anulare
Afişează rezultate pentru 
Caută în schimb 
Ați dorit să scrieți: 

Activare esim online pe un iphone compatibil

mrsalexander
Explorator
Se poate activa Esim online, avand in vedere situatia prezenta? E vorba despre un abonament Orange apartinand unei persoane de peste 65 ani, care nu doreste sa mearga la un magazin Orange si sa se expuna la risc.
Solutii?
Multumesc!
1 Soluţie acceptată‚

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Avem o veste bună: pe lângă opțiunea de activare eSIM în magazin, acum se poate activa eSIM și din contul My Orange (accesat pe calculator). Pentru a obține codul QR din My Orange este nevoie să accesezi contul ca admin -> secțiunea Servicii Sim -> Activeaza eSIM - Activeaza un eSIM.

Contul MyOrange trebuie să fie activ de minimum 30 de zile și numărul pentru care se solicită trecerea la eSIM trebuie să fi fost adăugat în contul MyOrange cu mai mult de 30 zile în urmă.

 

Aici găsiți mai multe detalii și pașii de activare în funcție de device: https://comunitate.orange.ro/questions/2465858-cum-activez-esim-pe-telefon-sau-tableta 

Vizualizare soluţie în postul original

6 Răspunsuri 6

Jay
Campion certificat
Buna! Momentan, asta este politica Orange, sa se mearga intr-un magazin pentru acel cod.. si este de inteles, din punctul meu de vedere.. Este adevarat ca situatia cere sa ne protejam, dar, magazinele sunt deschise si presupun ca persoana iese totusi din casa, sa mearga sa faca miscare sau sa cumpere ceva.. Poate face asta la o ora mai matinala, pentru ca sigur nu sunt aglomerate magazinele la 9-10 dimineata.. cand abia deschid.. Riscul este acelasi ca oriunde, nu cred ca este mai periculos un magazin Orange decat alte magazine, autobuze, lifturi, etc.. si parintii mei au 61/63, dar, ies din casa, cu masca, incercand sa pastreze distanta.. si sunt si in categoria de risc.. Eu am fost recent intr-un magazin.. am vazut ca angajatii poarta masti, sunt si geamuri pentru o protectie mai mare, adica nu stati ochi in ochi la cativa centimetri.. Parerea mea e ca, alta solutie nu este, deocamdata.. dar, cine stie, in timp, politica se mai schimba.. 🙂

mrsalexander
Explorator
Ok, multumesc.

adrianbblk
Junior
Motivul pentru care se solicita prezenta intr-un magazin Orange tine de securitate. Online se pot realiza si fraude ireversibile, precum activarea eSim-ului de catre alte persoane fara acordul titularului care ajung sa obtina date despre acesta prin diverse mijloace ulterior folosing numarul de telefon pentru a realiza fraude de orice tip. Asa cum a sugerat si Jay, diminetile sunt perioade mai libere in magazine, sau poate solicita o programare intr-un Orange shop. Angajatii se asigura ca se respecta toate masurile de preventie oricum. Seara faina

mrsalexander
Explorator
Si uite asa se "vindeca" omul de dorinta de a-si cumpara ultimul model de iPhone... Bravo orange! Ati intrat in secolul 21 dar vreti sa spuneti ca NU puteti verifica daca un pensionar incearca sa "comita o frauda online cu abonamentul" - pe care oricum tot el il plateste - sau daca cineva i-a furat laptopul si vrea sa activeze esim pe numarul de telefon al respectivului pensionar?!. Oricum, multumim ca ne aratati cum sa fim cumpatati si sa evitam risipa, ca tot vine criza....

Jay
Campion certificat
@mrsalexander, deocamdata nu ai primit un raspuns oficial Orange, noi suntem clienti, ca si tine si, ne-am exprimat opinia din ce stim pana acum.. Poate se gandesc la o astfel de varianta si, orice modifcare necesita timp de implementare, inca nu stim.. Dupa reactie, presupun ca telefonul il foloseste, totusi, cineva mai tanar.. :) Comunitatea este formata din clienti, dar, unde este cazul intervin si moderatorii.. daca au un raspuns mai la zi decat ceea ce stim, vor interveni..

MihaelaC
Community Manager
Community Manager

Salut tuturor!

Avem o veste bună: pe lângă opțiunea de activare eSIM în magazin, acum se poate activa eSIM și din contul My Orange (accesat pe calculator). Pentru a obține codul QR din My Orange este nevoie să accesezi contul ca admin -> secțiunea Servicii Sim -> Activeaza eSIM - Activeaza un eSIM.

Contul MyOrange trebuie să fie activ de minimum 30 de zile și numărul pentru care se solicită trecerea la eSIM trebuie să fi fost adăugat în contul MyOrange cu mai mult de 30 zile în urmă.

 

Aici găsiți mai multe detalii și pașii de activare în funcție de device: https://comunitate.orange.ro/questions/2465858-cum-activez-esim-pe-telefon-sau-tableta