIM-ul NU permite stocarea agendei telefonice, adică nu vei putea salva contacte pe eSIM. Numerele de telefon pot fi salvate doar in agenda telefonului (Contacte).

https://www.orange.ro/help/voi-mai-avea-posibilitatea-de-a-stoca-agenda-telefonica-in-esim-9888

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ah, cool. Nu stiam chestia asta. Deci, ai storage, dar nu se poate folosi pentru contacte. Bine, personal nu as recomanda salvarea contactelor pe SIM. Mi se pare complicat in caz ca vrei sa treci de la un telefon la altul, si mai putin flexibil decat pe contul Google, de exemplu. Dar asta e doar parerea mea.

Mersi frumos de info, Rafa. Am invatat ceva nou astazi. 🙂

Client Orange

Cu drag!

Telefonul meu este un Samsung Galaxy S22 Ultra.

Screenshot_20230208_145351_Contacts.jpg

Screenshot_20230208_145552_Contacts.jpg

Radulov
Junior entuziast

Am reusit, din setarile telefonului, sa transfer pe eSIM lista de Contacte. Astfel, cand selectez eSIM, imi apare lista cu toate contactele transferate.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Sunt confuz… Deci, pana la urma, suporta contacte sau nu? :)) Sau depinde de telefon? Daca ar trebui sa suporte, atunci trebuie actualizat articolul de pe pagina Orange. 

Client Orange

@Radulov , ce model de telefon folosesti? Poti sa ne atasezi o captură care arăta ca ai contacte salvate pe eSIM.

Eu am gasit in mai multe surse ca nu se pot salva pe eSIM contactate, de aceea am vrea sa verificăm acest aspect împreună. Merci!

Samsung Galaxy S22 Ultra.

RafaHelper
#StarMember

@Radulov, merci de capturi si informații.

Desi am căutat in mai multe surse informații despre salvarea contactelor pe eSIM nu am găsit niciunde ca se pot salva pe eSIM. Este posibil ca din 2019 de cand a fost lansat serviciul la Orange sa fi apărut modele ca S22 Ultra ce au aceasta functionalitate. 

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Ideea e ca daca eSIM-ul in sine nu ar fi suportat contacte...indiferent de telefon, ar fi putut sa fie scrise in memoria lui?

Nu stiu, eu nu am eSIM, deci nu pot sa testez pe tel personal. Dar...ori informatia de pe site e gresita (sau outdated), oori...e vreun feature al telefoanelor Samsung (sau al unor telefoane, dar nu toate) care permit scrierea pe eSIM...

Oricum, interesant subiectul. 🙂

Client Orange

Am intrebat si la un Orange Shop despre acest lucru si mi-au spus ca se pot stoca contacte pe eSIM, iar ca numar sunt limitate tot la 250 contacte, la fel ca pe un SIM fizic.

arsradu
#StarMember & March's Problem Solver

Am o vaga impresie ca informatia asta nu are cum sa fie corecta. 🙂 Dar...atata timp cat nu pot testa...nu pot confirma.

Client Orange

Am vrut astazi sa salvez un contact din lista de apeluri recente si cand am vrut sa-l salvez mi-a aparut o lista cu locurile unde vreau sa-l salvez: Cloud, Telefon sau eSIM. Deci se poate sa salvezi contacte pe eSIM.